Zwiększanie dochodów lub oszczędzanie – nie ma innych sposobów na trwałą poprawę sytuacji finansowej. Oba sposoby wcale nie są proste. Przekonała się o tym każda osoba, która chociaż raz próbowała oszczędzać… i niestety – na „próbowaniu” się skończyło. Jak zabrać się za oszczędzanie z głową i co zrobić, aby tym razem osiągnąć sukces? Przeczytaj poradnik, dowiedz się, jak rozsądnie ograniczać wydatki, poznaj najskuteczniejsze pomysły na oszczędzanie i zrób trwały porządek w swoim życiu finansowym!

Obraz przedstawiający, jak oszczędzać pieniądze.

Od czego zacząć oszczędzanie pieniędzy

Coraz bardziej przekonujesz się, że nie ma innego sposobu na wyjście z finansowego dołka, niż ograniczenie wydatków i budowanie oszczędności?

Mam dla Ciebie dwie dobre wiadomości.

Po pierwsze – masz rację.

Po drugie – oszczędzanie wcale nie musi być trudne!

Pomimo tego mnóstwo osób twierdzi, że przecież „nie mają z czego oszczędzać”.

To nieprawda!

Lwia część społeczeństwa po prostu nie chce podejmować żadnych wyrzeczeń, nie ma podstawowej świadomości ekonomicznej lub wiedzy, która umożliwiłaby im odpowiednio szybkie dostrzeżenie efektów decyzji o świadomym ograniczeniu wydatków.

Wiesz dlaczego ludzie nie oszczędzają lub tylko myślą o oszczędzaniu; w innych warunkach ekonomicznych, w innym miejscu pracy, w innym zawodzie lub po prostu – w bliżej nieokreślonej przyszłości?

Bo nie potrafią odkładać gratyfikacji na później.

Dokładnie tak – naszym umysłom niesamowicie ciężko przyjąć do wiadomości, że dziś podejmujemy konkretny wysiłek, aby osiągnąć coś nawet jutro. A co dopiero, jeżeli weźmiemy pod uwagę dłuższe okresy oczekiwania, takie jak miesiąc, rok lub dziesięć lat.

Problemy z zaakceptowaniem opóźnionej gratyfikacji krzyżują plany milionów osób, które starają się zrealizować jakiekolwiek ambitne cele.

A tak niestety się składa, że oszczędzenie jest jednym z nich.

Osoby, które nie potrafią się przekonać, że dzisiejszy wysiłek ma sens w celu zobaczenia opóźnionych efektów nie mają żadnych szans na długoterminową poprawę swojej sytuacji finansowej i zawsze pozostaną… biedne.

Oszczędzanie to wynik Twojej decyzji, a wszystkie pozostałe kwestie to zwykłe wymówki.

Natomiast sukces zależy wyłącznie od determinacji i rozsądnego podejścia do tematu.

Jak zacząć oszczędzanie krok po kroku

Czujesz się gotowy, aby wziąć swój budżet w ryzy i udać się w drogę do finansowego spokoju?

Na początku postaraj się nieco ochłonąć!

Ludzie uważają, że oszczędzanie jest trudne nie dlatego, że wymaga nadludzkich poświęceń, lecz dlatego, że na widoczne efekty trzeba nieco poczekać.

Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość.

Twój sukces nie zależy od emocjonalnych zrywów lecz od opracowania skutecznej strategii i systematyczności przy jej realizowaniu.

Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady, dzięki którym tym razem Twoje postanowienie o oszczędzaniu nie spali na panewce!

Krok 1 – określ konkretny cel oszczędzania

Pamiętaj, że przy świadomym ograniczaniu wydatków żadnych wyrzeczeń nie podejmujesz bezinteresownie. Jeżeli do oszczędzania skłaniają Cię dość niesprecyzowane potrzeby – takie jak „ogólna” poprawa swojej sytuacji finansowej, powinieneś przekuć je w bardziej konkretny cel.

Na przykład – wymiana telefonu, remont mieszkania, świetna wycieczka zagraniczna albo nowy samochód (wszystko zależy od Twoich ambicji oraz możliwości.).

Konkretny cel oszczędzania pomoże Ci inaczej spojrzeć na codziennie wyrzeczenia, które będziesz musiał podejmować, aby ograniczać swoje wydatki.

W końcu nie rezygnujesz z określonej przyjemności, na przykład wyjścia do restauracji, i nie spędzasz całego popołudnia w kuchni tylko po to, aby trzymać się bliżej nieokreślonego postanowienia.

Robisz to dla Iphone’a, ślicznej nowej łazienki lub świetnego urlopu na Wyspach Kanaryjskich.

Wiesz już, że Twój umysł nie jest stworzony do opóźniania gratyfikacji i przy pierwszej okazji postara się Cię przekonać, że to całe oszczędzanie nie ma żadnego sensu.

„Chcę do restauracji. Teraz.”

Wtedy, w swojej wyobraźni, zaserwujesz mu w odpowiedzi swój obrazek z drinkiem na pięknej, piaszczystej plaży albo za kierownicą wymarzonego samochodu.

Warto na coś takiego poczekać?

Pewnie, że warto.

Krok 2 – podziel drogę do celu na malutkie fragmenty

Pytanie tylko – „jak długo” i założę się, że będzie to kolejny argument, który błyskawicznie pojawi się w Twojej głowie.

Tak – to sprawka tej samej części mózgu, która odpowiada za tą nieodpartą chęć realizacji potrzeby TERAZ.

Powinieneś być ze sobą szczery, dlatego nie ma co ściemniać, że atrakcyjna wizja, dla której podejmujesz wyrzeczenie ziści się lada dzień.

Prawdopodobnie będziesz potrzebował dużo dłuższego czasu, aby ją zrealizować.

Jak zatem odeprzesz argument swojego gorszego „ja”, że rezygnowanie z dzisiejszego wyjścia do restauracji nie ma żadnego sensu w imię mętnej perspektywy lepszej przyszłości?

Otóż z pomocą przyjdzie Ci podzielenie ambitnego celu na malutkie kroczki.

Nawet odłożenie niewielkiej kwoty miesięcznie, takiej jak 100 zł lub 200 zł, potrafi z biegiem czasu wygenerować konkretne oszczędności. Zbierając ziarenko do ziarenka w końcu osiągniesz punkt przełomowy, a mozolne kolekcjonowanie ziarenek zmieni się w coraz szybciej poruszającą się śnieżną kulę.

Aby nieco pobudzić Twoją wyobraźnię – wpłacając na konto oszczędnościowe kwotę 200 zł miesięcznie, po 25 latach, uwzględniając nawet tragicznie niskie oprocentowanie w bankach, będziesz dysponował oszczędnościami w wysokości około 80 000 zł.

Wróć! Zapomnij o tych 25 latach. Jak już doskonale wiesz – skuteczne oszczędzanie polega przede wszystkim na nieustannym „przekonywaniu” samego siebie, że to się opłaca. Perspektywa ćwierćwiecza na pewno Ci w tym nie pomoże.

Kto wie, co będzie się działo za 25 lat? To niesamowicie odległa data.

Jednak perspektywa odłożenia 200 zł w tym miesiącu jest już całkiem osiągalna. Nie sądzisz?

Dlatego długą drogę, na końcu której znajduje się duża nagroda, podziel na mniejsze odcinki – z mniejszymi nagrodami.

Jeżeli uda Ci się oszczędzić 200 zł miesięcznie, zorganizuj sobie jakąś przyjemność.

Co to może być? Co tylko chcesz!

Pamiętaj tylko, że całym clue tej strategii jest doprowadzenie do takiego stanu, w którym wartość nagrody nie przekracza kwoty oszczędności 😉

Na pewno masz jakieś zajęcie, które sprawia Ci prawdziwą przyjemność, a nie wymaga przy tym ogromnych nakładów finansowych.

Jeżeli powiążesz tą drobną przyjemność z momentem, w którym przelewasz pieniądze na konto oszczędnościowe – zupełnie inaczej spojrzysz na kwestie oszczędzania.

Krok 3 – prawidłowo ustal priorytety

Otrzymałeś wypłatę? Świetnie. Czas przypomnieć sobie o naszym pięknym postanowieniu.

Pierwszą czynnością po otrzymaniu pieniędzy powinno być przelanie ustalonej kwoty na konto oszczędnościowe.

Dokładnie tak! Nie oszczędzasz z tego, co Ci zostanie pod koniec miesiąca.

Wręcz przeciwnie – zarządzanie swoimi finansami zaczynasz od „ogarnięcia” oszczędności. Resztę wydatków postarasz się dostosować do zmniejszonego budżetu.

Jeżeli jesteś zapominalski lub nie masz nawyku zarządzania pieniędzmi bezpośrednio po wypłacie, zawsze możesz wykorzystać stałe zlecenie przelewu.

