Kontrakty długoterminowe wymagają elastycznych rozwiązań finansowych, które zapewnią stabilność finansową obu stron umowy przez cały okres ich trwania. Waloryzacja kontraktów, jako jedno z niewielu narzędzi zabezpieczających dobro finansowe każdego przedsiębiorcy, pozwala dostosować warunki umowy do aktualnych realiów rynkowych, chroniąc finansowo strony przed inflacją, wzrostem kosztów surowców i zmianami kursów walut. Sprawdź, dlaczego warto uwzględniać waloryzację w swoich kontraktach i jak najlepiej ją egzekwować.
Czym jest waloryzacja kontraktów? Podstawowa definicja
Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli definicji. Waloryzacja kontraktów to mechanizm umożliwiający dostosowanie finansowych warunków umowy do zmieniających się warunków rynkowych. Wśród nich można wymienić przede wszystkim inflację, wzrost kosztów surowców i problemy z ich podażą, a także wahania kursów walut oraz np. metali szlachetnych.
Mechanizm waloryzacji jest powszechnie stosowany w wielu branżach, takich jak budownictwo, energetyka czy transport. Tak naprawdę wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie pewne koszty mogą znacząco się zmieniać w czasie realizacji kontraktu, szczególnie tego długoterminowego.
Dlaczego warto uwzględniać waloryzację w kontraktach?
Celem waloryzacji umowy jest ochrona obu stron przed stratami wynikającymi ze zmian w zakresie cen zupełnie niezależnych od przedsiębiorcy. Mechanizm ten skutecznie zabezpiecza obie strony kontraktu przed ryzykiem finansowym związanym z realizacją danego zobowiązania, dlatego bez niego wykonawcy, inwestorzy lub dostawcy, mogliby ponosić niemożliwe do przewidzenia straty.
Waloryzacja daje w pewnym stopniu gwarancję, że umowę będzie można dostosować do zmiennych warunków rynkowych, zatem ograniczyć straty do minimum, a zmaksymalizować zyski. Ponadto waloryzacja kontraktu pozwala uniknąć skrajnie niekorzystnej sytuacji, w której jedna ze stron ponosi 100% ryzyka ekonomicznego.
Dlaczego waloryzację kontraktów warto powierzyć specjalistom?
Powierzenie waloryzacji kontraktów specjalistom, takim jak kancelarie prawne świadczące tego typu usługi, stanowi w praktyce pewność bezpiecznego przeprowadzenia całego procesu związanego z przygotowaniem umowy lub jej egzekwowaniem przez obie strony kontraktu.
Profesjonalna obsługa pomoże w przygotowaniu wniosku waloryzacyjnego, co samo w sobie stanowi niemałą trudność ze względu na poziom skomplikowania. Kancelaria opracuje także mechanizmy waloryzacyjne, które precyzyjnie dostosują umowę do zmieniających się warunków rynkowych. Prawnicy mogą również doradzić w zakresie klauzul rebus sic stantibus, które umożliwiają renegocjację kontraktu w wyjątkowych okolicznościach. Ważne jest także zabezpieczenie interesów stron przed rażącą stratą, co wymaga od eksperta dogłębnej analizy sytuacji i wdrożenia właściwych klauzul umownych.
Kilka słów na koniec
Waloryzacja kontraktów to jedno z najlepszych narzędzi biznesowych, chroniących przedsiębiorców przed niestabilnością rynku niezależną od ich działań, gdyż zapewnia możliwość renegocjacji umów w obliczu inflacji, wahań cen surowców i zmian kursów walut, np. dzięki wskaźnikom i indeksom.
Za sprawą klauzul waloryzacyjnych zarówno wykonawcy, jak i zamawiający, mogą utrzymać stabilność finansową przez cały okres trwania umowy, szczególnie w przypadku gwałtownych zmian gospodarczych. Stosowanie waloryzacji ułatwia zarządzanie ryzykiem, co przekłada się na efektywniejsze realizowanie projektów.