Co zrobić ze starymi monetami?
Co zrobić ze starymi monetami?

Co zrobić ze starymi monetami?

Aktualizacja: 23 maja 2024

Materiał partnera

W trakcie reformy monetarnej w 1995 roku stary złoty (PLZ) został zastąpiony przez nowy złoty (PLN) i wszyscy polscy obywatele musieli wymienić w bankach posiadane pieniądze, by nie straciły one użytkowej wartości. Ci, którzy nie zdążyli zrobić tego na czas, teraz mają problem, ponieważ wycofane monety nie mogą dalej służyć jako środek płatniczy, a banki nie chcą ich już wymieniać na aktualną walutę. To nie znaczy jednak, że nie da się ich pozbyć z zyskiem.

Obraz do wpisu co zrobić ze starymi monetami.

Jak wymienić stare monety na nowe?

Banki umożliwiały wymianę wycofanych monet na obowiązujący obecnie środek płatniczy do końca 2010 roku. Po upływie tego terminu nie możemy już korzystać z tego najbardziej oczywistego kanału wymiany, ale wciąż dostępne są dla nas inne, równie legalne, a przy tym o wiele bardziej opłacalne opcje. Jedną z nich jest skup numizmatyczny. To punkt handlowy zajmujący się obrotem bilonem kolekcjonerskim, czyli kupujący stare monety, niemające już wartości użytkowej, za to przedstawiające niemałą wartość historyczną. W takim miejscu można sprzedać zarówno wycofane monety, jak i banknoty, w różnych walutach, nie tylko polskich, uzyskując za nie stosowną zapłatę. O tym, jak wysoka ona będzie, decyduje kilka czynników, przede wszystkim wiek oraz stan zachowania posiadanych przez nas monet. Najcenniejsze są oczywiście bardzo stare monety o czym więcej dowiecie się na staragotowka.pl, ale na sowitą zapłatę mogą liczyć także posiadacze stosunkowo nowych bilonów z wyjątkowymi znakami szczególnymi, na przykład unikalnymi błędami produkcyjnymi czy specjalnymi, rzadkimi oznaczeniami, szczególnie jeśli będą one dobrze zachowane.

Jak wygląda procedura wymiany?

Procedura wymiany starych monet na nowe jest bardzo prosta i nie wymaga nawet wizyty w skupie numizmatycznym. Wystarczy wejść na stronę internetową wybranego skupu, pobrać, wydrukować i wypełnić formularz wymiany pieniędzy, podając w nim wszystkie niezbędne informacje, włącznie z numerem konta bankowego, na który chcielibyśmy otrzymać przelew, a następnie zamówić kuriera i przekazać mu przesyłkę z monetami i dołączonym formularzem. Potem pozostaje już tylko czekać na wycenę i zapłatę – zwykle nie zajmuje to więcej niż kilka dni roboczych.

Przeczytaj też: