Obraz wyróżniający dla strony o oszczędzaniu.

Co tu znajdziesz

Oszczędzanie nie musi być związane z ogromnymi wyrzeczeniami. W tym miejscu dowiesz się, jak rozsądnie zarządzać swoim budżetem i w końcu przestać żyć z miesiąca na miesiąc.

Często zadawane pytania

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, dzięki którym szybko poprawisz swoją sytuację finansową.

Dlaczego oszczędzamy pieniądze?

Mnóstwo osób ma poważne problemy z regularnym odkładaniem pieniędzy. Najczęstszą przyczyną jest brak motywacji oraz konieczność zrezygnowania z już posiadanego dobra na rzecz zysków, które pojawią się dopiero w przyszłości. Pomimo tego zwiększanie swoich dochodów i ograniczanie wydatków to jedyna droga do trwałej poprawy swojej sytuacji finansowej.

Osoby oszczędzające kierują się:

  • perspektywą zapewnienia sobie większej nagrody w przyszłości
  • troską o rodzinę
  • potrzebą wolności finansowej
  • umożliwieniem reakcji na nieprzewidziane zdarzenia
  • przygotowaniem do inwestycji powiększającej majątek
Gdzie oszczędzać pieniądze?

Większość osób przechowuje oszczędności na lokatach lub dedykowanych kontach oszczędnościowych. Jednak warto zwrócić przy tym uwagę, że opłacalność tych form oszczędzania jest aktualnie dość wątpliwa (oprocentowanie rzadko przekracza poziom inflacji).

Tym niemniej jasne oddzielenie budżetu domowego, od miejsca w którym oszczędzasz pieniądze (np. dodatkowego konta w banku) – może zwiększyć Twoją motywację do regularnego odkładania ustalonych kwot.

W jaki sposób oszczędzać pieniądze?

Pierwszy krok do skutecznego oszczędzania to regularne notowanie, na co wydajesz pieniądze (np. w formie zbierania paragonów lub comiesięcznej listy). Następnie należy podzielić wydatki na kategorie tematyczne i zastanowić się, czy istnieją sposoby aby je zmniejszyć.

Najwięcej oszczędzających decyduje się na ograniczenie wydatków w kategoriach:

  • transport
  • rozrywka
  • podróże
  • rachunki domowe
  • jedzenie
  • usługi bankowe i telekomunikacyjne
Oszczędzanie czy inwestowanie?

Oszczędzanie oraz inwestowanie mają ze sobą dużo wspólnego. Podczas obu tych aktywności wyrzekasz się posiadanego dobra w imię większych zysków w przyszłości.

Jednak do inwestycji potrzebujesz określonego kapitału. Jednym ze sposobów na zgromadzenie tego kapitału jest właśnie oszczędzanie.

Jak inflacja wpływa na oszczędności?

Jednym z największych wrogów długoterminowego oszczędzania jest inflacja – czyli sytuacja, w której wraz z upływem czasu pieniądze tracą na wartości. To zjawisko można ograniczyć poprzez wybranie korzystnie oprocentowanego konta oszczędnościowego, lokaty lub zainwestowanie oszczędności w dobra, których wartość rynkowa ma tendencję wzrostową (aktualnie mogą to być np. metale szlachetne lub nieruchomości).