Każdemu z nas może się przytrafić sytuacja, w której zostanie ukarany mandatem karnym. Często nie potrzeba do tego nawet złej woli. Wystarczy chwila zamyślenia lub nieuwagi, by przekroczyć prędkość lub złamać inny przepis drogowy. Jak wygląda procedura po przyjęciu mandatu karnego? Jak zapłacić mandat przez internet oraz jakie są inne sposoby opłaty grzywny? Dowiesz się z tego artykułu.
Jak zapłacić mandat
Nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego – to tzw. postępowanie warunkowo-zastępcze w sprawie o wykroczenie. Zwróć uwagę, że zgodnie z prawem, organem właściwym do nakładania kar grzywny jest sąd. Jednak w niektórych przypadkach ustawodawca przewidział zastępczą procedurę, w której popełnienie wykroczenia nie kończy się sprawą w sądzie, a jest „załatwiane” na miejscu, za pośrednictwem odpowiedniego organu władzy wykonawczej (np. Policja, Straż Miejska, różne inspekcje itd.)
Postępowanie mandatowe jest warunkowe – gdyż do jego przeprowadzenia potrzebna jest zgoda osoby, która popełniła wykroczenie (zgoda na przyjęcie mandatu karnego) oraz zastępcze – gdyż po otrzymaniu mandatu nie możemy zostać ponownie ukarani za to samo wykroczenie przed sądem (postępowanie całkowicie zastępuje postępowanie sądowe).
Wiele osób zastanawia się, co zrobić gdy dostałem mandat. W przypadku wykroczeń drogowych sprawa jest z reguły prosta – organ wystawiający mandat często dysponuje terminalem płatniczym i taki mandat możemy zapłacić na miejscu, a następnie zapomnieć o nieprzyjemnej przygodzie.
Trochę gorzej, gdy zostaniemy ukarani np. przez patrol, który nie dysponuje terminalem płatniczym lub w miejscu, w którym nie ma zasięgu telefonii komórkowej (wtedy terminal nie działa). Wówczas otrzymamy tylko druk mandatu, a opłata grzywny będziemy musieli zająć się w przyszłości.
Ile jest czasu na opłacenie mandatu? Zwróć uwagę na instrukcje zawartą na odwrocie druku mandatu, który otrzymałeś. Znajdziesz tam jasną informację, że mandat należy opłacić w terminie 7 dni od momentu otrzymania. Zgodnie z prawem powinieneś tak zrobić, jednak jeżeli opłacisz mandat przed pomiędzy 7 a 30 dniem od momentu otrzymania – nic się nie stanie. Po 30 dniach mogą zostać podjęte czynności, zmierzające do egzekucji grzywny np. potrącenie pieniędzy za mandat ze zwrotu podatku.
W takim razie jak zapłacić mandat?
Masz na to dwa podstawowe sposoby:
- płatność w okienku na poczcie,
- płatność za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
1. Jak zapłacić mandat na poczcie
Zacznijmy od tradycyjnego sposobu opłacenia mandatu. W tym wypadku musimy udać się na pocztę – zwróć uwagę, że wraz z drukiem mandatu otrzymałeś też częściowo wypełnione polecenie przelewu. Znajduje się tam kwota oraz numer rachunku, na który należy wpłacić kwotę grzywny. Wystarczy, że uzupełnisz ten druk swoimi danymi (imię, nazwisko, adres zamieszkania), a następnie przekażesz go w okienku na poczcie wraz z gotówką w kwocie, która odpowiada wysokości grzywny.
Pamiętaj, ze musisz przekazać pracownikowi poczty tylko druk przelewu, na którym nie znajduje się informacja za co zostałeś ukarany. Dlatego nie musisz się wstydzić lub obawiać, ze ktoś dowie się, jakie wykroczenie popełniłeś. Problemem jest tu oczywiście prowizja za opłatę mandatu na poczcie, która wynosi aktualnie 10 zł.
Zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na mandat? Sprawdź nasz poradnik jak szybko zdobyć pieniądze.
2. Jak zapłacić mandat przez internet
Jednak żyjemy w XXI wieku i do opłaty mandatu możemy wykorzystać też nowoczesne rozwiązania techniczne. Od 2018 roku patrole policji wyposażone są w mobilne terminale, które obsługują płatności zbliżeniowe oraz kody BLIK. Jednak może się zdarzyć, że opłacenie mandatu na miejscu nie będzie możliwe. Mogą wystąpić problemy z zasięgiem – albo po prostu, w tej chwili możesz nie dysponować na koncie wystarczającą sumą do pokrycia grzywny (szczególnie wobec regularnych wzrostów wysokości mandatów).
Wtedy możesz pozbyć się swojego problemu za pomocą bankowości elektronicznej. Każdy bank funkcjonujący w Polsce oferuje możliwość opłacenia mandatu przez internet. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto i znajdziesz odpowiednie okno.
To największe wyzwanie, które Cię czeka, gdyż wiele banków prezentuje klientowi zbyt skomplikowane menu i trudno znaleźć odpowiednią opcję. Jeżeli opcja opłaty mandatu nie jest dostępna z menu podstawowego, koniecznie sprawdź zakładkę „podatki” lub „przelew podatkowy”. Opcja opłaty mandatu często jest umieszczana właśnie tam.
Procedura opłaty mandatu przez internet wygląda następująco:
- zaloguj się na swoje konto bankowości elektronicznej (możesz też wykorzystać aplikację),
- znajdź opcję przelewu podatkowego (wybierz podkategorię „mandat”),
- uzupełnij niezbędne dane, które wyświetli formularz,
- w oknie „typ identyfikatora” wybierz numer PESEL i wypełnij okno, w oknie „identyfikator zobowiązania” wpisz numer i serię mandatu (np. AB/123456 – znajdziesz ją na swoim druku),
- potwierdź wykonanie przelewu.
W przypadku płatności elektronicznej nie płacimy prowizji za opłatę mandatu. Kwota grzywny zostanie ściągnięta bezpośrednio z rachunku, który wybrałeś w trakcie tego procesu. Gdy płacisz wysoki mandat – saldo Twojego konta może znaleźć się na minusie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje – sprawdź nasz poradnik saldo a dostępne środki.