Gdzie schować pieniądze 7 najlepszych pomysłów
Gdzie schować pieniądze 7 najlepszych pomysłów

Gdzie schować pieniądze 7 najlepszych pomysłów

Aktualizacja: 21 lutego 2024

Straciłeś zaufanie do banków? Wolisz trzymać swoje pieniądze pod ręką? Zastanawiasz się, gdzie schować pieniądze, aby były bezpieczne? W tym poradniku znajdziesz 7 sprawdzonych pomysłów, dzięki którym poprawisz bezpieczeństwo swojego majątku.

Obraz przedstawiający, gdzie schować pieniądze.

Gdzie schować pieniądze w domu

Trzymanie gotówki w domu to nic wyjątkowego. Owszem – takie rozwiązanie pozbawia nas odsetek, które otrzymalibyśmy w banku, jednak większość osób woli mieć szybki i wygodny dostęp przynajmniej do części swoich pieniędzy.

Na pewno przyczynia się do tego słaby poziom oprocentowania lokat w banku oraz problemy z wypłatą gotówki z bankomatów w przypadku jakiegokolwiek zmieszania lub paniki (a te zdarzają się ostatnio dość często, warto wspomnieć tu chociażby pandemię Covid-19).

Nadszarpnęło to zaufanie Polaków do banków. Po kilkunastu latach szału związanego z powszechną cyfryzacją, gotówka i przedmioty wartościowe wracają do łask.

Rodzi to pewne problemy. Podstawowy z nich to gdzie schować pieniądze w domu, tak aby były bezpieczne i nie dostały się w niepowołane ręce? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Oto lista 7 najlepszych pomysłów na domową skrytkę na pieniądze:

  1. pod doniczkami,
  2. w garderobie,
  3. w kuchni,
  4. w łazience,
  5. w książkach,
  6. w zabawkach,
  7. w słoiku lub butelce.

1. Skrytka na pieniądze pod doniczkami

Ukrywanie klucza do domu lub innych wartościowych przedmiotów pod doniczkami roślin przeszło już do pop kultury. Z jednej strony to niedobrze, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba niepowołana sprawdzi to miejsce. Z drugiej strony to nie przypadek, że tak dużo osób chowa pieniądze właśnie w tym miejscu.

Powodzenie tej skrytki zależy przede wszystkim od Twojej kreatywności. Po pierwsze – nie wybieraj pierwszej lepszej doniczki, która rzuca się w oczy. Skrytka zadziała najlepiej, jeżeli w Twoim domu jest ich pełno. Najlepiej dużych i ciężkich. Jeżeli nie masz zamiaru często korzystać ze swojego improwizowanego skarbca – najlepiej wybrać solidną donicę, która z ziemią waży kilkadziesiąt kilogramów. A skoro jesteśmy przy ziemi doniczkowej – to również świetne miejsce na schowanie cennych przedmiotów (po uprzednim zabezpieczeniu np. w folii). Szczególnie w przypadku roślin, które nie wymagają częstego podlewania lub nie wymagają go w ogóle

2. Chowanie pieniędzy w garderobie

To kolejna popularna skrytka. Również nie bez powodu. Dotyczy to przede wszystkim osób, które posiadają ogromne szafy wypełnione ubraniami. W końcu skąd niepowołana osoba ma wiedzieć, że gdzieś na jej dnie, np. w starej marynarce, ukryty jest prawdziwy majątek.

Pamiętaj aby tutaj też dobrze przemyśleć szczegóły swojej skrytki. Im większą wyobraźnią się wykażesz, tym Twoja skrytka będzie lepsza. W tym wypadku możesz pomyśleć też o przysłowiowej “skarpecie”.

3. Ukrywanie pieniędzy w kuchni

Ciekawym pomieszczeniem, które możesz wykorzystać w celu zabezpieczenia swojego majątku jest również kuchnia. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych zakamarków. Ludzie często chowają swoje pieniądze w elementach szafek (np. za zdemontowanym dnem), okapów, za obluzowaną płytką glazury itd.

Do wyboru do koloru. Prawdziwe gwiazdy chomikowania wykorzystują też w tym celu lodówkę, zamrażarkę albo stary garnek lub czajnik. Do wyboru do koloru.

4. Schowek na pieniądze w łazience

Łazienka to wspaniałe miejsce na chowanie pieniędzy. Przynajmniej do czasu poważniejszej awarii hydraulicznej. Pamiętaj, aby zawsze zabezpieczać chowane pieniądze przed wilgocią. W nowoczesnych łazienkach mamy najczęściej do czynienia z pełną zabudową – zarówno glazurniczą, jak i meblarską. Zabudowa pralki, wanny, a nawet sedesu świetnie nadaje się na przemyślaną skrytkę.

5. Skrytka na pieniądze w książkach

Badania Biblioteki Narodowej każdego roku wskazują, że około 60% Polaków w ogóle nie czyta książek. Zwróć uwagę, jak bardzo zawęża to krąg osób, które zainteresują się Twoją skrytką. Na pewno znasz patent z ukrywaniem pieniędzy w wyciętej skrytce wewnątrz książki. To dość skuteczny pomysł. Wystarczy, że wybierzesz tytuł, który nie rzuca się w oczy, a następnie nożykiem wytniesz wewnątrz niej kształt dopasowany do pliku gotówki. Kilka minut i gotowe. Pieniądze możesz też ukrywać między książkami lub w samej szafce na książki (często spotykany motyw to wydrążona noga szafki, dopasowana do przechowywania rulonu pieniędzy).

6. Skrytka na pieniądze w zabawkach

Zabawki z reguły trudno zaliczyć do przedmiotów wartościowych i same w sobie nie rzucają się w oczy. Dokładnie takich przedmiotów potrzebujesz do zbudowania swojej skrytki. Jeżeli masz umiejętności krawieckie – możesz zaszyć pieniądze w pluszowych maskotkach. Jeżeli Ci ich brak – wykorzystaj pudełka na klocki oraz wnętrza plastikowych przedmiotów. Pamiętaj jednak, żeby zadbać o to, aby Twoją skrytką nie bawiły się dzieci, a co ważniejsze – nie wynosiły jej z domu.

7. Ukrywanie pieniędzy w słoiku lub butelce

Kolejne przedmioty, które powinny zwrócić Twoją uwagę to słoiki oraz butelki. Szczególnie te, które są nieprzeźroczyste. To świetna skrytka dla wszystkich osób, które samodzielnie przygotowują np. wina lub konfitury. Jeden z wykorzystywanych pojemników może spełniać również zadanie super skrytki na pieniądze.

Zagrożenia związane z chowaniem pieniędzy w domu

Decydując się na trzymanie pieniędzy w domu, musisz liczyć się z kilkoma dość poważnymi zagrożeniami. Pierwsze z nich to oczywiście kradzież. Złodzieje mają różne sposoby pozyskiwania informacji i jeżeli nie będziesz utrzymywał swojego majątku w tajemnicy, informacja o wartościowym celu może do nich trafić. W ten sposób możesz narazić się np. na włamanie.

Kolejne zagrożenie jest nieco mniej spektakularne, ale równie prawdopodobne. Mowa tu o utracie pieniędzy w wypadku pożaru lub zalania mieszkania. Ubezpieczyciel na pewno nie uzna improwizowanej skrytki na pieniądze za wystarczające zabezpieczenie i odmówi Ci wypłaty środków z polisy. Możesz zrobić co w Twojej mocy, aby zabezpieczyć pieniądze przed działaniem czynników zewnętrznych, ale nigdy nie wyeliminujesz ryzyka.

Warto też wspomnieć o przypadkowej utracie pieniędzy, z którą możesz mieć do czynienia w wyniku przeprowadzki, działalności innych domowników, gości, a nawet zwierząt. Może zdarzyć się sytuacja, w której zapomnisz, że w wymienianej lodówce jest ukryty spory plik pieniędzy, a swoją książkę-skrytkę pożyczysz znajomemu.

Tak czy inaczej – chowanie pieniędzy w domu ma sporo plusów i jeżeli tylko się postarasz, na pewno znajdziesz dobre rozwiązanie swojego problemu. Jeżeli zależy Ci na ubezpieczeniu lub dysponujesz poważną sumą, zainteresuj się ofertą firm montujących sejfy lub przygotowujących profesjonalne skrytki. Pamiętaj, że możesz zabezpieczyć swój dom poprzez zamontowanie drzwi i okien antywłamaniowych, alarmów oraz kamer monitoringu.

Chcesz poprawić swój budżet? Przeczytaj, jak oszczędzać pieniądze.

Przeczytaj też: