Ile idzie list polecony
Ile idzie list polecony

Ile idzie list polecony

Aktualizacja: 24 stycznia 2024

Przesyłką poleconą często wysyła się ważna dokumentację urzędową, prawną lub biznesową. Zatem nie należy się dziwić osobom, które chcą wiedzieć dokładnie, ile idzie list polecony. Jak wygląda termin doręczenia listu poleconego? Od czego zależy ten termin i czy można zrobić coś, aby go przyspieszyć? Dowiesz się z tego artykułu.

Obraz przedstawiający ile idzie list polecony.

Ile trzeba czekać na doręczenie listu poleconego

Poczta Polska dokłada wszelkich starań, aby przesyłki były realizowane terminowo. To szalenie istotna sprawa, szczególnie biorąc pod uwagę, że jest to największy operator korespondencji prawnej, urzędowej i biznesowej w Polsce.

Termin doręczenia listu poleconego zależy przede wszystkim od typu przesyłki. Obecnie w ofercie Poczty Polskiej znajdziemy dwa podstawowe typy listów poleconych, tj.:

Priorytetowy list polecony to oferta dla osób, którym zależy na jak najszybszym przekazaniu informacji dla adresata. Z kolei przesyłka ekonomiczna jest skierowana do osób, którym bardziej zależy na ograniczeniu kosztów wysyłanej korespondencji.

Termin doręczenia priorytetowego listu poleconego D1

List polecony wysłany priorytetem powinien zostać dostarczony następnego dnia roboczego po nadaniu przesyłki na poczcie (pod warunkiem nadania go do godziny 15:00).

Poczta Polska oznacza ten termin skrótem „D1” i znajdziemy go zarówno w ofercie na stronie internetowej, jak również m.in. na potwierdzeniu nadania. Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawnie nadać swoją korespondencje listem poleconym i nie marnować przy tym czasu – sprawdź nasz artykuł nadanie listu poleconego.

Termin doręczenia ekonomicznego listu poleconego D3

List polecony wysłany opcją ekonomiczną powinien zostać doręczony do adresata do trzech dni roboczych po nadaniu przesyłki.

W tym wypadku mamy do czynienia z oznaczeniem „D3”.

Wybór trybu przesyłki (priorytet, ekonomiczna) należy zaznaczyć krzyżykiem na potwierdzeniu nadania.

Jak rozumieć termin doręczenia listu poleconego

Jeżeli przyjrzysz się ofercie Poczty Polskiej nieco bliżej, szybko dojdziesz do wniosku, że termin doręczenia przesyłki pocztowej nigdy nie jest gwarantowany. Oznacza to, że w/w terminy mają charakter informacyjny i zakładają, że operator nie będzie miał do czynienia z żadnymi problemami logistycznym na etapie przekazywania listu.

Przez to nie możesz ubiegać się o żadne odszkodowanie w przypadku przekroczenia tych terminów. Odszkodowanie przysługuje Ci tylko w przypadku zgubienia, zniszczenia lub doręczenia przesyłki pod niewłaściwy adres.

Co można wysłać listem poleconym

List polecony kojarzy się przede wszystkim z wysyłaniem dokumentów w postaci kart papierowych formatu A4. Jednak w rzeczywistości listem poleconym możesz wysłać mnóstwo innych rzeczy, wśród których należy wymienić:

 • płyty cd i dvd,
 • pendrive i inne nośniki pamięci
 • zdjęcia i grafiki, również w postaci rulonów,
 • niewielkie paczki.

Pamiętaj tylko, aby odpowiednio zabezpieczyć swoją przesyłkę. Jeżeli zależy Ci, aby dokument dotarł do adresata bez nieestetycznych pogięć – wybierz solidniejszą kopertę kartonową. To samo dotyczy wrażliwych na uszkodzenia przedmiotów, takich jak płyty dvd lub inne nośniki pamięci. Wówczas najlepiej sprawdzi się tzw. koperta bąbelkowa. Odpowiednią kopertę do umieszczenia przesyłki poleconej możesz kupić bezpośrednio w placówce pocztowej lub za pośrednictwem internetu, na stronach Poczty Polskiej S.A.

Listem poleconym nie można za to wysyłać:

 • biżuterii
 • banknotów,
 • monet,
 • czeków,
 • kamieni szlachetnych,
 • innych wartościowych przedmiotów.
 • sztabek metali szlachetnych (np. złota lub srebra).

Szczegóły znajdziesz w regulaminie świadczenia usług przez Pocztę Polską.

Po wypełnieniu polecenia nadania każda przesyłka jest mierzona oraz ważona przez pracownika poczty. Jeżeli korzystasz z kopert oferowanych na poczcie nie powinno być tu żadnego problemu – wszystkie z nich mają standardowe wymiary, dostosowane do wysłania ich listem poleconym. Ponadto, gdy masz wątpliwość czy koperta pasuje do listu poleconego, możesz spytać o to pracownika poczty.

Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku posługiwania się kopertami, które zostały zakupione poza placówką pocztową. Może się okazać, że taka przesyłka jest po prostu za duża i nie zostanie przyjęta, aż do momentu w którym ją przepakujesz.

Wszystkie przesyłki są klasyfikowane (na podstawie masy i wielkości) do trzech kategorii – S, M oraz L. Od formatu przesyłki poleconej zależy jej ostateczny koszt. Maksymalna waga listu poleconego to obecnie 2 kg.

Ile kosztuje list polecony

Jak już wiesz – koszt nadania listu poleconego zależy przede wszystkim od jego wielkości i wagi, i tak:

 • nadanie przesyłki poleconej w formacie S (waga do 500g) kosztuje 6,50 zł w trybie ekonomicznym i 8,50 zł w trybie priorytetowym,
 • nadanie przesyłki poleconej w formacie M (waga do 1000g) kosztuje 7 zł w trybie ekonomicznym i 9 zł w trybie priorytetowym,
 • nadanie przesyłki poleconej w formacie L (waga do 2000g) kosztuje 15,60 zł w trybie ekonomicznym i 18,30 zł w trybie priorytetowym.

W przypadku listów poleconych nie kupujemy znaczków pocztowych. Płacimy przy okienku, po wypełnieniu potwierdzenia nadania. Wydrukowane potwierdzenia nadania bez problemu znajdziesz w każdej placówce pocztowej. Możesz też posłużyć się aktualnym wzorem pobranym ze strony internetowej Poczty Polskiej S.A.

Interesuje Cię praca na poczcie? Sprawdź, ile zarabia listonosz.

Przeczytaj też: