Najlepsze ubezpieczenie samochodu 2024

Obraz przedstawiający logo portalu Abc Pożyczki.

Abc Pożyczki – redakcja portalu

Ostatnia aktualizacja: 1 marca 2024

Obraz przedstawiający nagrodę w rankingu za najlepsze ubezpieczenie samochodu.
Logo ubezpieczyciela Generali bezpieczny.pl

Jakość kontaktu z klientem:

4,75 / 5

Szybkość likwidacji:

4 / 5

Z

Dodatkowe zniżki:

Tak

Obraz przedstawiający wyróżnienie za zajęcie drugiego miejsca w rankingu ubezpieczeń domu i mieszkania.
Obraz przedstawiający logo ubezpieczyciela punkta.

Jakość kontaktu z klientem:

4,25 / 5

Szybkość likwidacji:

4/5

Z

Dodatkowe zniżki:

tak

Obraz przedstawiający wyróżnienie za zajęcie trzeciego miejsca w rankingu ubezpieczeń domu i mieszkania.
Obraz przedstawiający logo ubezpieczyciela Aviva.

Jakość kontaktu z klientem:

4 / 5

Szybkość likwidacji:

3,75 / 5

Z

Dodatkowe zniżki:

tak

Ranking ubezpieczeń samochodu często zadawane pytania

Poniżej znajdziesz kilka informacji, które pomogą Ci sprawnie wykorzystać nasz ranking ubezpieczeń.

Jak powstaje nasz ranking?

Przy ocenianiu ofert bierzemy pod uwagę takie czynniki jak: koszt ubezpieczenia, poziom zniżek, tempo likwidacji szkody oraz jakość obsługi klienta.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla kierowców?

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej kierowców wynika przede wszystkim z dużego ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych szkód w tracie prowadzenia pojazdu (np. kolizja, wypadek).

Doświadczenia z postępowań cywilnych, dotyczące likwidacji tych szkód, jasno wskazały, że dużo łatwiej jest uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela, niż od faktycznego sprawcy zdarzenia. Wobec tego wprowadzono ustawowy obowiązek posiadania ubezpieczenia OC i wprowadzono kary za kierowanie pojazdem bez takiego ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Koszt ubezpieczenia OC zależy od kilku czynników. Warto wymienić tu przede wszystkim: wiek kierowcy, okres posiadania prawa jazdy, historia ubezpieczenia i szkód, stan cywilny i wykonywany zawód.

Czym się różni ubezpieczenie OC od AC?

Ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej) dotyczy odpowiedzialności kierowcy za szkody wyrządzone pojazdem innym osobom – takie ubezpieczenie jest obowiązkowe. Z kolei ubezpiecznie AC (Autocasco) to dodatkowe ubezpiecznie gwarantujące ochronę w przypadku zdarzeń takich jak: uszkodzenie pojazdu przez właściciela lub osoby trzecie, kradzież lub szkoda całkowita (zniszczenie pojazdu).

Czy mogę ubezpieczyć kogoś bez jego wiedzy?

Na rynku można spotkać najróżniejsze konstrukcje umowy ubezpieczenia. Istnieje możliwość zawarcia umowy, w której to inna osoba, niż ubezpieczony, będzie opłacała składki.

Natomiast warto przy tym pamiętać, że ubezpieczony musi wyrazić zgodę na objęcie ubezpieczeniem i dopełnić związanych z umową formalności – np. podpisać wniosek lub poddać się badaniom lekarskim. Wobec tego ubezpieczenie dorosłej osoby, korzystającej z pełnej zdolności do czynności prawnych, bez jej wiedzy nie jest możliwe.

Ostatnie artykuły o ubezpieczeniach:

Ranking ubezpieczeń samochodu

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą firmę oferującą OC i AC online? Sprawdź nasz ranking ubezpieczeń samochodu na górze tej strony.

Przy konstrukcji rankingu bierzemy pod uwagę:

  • koszty składki,

  • rabaty i promocje oferowane przez ubezpieczyciela,

  • dodatki do polis,

  • szybkość likwidacji szkód,

  • poziom obsługi klienta.

Jeżeli poświęcisz chwilę na wybranie ubezpieczenia dopasowanego do Twoich potrzeb, będziesz miał pewność otrzymania szybkiej pomocy w razie potrzeby oraz unikniesz rozczarowań.

Co to jest ubezpieczenie OC

Pod pojęciem OC należy rozumieć obowiązkowe ubezpieczenie posiadacza pojazdu mechanicznego od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny weryfikuje ciągłość polis ubezpieczeniowych. Jeżeli posiadasz pojazd, a nie wykupisz takiego ubezpieczenia, możesz zostać ukarany grzywną.

Ubezpieczenie komunikacyjne chroni właścicieli pojazdów oraz innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku wyrządzenia szkody przez osobę ubezpieczoną – pokrywa ją wybrane towarzystwo.

Do grona ubezpieczeń majątkowych, związanych z posiadaniem pojazdu należą m.in.:

  • obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC),

  • ubezpieczenie od uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu autocasco (AC),

  • ubezpieczenie kierowcy od NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków),

  • Assistance (pomoc drogowa)

  • inne ubezpieczenia dodatkowe oferowane kierowcom przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Oprócz tego na runku znajdziesz polisy ubezpieczeniowe na opony, sprzęt sportowy, bagaż i nie tylko. Firmy ubezpieczeniowe oferują szereg opcji ochrony, dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości budżetowych.

Którą ofertę najlepiej wybrać? Na tym rynku panuje ostra konkurencja. Niektórzy ubezpieczyciele pracują nad obniżeniem kosztów składek, podczas gdy inni zapewniają dodatkowe świadczenia i opcje ubezpieczenia.

Ponieważ zakres ochrony polisy OC jest taki sam w każdym produkcie, to od Ciebie zależy, z której firmy skorzystasz. Warto poświęcić na poszukiwania co najmniej chwilę, ponieważ znajdziesz różne rabaty finansowe, promocje i zniżki, które obniżą Twój ostateczny koszt ubezpieczenia OC. Sprawdź oferty z naszego rankingu ubezpieczeń samochodu na górze tej strony. Znajdziesz tam rozwiązania, które są najchętniej wybierane przez polskich kierowców.

Obowiązek wykupowania ubezpieczeń komunikacyjnych

Obowiązek zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego określa ustawa z dnia 23 maja 2003 r. (Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

Każdy właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce musi posiadać ubezpieczenie OC. Brak takiego ubezpieczenia skutkuje wysokimi karami, które są nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Co ciekawe – zgodnie z obowiązującymi przepisami – nawet nieużywany samochód (np. zaparkowany na stałe na posesji) musi być ubezpieczony.

Skąd wynika ten obowiązek? Otóż ryzyko wyrządzenia szkód w trakcie kierowania pojazdem jest relatywnie wysokie. Istotna jest również wartość potencjalnych szkód, która może sięgać setek tysięcy, a nawet milionów złotych. W końcu oprócz zwykłych stłuczek i zarysowań lakieru na parkingu zdarzają się też poważne wypadki, po których samochód nadaje się do kasacji. Zdarzają się też uszkodzenia infrastruktury drogowej, obiektów użytkowych, a nawet domów umiejscowionych w pobliżu drogi. Pokrycie tych szkód z majątku osobistego właściciela pojazdu jest często niemożliwie. Dlatego uznano, że ewentualne szkody powinien pokryć ubezpieczyciel (a w niektórych wypadach – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).

Prawo nakłada na właścicieli pojazdów obowiązek wykupienia ubezpieczenia, natomiast wybór konkretnej firmy należy już do Ciebie. Jeżeli chcesz uniknąć kary, pamiętaj kiedy wygasa Twoje ubezpieczenie samochodu.

Ile jest czasu na ubezpieczenie pojazdu po zakupie

Poprzedni właściciel pojazdu zobowiązany jest do poinformowania aktualnego ubezpieczającego o sprzedaży w ciągu 14 dni. Po poinformowaniu towarzystwa, polisa zostaje przeniesiona na nowego właściciela. Polisa może być używana aż do momentu jej wygaśnięcia, po którym kupujący może zdecydować się na kontynuację tej samej polisy lub poszukanie innej.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC

Wysokość składki OC jest uzależniona od szeregu czynników. Wśród najważniejszych można wymienić:

  • wiek kierowcy,

  • okres posiadania prawa jazdy,

  • miejsce zamieszkania,

  • historia ubezpieczeniowa (bezszkodowa jazda zapewnia zniżki),

  • parametry samochodu (np. liczba koni mechanicznych, przebieg, rok produkcji itd.).

Co ciekawe – w przypadku ubezpieczenia AC – na wysokość składki może mieć wpływ również miejsce parkowania pojazdu (parkowanie pod “gołym niebem” może skutkować uszkodzeniami związanymi ze zjawiskami atmosferycznymi).

To dlatego wysokość składki ubezpieczeniowej każdego kierującego może być różna.

Jak kupić ubezpieczenie komunikacyjne

Istnieją dwa najlepsze sposoby na wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego. Pierwszy z nich to wykorzystanie strony internetowej wybranego towarzystwa. To szalenie wygodne. Cały proces ubezpieczenia samochodu przeprowadzisz bez wychodzenia z domu. Drugi sposób to kontakt z agentem ubezpieczeniowym, który pomoże Ci porównać oferty dostępne na rynku.

Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji porównać co najmniej kilka ofert. Może okazać się, że różnica w wysokości składki, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, będzie wynosić nawet kilkaset złotych w skali roku.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC

Na naszym rynku klienci zwracają uwagę przede wszystkim na cenę. A w przypadku wyboru ubezpieczeń – to nie zawsze najlepsze wyjście. Różne pakiety ubezpieczeń koncentrują się na różnych aspektach, dlatego warto samodzielnie ocenić mocne i słabe strony każdej z nich. Podczas wyboru ubezpieczenia sam musisz zdecydować, czego potrzebujesz i jaki poziom ochrony zapewni Ci satysfakcję.

Poszukaj opinii o wybranej firmie w internecie. Może się okazać, że ich oferta jest tańsza o kilkadziesiąt złotych od konkurencji, ale występują nagminne problemy z komunikacją z klientem lub z procesem likwidacji szkody.

Szukając najtańszej polisy OC, upewnij się, że firma, z którą masz do czynienia, oferuje zniżki za wyrobienie polisy online (to standard w dzisiejszych czasach). Na przykład w firmie Link4 możesz uzyskać ok. 7% rabat, kupując ubezpieczenie OC przez Internet.

Warto zastanowić się nad doliczeniem 20-30 zł i uzyskaniem pakietu mini-Assistance lub ubezpieczenia opon.

Pamiętaj, aby przed wyborem ubezpieczenia dokładnie zapoznać się z treścią umowy. To jedyny sposób na dokładne poznanie jej warunków i uniknięcie rozczarowań.

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony

Każdy obywatel ma dostęp do bazy ubezpieczeń na stronie www.ufg.pl. Informacje w tej bazie są regularnie aktualizowane przez ubezpieczycieli.

Po wpisaniu numeru VIN lub numeru rejestracyjnego system poda Ci informację, czy ubezpieczenia samochodu jest aktualne oraz kto jest objęty ubezpieczeniem. Znajdziesz tam również informacje o marce i modelu samochodu, który sprawdzasz.