4 mało znane opłaty i prowizje pobierane przez banki
4 mało znane opłaty i prowizje pobierane przez banki

4 mało znane opłaty i prowizje pobierane przez banki

Aktualizacja: 12 października 2023

Materiał partnera

Korzystając z konta bankowego, każdy użytkownik w pewnych sytuacjach musi opłacać prowizje i opłaty. O niektórych z nich posiadacz konta dowie się dopiero w sytuacji, w której będzie zmuszony do wykonania określonej czynności. Jakie są mniej znane opłaty i prowizje pobierane przez banki?

Obraz do wpisu 4 mało znane opłaty i prowizje pobierane przez banki.

Prowizja od transakcji w punktach oznaczonych jako zakłady bukmacherskie lub kasyna

Prowizja nakładana na miłośników gier hazardowych to jedna z wielu opłat, którymi obciążeni są gracze, ponieważ oprócz tego winni są oni opłacić podatek od gier oraz od wygranej. Opłata ta dotyczy osób, które ukończyły 18. rok życia, ponieważ jedynie osoby pełnoletnie mogą legalnie dokonywać tego rodzaju transakcji. Obecnie prowizja nie obowiązuje we wszystkich bankach i zazwyczaj jej wartość wynosi 3-4%. Banki obciążają użytkowników, którzy dokonali jakichkolwiek transakcji za pomocą karty kredytowej lub debetowej w celu m.in.

  • obstawiania wyników sportowych, gry w kasynie stacjonarnym, a także internetowym lub
  • korzystania z automatów do gier, a także
  • brania udziału we wszelkiego rodzaju loteriach.

Opłata za awaryjną wypłatę gotówki za granicą

Podróż za granice wiąże się z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Jedną z nich jest zgubienie karty płatniczej. Na szczęście osoby, których zniszczona, zagubiona lub ukradziona karta była objęta możliwością awaryjnej wypłaty gotówki, mogą skorzystać z możliwości pozyskania niezbędnych pieniędzy, korzystając z tej możliwości. W celu wypłaty środków w ten sposób konieczne będzie telefoniczne skontaktowanie się z bankiem w celu ustalenia szczegółów. Bank powinien umożliwić posiadaczowi karty odebranie środków w najbliższej placówce danego banku, do której może najłatwiej się dostać osobie przebywającej na urlopie. Warto pamiętać, że nie ma możliwości uzyskania gotówki od ręki. Zazwyczaj niezbędne będzie odczekanie kilku dni. Oprócz tego skorzystanie z tego rozwiązania wiąże się z kosztowną opłatą, która może wynosić nawet 200 dolarów. Rozwiązanie to jest bez wątpienia drogie, lecz w niektórych sytuacjach nie ma innego wyboru.

Wysokość opłaty za awaryjną wypłatę gotówki za granicą w wybranych popularnych bankach:

Nazwa banku: Wysokość opłaty:
mBank 175 USD
Santander 700 złotych
PKO Bank Polski 103 USD
Credit Agricole Według kosztów rzeczywistych, nie więcej niż równowartość w PLN kwoty 250 USD

 

Prowizja od wypłaty gotówki w bankomatach za granicą

Wypłacając pieniądze podczas wakacji z zagranicznego bankomatu, również należy liczyć się z prowizją. W wielu bankach użytkownicy karty mogą liczyć na całkowicie darmową usługę bez naliczania prowizji. W przypadku niektórych banków może ona być darmowa jedynie w przypadku wcześniejszego zakupienia odpowiedniego abonamentu. Prowizja za wypłaty gotówkowe w bankomatach, mogą mieć różną wartość w zależności, czy wypłacane pieniądze mają walutę EURO, czy też jakąkolwiek inną. W tym pierwszym przypadku opłaty są nieco niższe. Dla niektórych banków, aby zapłacić niższą prowizję, należy spełnić dodatkowy warunek. Jest nim wypłata pieniędzy w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Do EOG należą kraje często wybierane jako kierunek podróży. Są to m.in. Włochy, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania, Francja, czy w pewnej części Chorwacja. W niektórych przypadkach spełnienie tych warunków wiąże się ze zwolnieniem z tego rodzaju prowizji. Warto również pamiętać, że w przypadku niektórych banków obowiązuje prowizja za przewalutowanie. Ta operacja za darmo jest wykonywana posiadaczom takich kont jak m.in (za zaradnyfinansowo.pl).

  1. Konto Jakże Osobiste w Alior Banku
  2. Konto Przekorzystne w Banku Pekao
  3. Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas Bank Polska
  4. Konto w Porządku w Banku Pocztowym, czy
  5. PKO Konto dla Młodych w PKO Banku Polskim

Opłata za wystawienie promesy

Na początku warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest promesa. Stanowi ona swego rodzaju obietnicę złożoną przez bank na piśmie. Może ona dotyczyć przede wszystkim potwierdzenia udzielenia kredytu. Kredytobiorca chcąca kupić daną nieruchomość najczęściej potrzebuje jej w celu udowodnienia sprzedającemu, że prawdopodobieństwo otrzymania kredytu jest niezwykle wysokie, dzięki czemu zakup będzie sfinalizowany. Mniej zobowiązującą formą promesy jest promesa skrócona. Z kolei promesa w formie pełnej, czyli taka, która dotyczy określonej nieruchomości i zawiera szczegółowe informacje na jej temat to poważniejsze zobowiązanie, z którego banki się zazwyczaj nie wycofują. Wiele banków nie pobiera opłaty za promesę kredytową, lecz nieco inaczej wygląda sytuacja, jeżeli dotyczy ona kredytu inwestycyjnego. Z kolei promesa od kredytu hipotecznego w niektórych popularnych bankach wiąże się z opłatą rzędu 150-200 złotych. Warto pamiętać, że najczęściej obowiązuje ona jedynie przez miesiąc.

Przeczytaj też: