Zastanawiasz się, czy to już czas na wymianę mebli? Przeciętny Polak wymienia meble co ok. 8 lat. Jeżeli właśnie nadeszła ta chwila i zastanawiasz się, gdzie znaleźć tanie meble – trafiłeś w dobre miejsce. W tym artykule podpowiadamy, co i gdzie kupić, aby zaoszczędzić jak najwięcej.
12 pomysłów na tanie kupowanie mebli
Upatrzyłeś już swój wymarzony zestaw mebli? A może dopiero szukasz pomysłów?
Tak czy inaczej – w dobie szalejącej inflacji i zbliżającego się kryzysu na pewno zależy Ci na maksymalnych oszczędnościach.
Dlatego wspólnie zastanowimy się, co można zrobić, aby obniżyć cenę mebli.
Czym kierować się przy wyborze wyposażenia mieszkania, aby nie zrujnować budżetu? Z jakich sklepów meblowych korzystać, a jakie omijać?
Niestety meble i wyposażenie mieszkania nigdy nie należały do najtańszych. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy – ich wysoka cena to często skutek lekkomyślności.
Większość osób chce jak najszybciej mieć za sobą remont, bałagan i całe związane z tym zamieszanie. W internecie lub u znajomych znajdują inspirację, a następnie kupują nowy zestaw mebli w pierwszym lepszym sklepie.
Chcesz tanio umeblować mieszkanie? Nie idź tą drogą. Wcale nie musisz kupować drogich, nowych, markowych mebli. Przy takim podejściu nie masz szans na znaczne oszczędności.
Gdzie kupić tanie meble? Sprawdź listę pomysłów na oszczędności:
- korzystaj z serwisów aukcyjnych,
- porównaj ceny tych samych mebli w różnych sklepach,
- nie śpiesz się podczas kupowania mebli,
- zapisz się na newslettery wybranych sklepów meblowych,
- nie kupuj mebli w zestawie,
- dokładnie analizuj oferty,
- przemyśl zakup używanych mebli,
- negocjuj w trakcie zakupów mebli,
- przejrzyj ogłoszenia dotyczące mebli w lokalnej prasie,
- zapytaj o meble rodzinę i znajomych,
- zdecyduj się na samodzielną renowację mebli,
- wybierz się na targ staroci lub pobliski bazar.
1. Korzystaj z serwisów aukcyjnych
Masz już pomysł na ciekawe urządzenie pomieszczenia? Odłóż wizytę w stacjonarnym sklepie meblarskim na później.
Korzystanie z oferty najbliższego sklepu meblowego raczej nie jest najtańszą opcją. Wpisz nazwę poszczególnych elementów umeblowania na Allegro i OLX. Na serwisach aukcyjnych znajdziesz tańsze przedmioty (zarówno nowe, jak i używane).
2. Porównaj ceny tych samych mebli w różnych sklepach
Serwisy aukcyjne nie wypaliły? Sprawdź też porównywarki:
Pamiętaj przy tym, aby zawsze brać pod uwagę koszty dostawy zamówionych mebli. Jeżeli wybierzesz przedmioty ciężkie lub o niestandardowych wymiarach – zakupy przez internet mogą nie być aż tak opłacalne.
3. Nie śpiesz się podczas kupowania mebli
Większość klientów chciałaby szybko dokonać zamówienia i mieć problem z głowy. Takie podejście nie pomoże Ci w oszczędzaniu. Jeżeli chcesz kupić tanie meble, musisz uzbroić się w cierpliwość. Dzięki temu podejmiesz bardziej przemyślane decyzje i będziesz wykorzystać nadarzające się promocje i okazje.
Rozłóż planowane wydatki na meble na kilka miesięcy. Jednorazowy zakup całego wyposażenia mieszkania to spore obciążenie dla budżetu. Zacznij od najbardziej potrzebnych elementów, by z biegiem czasu przechodzić do akcesoriów, takich jak obrazy, poduszki, świeczniki, lampy oraz inne dodatki.
4. Zapisz się na newslettery wybranych sklepów meblowych
Klienci często unikają zapisywania się na newslettery sklepów internetowych. Obawiają się, że ich skrzynka mailowa zmieni się w jedną wielką reklamę. Jeżeli zależy Ci na oszczędnościach powinieneś wybrać inną drogę. Porównywanie ofert to najlepszy sposób na znalezienie naprawdę dobrej okazji. Wystarczy tylko kilka minut na odsiewanie ziarna od plew. Po zakończeniu remontu śmiało możesz zrezygnować z otrzymywania nowych wiadomości.
5. Nie kupuj mebli w zestawie
Teoretycznie – kupując kilka przedmiotów w jednym sklepie spodziewasz się niższej ceny. Jednak na rynku meblowym to niekoniecznie prawda. Zestawy mebli, wbrew pozorom, nie gwarantują najniższej ceny. Z reguły opłaca się kupić pojedyncze przedmioty z kilku zestawów (o ile pasują do siebie stylistycznie).
6. Dokładnie analizuj oferty
Wybór odpowiednich mebli może sprawić sporo problemów. Oprócz wrażeń typowo estetycznych liczy się przecież też, czy wybrany element np. zmieści się w wybranym miejscu. Błędy na tym gruncie skutkują frustracją i dodatkowymi kosztami (związanymi np. z odesłaniem niepasujących elementów).
Dlatego sporządź dokładny plan. Sprawdź wymiary domu i mieszkania. Przeanalizuj opis produktu. Pomoże Ci to uniknąć mnóstwa nerwów i rozczarowań.
Pamiętaj, że emocje nie są dobrym doradcą, a ocenianie “na oko” rodzi mnóstwo kłopotów. Dotyczy to w szczególności korzystania z ofert sklepów internetowych, które mogą prezentować zdjęcia produktów, na których te wydają się znacznie mniejsze lub większe, niż w rzeczywistości.
Jeżeli chcesz kupić tanie meble – porównaj co najmniej kilka ofert różnych sklepów. To jedyny sposób, aby podjąć dobrą decyzję.
7. Przemyśl zakup używanych mebli
Sklepy, które oferują wysokiej jakości używane meble znajdziesz w każdym większym mieście. Wystarczy też, że wpiszesz odpowiednie hasło w wyszukiwarkę. To, że mebel jest używany wcale nie znaczy, że musi być gorszy, niż mebel nowy. Dotyczy to w szczególności porównania do tanich mebli oferowanych przez ogromne sieci handlowe.
Rozejrzyj się po takich sklepach. Pamiętaj jednak, aby przed podjęciem decyzji o zakupie sprawdzić opinie klientów w internecie oraz dokładnie przeczytać regulamin zakupów oraz politykę zwrotów wybranego sklepu.
8. Negocjuj w trakcie zakupów mebli
Większość sklepów stacjonarnych oraz internetowych prowadzi politykę rabatów. W przypadku zakupów online będą to najczęściej okresowe promocje wysyłane do klientów w newsletterach. W przypadku sklepów stacjonarnych sprzedawca również może w określonych okolicznościach udzielić klientowi rabatu.
Zapytaj o te okoliczności. W wielu przypadkach spotkasz się z rabatem od 5% do 10%. Często wystarczy tylko, że trochę się potargujesz. Czasami otrzymanie rabatu będzie uzależnione np. od dokupienia drugiego produktu.
9. Przejrzyj ogłoszenia dotyczące mebli w lokalnej prasie
Pamiętaj, że nie wszyscy ludzie korzystają z internetu. Lokalna prasa to kopalnia okazji dla wszystkich osób, które poszukują tanich mebli. Zwróć uwagę na odpowiednią rubrykę z ogłoszeniami. Sprawdź też informacje o aukcjach i licytacjach komorniczych, które odbywają się w Twojej okolicy.
10. Zapytaj o meble rodzinę i znajomych
Opowiedz o swoich planach wymiany mebli rodzinie oraz znajomym. Opublikuj wiadomość w mediach społecznościowych.
To świetny sposób na znalezienie naprawdę dobrej okazji. Istnieje mnóstwo osób, które chcą pozbyć się nieużywanych mebli, jednak nic z tym nie robią. Informacja, że ktoś jest gotowy je kupić pozwoli im rozwiązać swój problem. Takie osoby z reguły nie będą też oczekiwały wysokiej ceny za swoje meble. Mało tego – często spotkasz się z sytuacją, w której zechcą się ich pozbyć kompletnie za darmo.
11. Zdecyduj się na samodzielną renowację mebli
To rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają uzdolnienia plastyczne. W internecie znajdziesz mnóstwo profili i kanałów DIY, które dotyczą renowacji mebli. To prawdziwa kopalnia pomysłów i inspiracji.
Przedmioty niezbędne do renowacji (farba, lakiery, akcesoria) to koszt kilkudziesięciu złotych. Dzięki nim możesz nadać swoim starym meblom nowe życie.
12. Wybierz się na targ staroci lub pobliski bazar
W tych miejscach masz największą szanse na znalezienie prawdziwej okazji. Szczególnie jeżeli jesteś w stanie docenić starszy design.
Osiągniesz tu najwięcej, jeżeli lubisz się targować i negocjować. Pracownicy sklepu stacjonarnego są często związani konkretną polityką cenową. To samo dotyczy właścicieli sklepów internetowych. Z kolei indywidualny sprzedawca może być gotowy na dużo większy upust.
Kiedy najlepiej kupować meble
Najlepsze okazje na rynku meblarskim znajdziesz w okresie:
-
tuż po Nowym roku (styczeń),
-
początek wiosny (kwiecień-maj),
-
środek wakacji (lipiec-sierpień).
Na rynku mebli i wyposażenia mieszkania największe promocje spotkamy na początku roku. Mowa tu kilkutygodniowych okresie po Nowym Roku. Wtedy to większość klientów nie myśli już o żadnych zakupach, a właściciele sklepu chcą pozbyć się przedświątecznego towaru.
Drugi okres, w którym możesz liczyć na ciekawe promocje to początek wiosny. Większość firm wprowadza wtedy do oferty nowe kolekcje i trzeba zrobić coś z meblami, które zostały w magazynach.
Na rynku największy zastój to oczywiście wakacje. Dlatego warto poszukać tanich mebli w lipcu i na początku sierpnia.
Możesz liczyć też na promocje z innych okazji np. urodzin sklepu, dnia kobiet, Black Friday itd. Jeżeli namierzyłeś już swój wymarzony zestaw, jednak chcesz poczekać na niższą cenę – zapisz się na newsletter sklepu internetowego lub sprawdzaj gazetki wybranego marketu.
Kupowanie tanich mebli ogólne zasady
Pamiętaj, że jednym z droższych materiałów przeznaczonych do wykonywania mebli jest dąb. Jeżeli myślisz o oszczędnościach, powinieneś zdecydować się na meble sosnowe.
Jeżeli zależy Ci na oszczędnościach, unikaj dużych sklepów. Poszukaj okazji w sklepach internetowych, na pchlich targach i bazarach. Sprawdź też ofertę dostępną na serwisach aukcyjnych. Zwróć jednak uwagę, że wybór używanych mebli może wiązać się z koniecznością ich odnowienia, co dodatkowa obciąża budżet.
Gdy zależy Ci na trwałości nowego zestawu – unikaj płyty meblowej. Owszem, takie meble są najtańsze, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Wybieraj produkty pokryte fornirem. Zwróć też uwagę na jakość akcesoriów. Plastikowe uchwyty, prowadnice i byle jak wykonane zawiasy to najczęstszy problem klientów. Po pewnym czasie użytkowania te elementy po prostu się zużywają i przestają pełnić swoją funkcje.
Chwilowa oszczędność zaowocuje tym, że za rok lub dwa lata znów będziesz zmuszony do kupienia nowego zestawu mebli. Żywotność mebli drewnianych jest zdecydowanie wyższa.
Jak rozsądnie oszczędzać na meblach
Brak pieniędzy na umeblowanie mieszkania do tej pory był kojarzony przede wszystkim z ludźmi młodymi, którzy dopiero rozpoczynali swoją karierę i nie posiadali wystarczających zasobów. Jednak wszystko wskazuje na to, że lata prosperity przeminęły, Zatem coraz szersze grono klientów będzie zastanawiało się, jak tanio urządzić dom lub mieszkanie.
Chcemy tego czy nie – żyjemy w czasach, które zmuszają nas do oszczędności. Na szczęście istnieje mnóstwo sposobów, dzięki którym możesz tanio zrealizować swój meblowy plan.
Pamiętaj jednak, że rozsądne kupowanie mebli nie polega tylko na wyborze tych najtańszych. Zwracaj uwagę również na jakość. To żadna sztuka oszczędzić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, aby za rok lub dwa ponownie stanąć przed koniecznością wymiany mebli.
W Polsce popularnym zjawiskiem jest kredyt lub pożyczka na meble. W większości przypadków to zły pomysł i objaw życia ponad stan. Niestety – oszczędzanie wymaga cierpliwości i opóźnienia gratyfikacji. Musisz być elastyczny oraz gotowy do kompromisów.
Zastanawiasz się, jak dokonać tej sztuki? Przeczytaj poradnik jak oszczędzać pieniądze.