Czy inwestowanie w złoto może być dobrym pomysłem?
Czy inwestowanie w złoto może być dobrym pomysłem?

Czy inwestowanie w złoto może być dobrym pomysłem?

Aktualizacja: 25 maja 2023

Materiał partnera

Już od jakiegoś czasu z niepokojem obserwujemy rosnącą inflację, niepewność gospodarczą, a także spadek wartości pieniędzy zaoszczędzonych na kontach bankowych – nic dziwnego, że tak wyraźnie rośnie zainteresowanie różnymi sposobami inwestowania. Jednym z nich może być właśnie zakup złota. Czy jest to dobry pomysł? W jaki sposób możemy inwestować w złoto i na co należy zwrócić uwagę? Zachęcamy do lektury artykułu!

Złote sztabki - czy inwestowanie w złoto to dobry pomysł?

Inwestowanie w złoto – dostępne opcje

Złoto w sztabkach

Jedną z najpopularniejszych metod inwestowania w złoto jest właśnie zakup sztabek. Dostępne są one w różnych rozmiarach, o różnych gramaturach i z różną zawartością złota – to od tych czynników zależy ich cena. Zdecydowanie najpopularniejsze są sztabki 1 uncja, czyli około 31,1 gramów, dostępne są jednak sztabki nawet 5-gramowe, ale także te ważące 1 kilogram. Co istotne, należy pamiętać, aby zawsze kupować złoto w profesjonalnych i zaufanych sklepach numizmatycznych takich jak Numimarket (https://numimarket.pl/kategoria/zlote-sztabki_23/1) – to dzięki temu można mieć pewność autentyczności kruszcu.

Monety bulionowe

Moneta bulionowa to inaczej moneta lokacyjna lub inwestycyjna. Najczęściej wykonywana jest właśnie ze złota o wadze 1/10, 1/4, 1/2 uncji oraz 1 uncja. Zakup takich monet jest sposobem na inwestycję dla wszystkich, w związku z tym, że ich ceny wahają się cenowo od kilkudziesięciu złotych do ponad 50 000 złotych. Do popularnych monet bulionowych należy między innymi:

  • Wiedeński Filharmonik (Wiener Philharmoniker),
  • Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf),
  • Australijski Kangur (Australian Kangaroo),
  • Południowoafrykański Krugerrand.

Monety kolekcjonerskie

W przypadku monet kolekcjonerskich poza próbą złota i wagą monety znaczenie mają również inne czynniki takie jak rocznik monety, okres historyczny, z którego pochodzi, nakład, w jakim dana złota moneta została wybita, obecny stan nakładu dostępny na rynku, a także sam projekt monety. W celu odróżnienia od monet obiegowych większość złotych monet kolekcjonerskich wybijana jest w nietypowych rozmiarach. Co więcej, często umieszcza się na nich dodatkowe zdobienia lub kamienie szlachetne.

Złoto inwestycyjne — na co zwrócić uwagę?

Rozważając zakup złota inwestycyjnego, niezależnie od jego formy, warto pamiętać o kilku czynnikach, dzięki którym decyzja ta będzie odpowiedzialna, bezpieczna, dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz korzystna.

  1. Upewnij się, że produkt jest wart swojej ceny i autentyczny. Polecamy kupować wyłącznie złoto inwestycyjne, które posiada specjalne certyfikaty zawierające numer seryjny, wagę sztabki wyrażoną w uncjach, kilogramach lub gramach, próbę złota, a także znak menniczy i nazwę mennicy, która go wyprodukowała.
  2. Aby uzyskać dobrą cenę i nie dać się oszukać wybierz sprawdzony, profesjonalny sklep numizmatycznych.
  3. Pamiętaj, że fizyczne złoto trzeba odpowiednio przechowywać. Szuflada w domu nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem – warto rozważyć zakup sejfu lub skorzystać ze skrytki bankowej czy skarbca.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Kruszec ten uważany jest za bezpieczne i stabilne rozwiązanie w czasach niepewności gospodarczej. W przeszłości złoto często zyskiwało na wartości właśnie w okresach recesji, inflacji lub niepokoju politycznego – w takich warunkach inwestycja w złoto może pomóc zabezpieczyć portfel przed spadkami wartości innych aktywów. Drugą niepodważalną zaletą tego rodzaju inwestycji jest fakt, że złoto przez lata w dłuższej perspektywie nie traci na wartości. Warto też pamiętać, że mądrym posunięciem jest dywersyfikacja swoich oszczędności na aktywa takie jak między innymi pieniądze w różnych walutach, akcje czy właśnie złoto.

Przeczytaj też: