Poszukujesz sposobów na szybki dostęp dodatkowej gotówki? Trafiłeś na ogłoszenia prywatnych pożyczkodawców z zabezpieczeniem wekslowym? Dowiedz się, na czym polegają pożyczki pod weksel i sprawdź, czy warto z nich korzystać.

Obraz przedstawiający, jak wyglądają pożyczki pod weksel.

Na czym polegają pożyczki pod weksel

Pożyczki pod weksel – to najczęściej forma pożyczki prywatnej, której zabezpieczenie stanowi weksel tj. pisemne zobowiązanie do spłacenia zadłużenia wierzycielowi.

Pożyczki prywatne stanowią alternatywę dla kredytów konsumenckich lub pożyczek udzielanych przez instytucje finansowe. Zgodnie z przepisami prawa pożyczkę może udzielić każda osoba fizyczna, a nie tylko firma, która specjalizuje się w udzielaniu klientom dostępu do dodatkowych środków na koncie. W tym wypadku tylko od pożyczkodawcy zależy, komu zechce pożyczyć swoje pieniądze.

Na popularność tego typu rozwiązań wpływa przede wszystkim minimalna ilość formalności oraz luźne podejście do badania zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

Pożyczki pod weksel to często jedyna alternatywa dla konsumentów, którzy nie mają szans na otrzymanie dodatkowych środków z banku lub z firmy pożyczkowej.

Pożyczki pod weksel – jak to działa

Podstawową formą zabezpieczenia stosunku prawnego pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorca jest umowa pożyczki. Z takim dokumentem możemy mieć do czynienia bez różnicy, czy pożyczamy pieniądze od firmy pożyczkowej czy prywatnie.

Jednak w niektórych przypadkach, możesz spotkać się z koniecznością zabezpieczenia pożyczki wekslem.

Weksel, w przeciwieństwie do tradycyjnej umowy pożyczki, to forma papieru wartościowego. Podstawowe funkcje weksla to:

 • funkcja gwarancyjna
 • funkcja obiegowa
 • funkcja płatnicza
 • funkcja kredytowa
 • funkcja refinansowa

W przypadku pożyczki zabezpieczonej wekslem stronami transakcji są trasat (pożyczkobiorca) oraz remitent (pożyczkodawca).

Podobnie jak w przypadku zwykłej umowy, weksel może pełnić rolę dokumentującą (np. przy ustalaniu dodatkowych kosztów zobowiązania lub sprawie w sądzie). Ale to nie wszystko!

Jako papier wartościowy taki dokument staje się również towarem. Można zatem odsprzedać go innemu podmiotowi, który w takiej sytuacji przejmuje na siebie prawa remitenta (co sprowadza się najczęściej do możliwości wymagania od trasata spłaty określonej kwoty na rzecz nowego właściciela weksla).

Taka konstrukcja prawna pożyczki znacznie zwiększa bezpieczeństwo wierzyciela. W przypadku problemów z otrzymaniem prawnie przysługującej kwoty, wierzyciel może po prostu sprzedać weksel podmiotom, które specjalizują się w dochodzeniu roszczeń od dłużników.

Co powinien zawierać weksel

Pożyczając pieniądze na podstawie umowy mamy do czynienia z przepisami kodeksu cywilnego. Natomiast w przypadku weksli posługujemy się Ustawą z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe.

Weksel, aby uznać go za ważny, powinien zawierać:

 • nazwę dokumentu (weksel)
 • dane osobowe stron (tj. trasata oraz remitenta)
 • datę wystawienia
 • podpisy stron
 • termin i formę spłaty pożyczki
 • zobowiązanie trasata do terminowej spłaty zobowiązania

Uwaga: zgodnie z obowiązującymi przepisami, weksel in blanco (czyli taki, do którego nie wpisano kwoty zobowiązania) jest nadal ważny. W interesie konsumenta leży wymaganie od pożyczkodawcy wpisania kwoty pożyczki do weksla, w innym wypadku istnieje niebezpieczeństwo, że emitent wpisze tam sumę niezgodną z pierwotnymi ustaleniami.

Dokument tego typu zaczyna funkcjonować w momencie, gdy trasat potwierdza go przez swój podpis. Następnie, w przypadku braku terminowej spłaty zobowiązania, może posłużyć do dochodzenia praw pożyczkodawcy na drodze sądowej i egzekucyjnej.

Jak wziąć pożyczkę pod weksel

Oferty pożyczek pod weksel możesz znaleźć na niemal każdej stronie internetowej z ogłoszeniami. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarce.

Złożenie wniosku o pożyczkę pod weksel jest najczęściej związane z koniecznością osobistego spotkania z pożyczkodawcą. Jednak znajdziesz też podmioty, które oferują pożyczki przez internet zabezpieczone wekslem.

Listę miejsc, w których ogłaszają się prywatni pożyczkodawcy znajdziesz też w artykule gdzie szukać pożyczki prywatnej.

Opinie o pożyczkach pod weksel

Ta forma dokumentowania pożyczki może się wydawać nieco dziwna, szczególnie dla konsumentów, którzy do tej pory korzystali z usług banków lub firm pożyczkowych, posługujących się przede wszystkim umowami.

Jednak różnorodność jest cechą charakterystyczną dla tego rynku. Jest to spowodowane przede wszystkim chęcią dopasowania oferty inwestorów do indywidualnych potrzeb pożyczkobiorców.

W sieci możesz znaleźć mnóstwo opinii o pożyczkach wekslowych. Wystarczy przejrzeć fora internetowe lub tematyczne grupy w mediach społecznościowych. Jak zapewne się domyślasz, opinie są mocno podzielone.

Należy zacząć od tego, że pożyczki pod weksel są prawnie dozwolonym instrumentem i w przypadku terminowej spłaty zobowiązania nie generują większych kosztów, niż te ustalone z pożyczkodawcą. Większość negatywnych opinii ma swoje źródło albo w przekroczeniu terminu spłaty zobowiązania albo w podpisaniu weksli in blanco. W przypadku podpisania weksla bez ustalonej kwoty zobowiązania, pożyczkodawca jest zobowiązany do oddania sumy, która zostanie tam wymieniona, bez względu na wcześniejsze ustne ustalenia z pożyczkodawcą.

Poniżej znajdziesz największe wady i zalety pożyczek wekslowych, które ułatwią Ci podjęcie korzystnej decyzji.

Zalety pożyczek pod weksel

Podstawowymi zaletami pożyczek zabezpieczonych wekslem jest brak obowiązku sprawdzania zdolności kredytowej konsumenta, wygoda w dostępie do środków oraz możliwości otrzymania pokaźnej sumy pieniędzy.

1. Brak sprawdzeń w bazach dłużników

Większość prywatnych pożyczkodawców wręcz reklamuje się tym, że nie dokonują sprawdzeń w BIK oraz innych bazach dłużników. Oznacza to, że pożyczkę może otrzymać osoba zadłużona, z negatywną historią kredytową lub zajęciem komorniczym.

2. Błyskawiczna wypłata przy minimum formalności

W przeciwieństwie do produktów oferowanych przez banki lub firmy pożyczkowe, pożyczki pod weksel są najczęściej wypłacane błyskawicznie, przy minimum formalności. Do zaciągnięcia takiego zobowiązania wystarczy tylko dowód osobisty.

3. Wysoka kwota pożyczki, dowolne dysponowanie pieniędzmi

Kwota pożyczki pod weksel może być porównywalna, a nawet wyższa od tradycyjnej pożyczki. W sieci można znaleźć ogłoszenia o pożyczkach pod weksel do kwoty nawet 100 000 zł. Pieniądze z pożyczki możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Wady pożyczek pod weksel

Większość patologii na rynku pożyczek wekslowych ma swoje źródło w nieuwadze lub niewiedzy konsumentów.

1. Niebezpieczeństwo podpisania weksla in blanco

Podstawowym niebezpieczeństwem jest funkcjonowanie weksli in blanco (bez wpisania kwoty pożyczki). Jak zapewne się domyślasz, może to prowadzić do sytuacji, w której kwota wpisana przez remitenta nie będzie się zgadzała z pierwotnymi ustaleniami. Co istotne – brak wpisania kwoty do weksla jest zgodny z prawem, co nie zmienia faktu, że taka sytuacja powinna zwiększyć Twoją czujność. Akceptacja weksla in blanco to niesamowicie ryzykowne posunięcie.

2. Oferowanie pożyczek zadłużonym konsumentom

Kolejną wadą jest oferowanie pieniędzy osobom bez stałego źródła dochodów, które mogą mieć realne problemy w terminowej spłacie zobowiązania. Dużo zależy tu od indywidualnej oceny swojej sytuacji finansowej. Jeżeli nie masz pewności, że poradzisz sobie ze spłatą zobowiązania, nie powinieneś korzystać z takiej pożyczki.

3. Wysoki koszt oferowanych pożyczek

Osoby oferujące pożyczki prywatne ponoszą zdecydowanie większe ryzyko niewypłacalności swoich dłużników, niż banki lub firmy pożyczkowe. Przez to oferowane przez nich produkty są z reguły droższe i udzielane na mniej korzystnych zasadach. Przytłaczająca część konsumentów na rynku finansowym takie pożyczki traktuje jako ostateczność.

Warto przy tym podkreślić, że negatywny wpis w bazach dłużników, a niekiedy nawet zajęcie komornicze, nie musi być przesłanką uniemożliwiającą konsumentowi zaciągnięcia pożyczki w banku lub instytucji pożyczkowej. Większość firm dokonuje indywidualnej oceny sytuacji każdego klienta i dopiero na jej podstawie podejmuje ostateczną decyzję o zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku.

Twoja zdolność kredytowa nie wygląda najlepiej? Sprawdź, jak skonsolidować chwilówki.