Pomysły na oszczędzanie

Ale do rzeczy! Co konkretnie możesz zrobić, aby zaoszczędzić ustaloną kwotę pieniędzy? Poniżej znajdziesz listę skutecznych pomysłów, które pomogą Ci ograniczyć wydatki.

1. Rób listy zakupów

Czy wiesz, że każdego roku w Polsce wyrzucamy na śmietnik 4,8 mln ton żywności? To 153 kg na sekundę! Jeżeli marnujesz jedzenie, marnujesz też pieniądze.

Dlatego nie improwizuj w sklepie. Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Jeżeli jesteś zapominalski – możesz wykorzystać jedną z mobilnych aplikacji do tworzenia list zakupów np. Listsonic.

2. Poszukaj tańszych alternatyw produktów spożywczych

Jeżeli można mieć to samo, ale taniej – wybór chyba jest prosty.

Zastanów się, czy aby na pewno kupujesz w najtańszym sklepie w okolicy, być może warto poszukać większego marketu.

Ponadto spójrzmy prawdzie w oczy – w wielu przypadkach tańsze alternatywy markowych produktów wcale nie są gorszej jakości.

3. Zrezygnuj z jedzenia na mieście

Samodzielne gotowanie wymaga dużo więcej „zachodu”, ale pozwoli Ci szybko wygenerować oszczędności.

W wielu przypadkach przygotowywanie domowych posiłków (oraz np. kanapek do pracy) zmniejsza ogólne wydatki na jedzenie o 20-30% miesięcznie.

4. Poszukaj drobnych, codziennych oszczędności

Być może jesteś w stanie zrezygnować ze słodyczy lub napojów gazowanych? Zamiast kupować wodę w butelkach możesz też zainwestować w wielorazowe urządzenie do jej filtrowania.

Pamiętaj – ziarnko do ziarnka…

5. Zadbaj o trwałość ubrań

Jeżeli zaczniesz dbać o swoją odzież, będziesz mógł się nią cieszyć przez dłuższy czas. Za każdym razem sprawdzaj oznaczenia na metach, tak aby uniknąć niepotrzebnych strat.

6. Nie śpiesz się i porównuj oferty

Za każdym razem, gdy decydujesz się skorzystanie z produktu lub usługi porównaj ofertę co najmniej kilku firm. Możesz być bardzo miło zaskoczony. Jak wiele możesz na tym oszczędzić dowiesz się m.in. z wpisu ile kosztuje prawo jazdy.

7. Naucz się mądrego zarządzania finansami

Gdy podejmujesz ważną decyzję finansową, pamiętaj aby poprzedzić ją rzetelnym researchem. Być może istnieje sposób na jej mądrzejsze przeprowadzenie (i np. uniknięcie zapłaty podatku). Jeżeli szykujesz się na większą transakcję, przeczytaj jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości oraz kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej.

Uporządkuj swoje finanse i sprawdź, czy w Twojej sytuacji istnieją źródła, z których możesz czerpać większą kwotę pieniędzy – z tego artykułu dowiesz się np. jak określić wysokość alimentów.

8. Zacznij dodatkową pracę w domu

Zastanów się, czy dysponujesz umiejętnościami, za które ktoś będzie gotowy zapłacić. I wcale nie musi to być nic nadzwyczajnego. Mnóstwo osób zarabiania na pisaniu tekstów w internecie, drobnym rękodziele lub testowaniu produktów.

W ten sposób bez problemu zwiększysz swój budżet o 500-1000 zł miesięcznie!

9. Nie odpuszczaj „drobnych spraw”

Regularnie spotykamy się z sytuacjami, które uważamy za drobne i nie chce nam się poświęcać na nie większej uwagi (a przez to tracimy pieniądze!).

Na przykład – otrzymałeś porwany banknot w sklepie i nikt nie chce go przyjąć? Jeżeli ma niski nominał pewnie wrzucisz go do szuflady i zaraz o nim zapomnisz. Tymczasem możesz go wymienić i to całkowicie za darmo, dotyczy to również uszkodzonych monet, szczegółów dowiesz się z wpisu uszkodzony banknot co robić.

Pamiętaj, że każda odłożona złotówka przybliża Cię do upragnionego celu.

10. Zamknij niepotrzebne konta w banku

Każde konto bankowe generuje opłaty (czasami nawet w wysokości kilkudziesięciu złotych miesięcznie!). Jeżeli posiadasz kilka kont bankowych, których nie używasz – regularnie marnujesz te pieniądze. Z tego artykułu dowiesz się dokładnie, jak zamknąć niepotrzebne konto w banku.

11. Zastanów się nad prowadzeniem wspólnego rachunku bankowego

Prowadzisz wspólne gospodarstwo domowe? Jeden rachunek bankowy w zupełności wystarczy. W ten sposób o połowę ograniczysz koszty zarządzania swoimi finansami. Wady i zalety takiego rozwiązania znajdziesz we wpisie – wspólne konto bankowe czy warto.

12. Przejrzyj swoje ubezpieczenia

Koszty polis ubezpieczeniowych potrafią stanowić potężne obciążenie dla każdego domowego budżetu.

Mało tego – mnóstwo osób nawet nie czyta umów ubezpieczeniowych i decyduje się na taki wydatek wyłącznie dla zapewnienia sobie komfortu psychicznego.

Później, w razie problemów, okazuje się, że ich sytuacja nie wyczerpuje okoliczności wyliczonych w warunkach wypłaty ubezpieczenia i zostają z niczym.

Przejrzyj swoje polisy ubezpieczeniowe. Sprawdź czy warto wykupić ubezpieczenie roweru lub ubezpieczenie telefonu.

13. Spłać niekorzystne zobowiązania

Zaciągnąłeś pożyczkę na niekorzystnych warunkach? Im szybciej się jej pozbędziesz, tym lepiej. Jeżeli chcesz błyskawicznie uporządkować swoje długi, zajrzyj do artykułów, jak spłacić chwilówki oraz jak skonsolidować chwilówki.

14. Racjonalnie zarządzaj zasobami

Przeciętny mieszkaniec Polski w skali roku płaci za wodę około 350 zł. Natomiast wysokość rocznych rachunków trzyosobowej rodziny oscyluje w granicy 1050 zł. Jeżeli zdecydujesz się na oszczędzanie wody, będziesz w stanie odłożyć do 50% tej kwoty.

Podobnie wygląda sprawa w przypadku energii elektrycznej. Z tego artykułu dowiesz się jak płacić mniejsze rachunki za prąd.

15. Sprawdź listę należnych świadczeń

Konieczne sprawdź, czy korzystasz ze wszystkich świadczeń, które Ci przysługują (np. dowiedz się czy przysługuje Ci mieszkanie komunalne, w którym czynsz jest zdecydowanie niższy). Jeżeli studiujesz, sprawdź, czy możesz wykorzystać stypendium naukowe.

16. Rozsądnie zarządzaj swoim majątkiem

Każda decyzja o zarządzaniu majątkiem jest związania z pewnym ryzykiem. Jeżeli będziesz nierozsądny – nawet zwykłe wynajęcie mieszkania może przerodzić się w długoletnią batalię prawną z lokatorami. Przed podjęciem decyzji postaraj się zgromadzić o niej jak najwięcej informacji (w przypadku zarządzania nieruchomością, sprawdź np. na czym polega najem okazjonalny). Dzięki temu unikniesz kłopotów oraz zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy (i stresów!)

Oszczędzanie dlaczego warto

Dlaczego warto rozpocząć oszczędzanie? To proste.

Sprawy finansowe dla przytłaczającej części społeczeństwa spędzają sen z powiek. Ludzie martwią się tym, co przyniesie im jutro. Osoby, które decydują się na budowanie oszczędności nie chcą żyć w ten sposób.

I jeżeli również Ty masz dość martwienia się o swoją przyszłość, musisz rozpocząć rozsądne oszczędzanie.

Dysponowanie większą kwotą pieniędzy pomoże Ci w przypadku wystąpienia niespodziewanych zdarzeń, okresowo uniemożliwiających pracę zarobkową lub w inny sposób nadwyrężających Twój budżet.

Taka kwota bywa też określana jako poduszka finansowa, gdyż umożliwia miękkie lądowanie w przypadku najróżniejszych problemów.

Ponadto mnóstwo osób ma dość pracy na etacie i nie zamierza spędzać w niej całego życia. Chcą zgromadzić wystarczająco pieniędzy, aby w końcu żyć życiem, o którym marzą.

Nie ma na to innego sposobu, niż zwiększenie swoich dochodów przy jednoczesnym ograniczaniu wydatków. To jedyna droga, która z biegiem czasu zapewni Ci prawdziwą wolność finansową.