Co wpływa na kurs kryptowalut?
Co wpływa na kurs kryptowalut?

Co wpływa na kurs kryptowalut?

Aktualizacja: 21 czerwca 2024

Materiał partnera

Kryptowaluty systematycznie zyskują na popularności, ponieważ kupują je osoby, które liczą na szybkie i duże zyski. Są one możliwe ze względu na dużą zmienność wyceny kryptowalut, która sprzyja spekulacji. Z czego ona wynika? W jakich sytuacjach kryptowaluty drożeją, a w jakich tanieją? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Obraz do wpisu o tym, co wpływa na kurs kryptowalut.

Od czego zależy kurs kryptowalut?

Kryptowaluty nie są w żaden sposób regulowane i nadzorowane przez instytucje finansowe w związku z czym nie należy traktować ich na tak samo, jak tradycyjnych walut. Różnic jest naprawdę sporo, a jedną z podstawowych jest z pewnością sposób wyceny tego typu aktywów. Od czego zależy zatem kurs kryptowalut? Otóż, na wycenę kryptowalut wpływa przede wszystkim relacja sił popytu oraz podaży. W praktyce oznacza to, że kurs kryptowalut reguluje rynek, a wzrost zainteresowania inwestorów sprawia, że konkretna kryptowaluta drożeje. Co istotne, wahania kursów są naprawdę duże, co powoduje, że wartość kryptowaluty może zarówno bardzo szybko wzrosnąć, jak i spaść. W efekcie można stwierdzić, że osoby inwestujące w kryptowaluty zajmują się spekulacją. Powinny bowiem na bieżąco śledzić to, co dzieje się na rynku oraz znać aktualną wartość danej kryptowaluty, co w przypadku Bitcoina można sprawdzić pod hasłem: Bitcoin kurs.

Mając świadomość tego, że kurs kryptowalut uzależniony jest od aktualnej relacji popytu i podaży na daną walutę warto wiedzieć również to, co na nią wpływa. Otóż, w przypadku kryptowalut jest to oczywiście zainteresowanie inwestorów, którzy kupując kryptowaluty nakręcają spiralę. Chodzi przede wszystkim o duże transakcje, które w przypadku znanych osób często przedostają się do mediów. Informacje medialne są bowiem kolejnym czynnikiem wpływającym na kurs kryptowalut, co wynika z faktu, że inwestorzy w dużej mierze odbierają je w sposób emocjonalny. Oczywiście emocje nie są zbyt dobrym doradcą w kontekście inwestowania, jednak warto mieć świadomość tego, że to właśnie nastroje inwestorów w dużym stopniu wpływają na aktualny kurs kryptowalut.

Kiedy kryptowaluty zyskują na wartości?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie kurs kryptowalut uzależniony jest od relacji popytu oraz podaży. Kiedy zatem kryptowaluty zyskują na wartości? Oczywiście wtedy, gdy rośnie popyt, czyli zainteresowanie zakupem konkretnej cyfrowej waluty. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku kryptowalut podaż jest ograniczona (w przypadku Bitcoina do 21 mln coinów), co pozytywnie wpływa na ich wycenę. Istotne w tym przypadku jest to, że wzrost popytu bardzo często napędzany jest sztucznie. W wielu przypadkach wystarczy bowiem pozytywna informacja w mediach na temat konkretnej kryptowaluty (np. wypowiedź znanej i majętnej osoby) bądź przedstawienie ciekawego projektu. W efekcie rośnie zainteresowanie daną kryptowalutą, a inwestorzy spekulują, że jej zakup może przynieść duży zysk na skutek spektakularnego wzrostu wartości waluty cyfrowej.

Kiedy wartość kryptowaluty spada?

Mając świadomość tego, w jakich sytuacjach kryptowaluty zyskują na wartości warto wiedzieć również to, kiedy ich wartość spada. Otóż, jest to efektem malejącego popytu na daną kryptowalutę, czyli spadku zainteresowania inwestorów. Czym może być on spowodowany? Z reguły chodzi w tym przypadku o kwestie związane z ryzykiem. W czasie zawirowań na rynku inwestorzy wychodzą bowiem z ryzykownych inwestycji nabywając bezpieczniejsze aktywa. Poza tym wzrost popytu na kryptowaluty może być efektem problemów, z którymi niekiedy zmagają się giełdy, np. ataków hakerskich, czy nawet upadków giełdy. Kiedy jeszcze wartość kryptowalut maleje? Informacje na ten temat można znaleźć w artykule dostępnym pod linkiem: https://www.binance.com/en/blog/security/beware-of-browser-plugins-protect-your-account-from-being-compromised-8860358421135251932?lang=en

Duża zmienność wyceny kryptowalut

W efekcie tego, że kurs kryptowaluty uzależniony jest od relacji popytu i podaży cechą charakterystyczną tego rynku jest duża zmienność wyceny. Doskonale widać to na przykładzie wspomnianego wcześniej Bitcoina, czyli pierwszej i dotąd najpopularniejszej kryptowaluty. W 2010 roku, czyli około 12 miesięcy od debiutu był on wyceniany bowiem poniżej 1 zł, a w 2013 roku za 1 BTC należało zapłacić ponad 2 tys. zł. Rok później cena spadła o ponad połowę, a kurs Bitcoina nie przekraczał tysiąca złotych. Obecnie, za 1 BTC trzeba zapłacić ponad 69 tys. dolarów, czyli niespełna 280 tys. złotych. Co ciekawe, jeszcze na początku lutego bieżącego roku kurs Bitcoina nie przekraczał 200 tys. złotych. W efekcie inwestycja w kryptowalutę może przynieść naprawdę duży i szybki zysk, jednak należy pamiętać o towarzyszącym jej ryzyku. Natomiast należy zauważyć, że inwestor może nabyć jedynie ułamkową część Bitcoina, więc nie jest konieczne posiadanie dużego kapitału.

Ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty

Duża zmienność rynku kryptowalut powoduje, że inwestowanie w nie wiąże się z wysokim poziomem ryzyka. Istotne w tym przypadku jest to, że zmiana wartości kryptowaluty może być wynikiem emocjonalnych zachowań inwestorów, a co za tym idzie trudna do przewidzenia i racjonalnego wyjaśnienia. Inwestowanie w kryptowaluty jest zatem spekulacją, a chcąc robić to skutecznie należy nie tylko śledzić aktualne wydarzenia na rynku, ale umieć również zarządzać budżetem, czy przewidywać określone trendy (analiza techniczna).

Podsumowując należy stwierdzić, że na kurs kryptowalut wpływa przede wszystkim zainteresowanie nimi, co powoduje, że może się on bardzo szybko zmieniać.

Przeczytaj też: