Darmowe gry dla dwóch osób w domu 7 pomysłów
Darmowe gry dla dwóch osób w domu 7 pomysłów

Darmowe gry dla dwóch osób w domu 7 pomysłów

Aktualizacja: 20 lutego 2024

W tym artykule znajdziesz 7 pomysłów na super gry w domu. Mało tego – do zabawy w ten sposób nie potrzebujesz żadnych pieniędzy. Te pomysły przydadzą Ci się za każdym razem, gdy Twoją rodzinę dopadnie nuda. Gry zostały wybrane w ten sposób, aby ich poziom odpowiadał zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Obraz przedstawiający, jak wyglądają gry dla dwóch osób w domu.

7 najlepszych gier i zabaw w domu za darmo

W ostatnich latach musieliśmy spędzać sporo czasu w domu. Było to spowodowane przede wszystkim pandemią Covid-19. Zamknięte zostały place zabaw, kina, kluby, a nawet same szkoły.

Szybko okazało się, że serwisy streamingowe i gry na komórce to zdecydowanie za mało, żeby zabić nudę. Wtedy większość rodziców zaczęła zastanawiać się, jak oni spędzali czas w swojej młodości. Bo sięgnięcie pamięcią wstecz do czasów, gdy jeszcze nie żyliśmy w tak zinformatyzowanym świecie, to kopalnia świetnych pomysłów na gry i zabawy.

7 najlepszych gier i zabaw w domu dla dwóch osób to:

  1. kalambury,
  2. zabawa w chowanego,
  3. zabawa w czego brakuje,
  4. państwa i miasta,
  5. domino literowe,
  6. zabawa w historyjki,
  7. statki i okręty.

1. Kalambury

W tę grę mogą grać dwie osoby lub więcej. Na początku zabawy dzielimy graczy na dwie drużyny. Każda z drużyn wystawia swojego reprezentanta. Natomiast przeciwna drużyna (lub osoba prowadząca zabawę) podaje mu hasło, które jego zespół musi odgadnąć (np. pies). Istnieje mnóstwo wariantów tej zabawy. Najpopularniejszy zakłada pokazywanie hasła za pomocą gestów oraz mimiki (gracze nie mogą używać słów oraz dźwięków). Osoba wymyślająca hasło musi też podać jego kategorie (np. zwierzęta). Gracz, który poprawnie odgadnie hasło, pokazuje jako następny.

2. Zabawa w chowanego

Tutaj również dzielimy graczy na dwie drużyny. Pierwszy gracz zasłania oczy i liczy do dziesięciu. Pozostali uczestnicy starają się w tym czasie jak najlepiej schować. Zadaniem osoby, która liczyła jest odnalezienie pozostałych uczestników gry. Tu również można wprowadzić pewne warianty zabawy – jak np. miejsce do “zaklepywania” – czyli obszar, w który chowający się gracz może się przekraść niezauważony i zakończyć rozgrywkę przed czasem.

3. Zabawa w czego brakuje

Zabawę rozpoczynamy od ułożenia na stole drobnych przedmiotów. Mogą to być sztućce, zabawki, książki itd.

Każdy z uczestników zabawy ma czas, aby przyjrzeć się ułożeniu przedmiotów i stara się je zapamiętać. Następnie gracze odwracają się, a osoba prowadząca zabawę chowa co najmniej jeden przedmiot. Kto odgadnie czego brakuje, otrzymuje punkt. W innym, nieco trudniejszym wariancie tej zabawy nie chowamy przedmiotu, a tylko zmieniamy jego ustawienie.

4. Państwa, miasta

Propozycja dla wszystkich osób, które chcą połączyć świetną zabawę z nauką. Na początku zabawy należy ustalić kategorie. Zaczynamy oczywiście od państwa i miasta. Ale ogranicza nas tu tylko wyobraźnia. Możemy dodać jeszcze takie kategorie jak: film, bajka, roślina, zwierzę, imię, zawód itd.

Każdy z graczy tworzy na kartce tabelkę z liczbą kolumn odpowiadającą ustalonym kategoriom. Na górze kolumny umieszczamy jej nazwę.

Następnie jeden z graczy podaje literę alfabetu. Zadaniem wszystkich osób uczestniczących w zabawie jest jak najszybsze zapisanie wyrazu, który rozpoczyna się na podaną literę i pasuje tematycznie do kategorii.

Np. “P” – państwo: Polska, miasto: Poznań, Film: Power Rangers, bajka: Pokahontas itd.

Osoba, która najszybciej uzupełni swoją kartę zaczyna odliczać od 10. Po zakończeniu czasu wszyscy gracze muszą odłożyć długopisy. Za prawidłowo uzupełnione pole przysługuje punkt. Osoba, która uzbiera najwięcej punktów wygrywa.

5. Domino literowe

To nieco prostsza odmiana gry słownej. Osoby biorące udział w zabawie siadają w kręgu lub naprzeciwko siebie. Pierwszy gracz podaje słowo np. pies. Zadaniem kolejnej osoby po prawej stronie jest podanie słowa zaczynającego się na ostatnią literę podanego wyrazu – np. sarna. Słowa mogą zostać zawężone do konkretnej kategorii (np. zwierzęta, rośliny itd.)

6. Historyjki

Tutaj również siadamy w kręgu lub naprzeciwko siebie. Naszym zadaniem jest stworzenie super historii. Gracz rozpoczynający rozgrywkę podaje pierwsze zdanie (najczęściej będzie to coś w stylu “Dawno, dawno temu…”). Każdy z pozostałych graczy, licząc zgodnie z ruchem wskazówek zegara dodaje do historii jedno zdanie. Historię można opowiadać lub zapisywać zdanie po zdaniu. Świetny trening wyobraźni i kreatywności.

7. Statki i okręty

Prosta gra dla dwóch osób, w którą można grać dosłownie wszędzie. Do zabawy potrzebujecie tylko kartek i długopisu. Uczestnicy zabawy zajmują miejsca naprzeciw siebie w pewnym oddaleniu, tak aby nie podglądać kartki przeciwnika.

Każdy gracz rysuje na kartce długopisem pole gry o wymiarach 10 na 10 kratek. Kolumny i wiersze tego pola oznaczamy literami od A do J (pionowe) oraz cyframi od 1 do 10 (poziome).

Każdy gracz ma do dyspozycji co najmniej jeden “statek” o wymiarach co najmniej jednego pola. Można ustalić, ze gracze posiadają ich więcej. Pola statków muszą zostać zakreślone na mapie. Muszą ze sobą sąsiadować i być narysowane w pionie lub poziomie. Nie mogą być “łamane”, czyli np. przypominać kształtem litery L.

Po rozpoczęciu rozgrywki pierwszy gracz podaje swój “strzał” poprzez wskazanie odpowiednich współrzędnych np. A1, B3, C6 itd. Jeżeli na tym polu znajduje się statek, drugi gracz ma obowiązek poinformowania przeciwnika, że został trafiony. Jeżeli nie ma tam statku, musi podać mu informację “pudło”. Gra polega na ochronie swoich statków i wyeliminowaniu statków przeciwnika celnymi strzałami. Pierwsza osoba, która straci swoją “flotę” przegrywa.

Inne ciekawe pomysły na gry dla dwóch osób w domu

Powyższe zabawy zapewnią Ci świetną rozrywkę kompletnie za darmo. Natomiast istnieje mnóstwo innych ciekawych gier dla par. Mowa tu przede wszystkim o grach karcianych lub planszowych. Jeżeli przewidujesz długi i nudny wieczór – warto się w nie zaopatrzyć.

Można wymienić tu chociażby Scrabble, w którym zajmujemy się układaniem słów z pojedynczych liter, Jengę, gdzie naszym zadaniem jest postawienie wysokiej wieży z klocków lub Twistera – zabawę ruchową polegającą na stawianiu rąk i nóg w określonych polach.

Oprócz tego wysoką popularnością cieszy się Monopoly (gra polegająca na budowaniu swojego imperium biznesowego) oraz Osadnicy z Catanu (gra strategiczna). Koszt zakupu tych gier wcale nie jest wysoki – kilkadziesiąt złotych zapewni Tobie oraz Twojej rodzinie długie godziny zabawy.

Zastanawiasz się, jak wygenerować oszczędności? Przeczytaj poradnik jak żyć oszczędnie.

Dlaczego warto wybrać gry dla dwóch osób w domu

Prędzej czy później każda osoba dochodzi do wniosku, że nie da się spędzać całego życia przed komputerem lub smartfonem.

Towarzyskie gry i zabawy w domu pomagają budować pamięć, spostrzegawczość i wyobraźnię.

Co równie istotne – uczestnicy tych gier kształtują między sobą relację, gdyż w przeciwieństwie do zabawy smartfonem lub oglądania filmu, jest tu czas, aby wspólnie porozmawiać, pośmiać się i porywalizować.

To miła odmiana dla wszystkich osób, które mają dość cyfrowej rozrywki. Gry i zabawy dla dwóch osób w domu pozwolą odpocząć oczom Twoich dzieci i pobudzą ich kreatywność.

Chcesz poprawić swój budżet? Sprawdź, co robić w weekend bez wydawania pieniędzy.

Przeczytaj też: