Zwrot podatku kiedy przysługuje 2023
Zwrot podatku kiedy przysługuje 2023

Zwrot podatku kiedy przysługuje 2023

Aktualizacja: 19 stycznia 2024

Otrzymanie zwrotu podatku to chyba jedyny przyjemny moment w życiu podatnika. Czasami można otrzymać w ten sposób nawet kilka tysięcy złotych. Na zwrot podatku mogą liczyć wszystkie osoby, od których pobrano w ramach zaliczek wyższą kwotę, niż należny podatek oraz osoby, które korzystają z ulg podatkowych. Kiedy następuje zwrot z rozliczeń podatkowych? Co wpływa na wysokość zwrotu podatku? Czy istnieją sposoby, dzięki którym możemy sprawić, aby Urząd Skarbowy oddał nam więcej pieniędzy? Dowiesz się z tego artykułu.

Obraz przedstawiający, kiedy jest zwrot podatku.

Kiedy będzie zwrot podatku 2023

W 2023 roku zwrot podatku będzie przysługiwał od 15 lutego. Wówczas podatnikom zostaną udostępnione ich zeznania za pośrednictwem aplikacji Twój e-PIT.

Zwrot podatku 2023 to chwila oczekiwana przez dziesiątki tysięcy podatników. Szczególnie, że w tym roku będziemy mieli do czynienia z rekordową sumą zwrotu. Jest to skutek wprowadzenia reformy podatkowej w ramach tzw. Polskiego Ładu, który zmienił zarówno kwotę wolną od podatku, stawkę podatkową oraz sposób rozliczania podatku dochodowego PIT.

Wobec tego mnóstwo podatników może liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. A gra jest warta świeczki – wielu podatników otrzyma na swoje konto kwotę w wysokości od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Jeżeli chcesz otrzymać zwrot podatku, musisz:

  1. jak najszybciej złożyć wypełniony druk PIT do urzędu skarbowego,
  2. wskazać ulgi podatkowe, z których korzystasz,
  3. wskazać rachunek bankowy, na który ma zostać przelana kwota zwrotu.

Zastanawiasz się, jakiej wysokości zwrot podatku otrzymasz? Sprawdź, co to jest pierwszy i drugi próg podatkowy.

1. Tempo złożenia deklaracji PIT a zwrot podatku

Tutaj zasada jest prosta – im szybciej złożysz swoje zeznanie roczne, tym szybciej otrzymasz pieniądze na konto. Jeżeli kwota do zwrotu nie przekracza 5 000 zł, wszystko odbywa się niemal automatycznie. System przeanalizuje podawane przez Ciebie dane, a pieniądze trafią na Twoje konto już w kilka dni po złożeniu zeznania (najczęściej jest to od 6 do 10 dni).

Jeżeli kwota zwrotu podatku jest wyższa, musisz uzbroić się w cierpliwość. Takie zeznanie zostanie przeanalizowane „ręcznie” przez urzędnika. Dopiero po jego akceptacji pieniądze trafią na Twoje konto.

Pamiętaj – każdy błąd w Twoim zeznaniu może wydłużyć cały proces ubiegania się o zwrot podatku. Dlatego zwróć szczególną uwagę, czy nie popełniłeś literówek oraz czy wpisałeś prawidłowe kwoty i dane identyfikujące podatnika.

2. Ulgi podatkowe a zwrot z PIT

Największy wpływ na wysokość zwracanego podatku mają ulgi, z których zdecydujesz się korzystać. Ulga podatkowa może zostać odliczona od Twojego dochodu lub zmniejszyć wysokość należnego podatku. Co istotne – nie jest przyznawana automatycznie, za każdym razem musisz wskazać urzędowi, z której ulgi korzystasz.

Na podstawie obowiązujących przepisów możemy korzystać z następujących ulg:

  • ulga na dzieci,
  • ulga internetowa,
  • ulga dla krwiodawców,
  • ulga na stworzenie nowego produktu,
  • ulga na leki.

Szczegółowy spis wszystkich ulg oraz dokumentów niezbędnych do ich wykorzystania znajdziesz na stronie: https://www.e-pity.pl/ulgi-odliczenia/.

3. Zwrot podatku a rachunek bankowy

W trakcie wypełniania deklaracji musisz też wskazać rachunek bankowy, na który zostanie przelany zwrot podatku. Pamiętaj, aby wskazać tu prawidłowe konto bankowe, szczególnie gdy w ostatnim czasie zmieniałeś jego numer. W przypadku przelewu zwrotu podatku na błędne konto istnieją całkiem spore szanse na jego odzyskanie, jednak wymaga to mnóstwa formalności. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku jak cofnąć przelew.

Dla osób, które nie posiadają konta osobistego istnieje też możliwość przekazania zwrotu podatku przez listonosza (przekaz pieniężny). Należy przy tym pamiętać, że jest to usługa płatna (1% kwoty przekazu plus 5,20 zł).

Ile czeka się na zwrot podatku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami fiskus ma obowiązek dokonać zwrotu:

  • w terminie maksymalnie 45 dni po złożeniu deklaracji drogą elektroniczną,
  • w terminie do 3 miesięcy po złożeniu deklaracji w formie papierowej.

Skąd bierze się zwrot podatku

Zwróć uwagę, że pracodawcy odprowadzają podatek dochodowy w formie zaliczek przez cały rok. Natomiast w trakcie trwania roku podatkowego nigdy nie możemy w 100% przewidzieć, na jakim poziomie ukształtuje się ostateczny przychód podatnika.

W końcu może zdarzyć się sytuacja, w której podatnik awansuje i dostanie podwyżkę, podejmie dodatkowe zatrudnienie lub odwrotnie – zostanie zdegradowany albo zwolniony. Wiele osób uzyskuje też dochód od wielu pracodawców równocześnie, co również może wpływać na kwotę pobranych zaliczek na podatek dochodowy.

Następnie należy przeanalizować indywidualną sytuację każdego podatnika. Państwo, za pośrednictwem systemu ulg, wskazuje sytuacje, które z jego punktu widzenia należy uznać za korzystne i obniżyć podatek. Mowa tu na przykład o dbaniu o sytuację demograficzną (ulga podatkowa na dzieci) lub promowaniu innowacyjności (ulga na stworzenie nowego produktu).

Po wzięciu pod uwagę wszystkich tych czynników może okazać się, że podatnik zapłacił fiskusowi większą kwotę, niż powinien. Wówczas mamy do czynienia ze zwrotem nadpłaty.

Co ciekawe – w rzeczywistości okazuje się, że z taką sytuacją mamy do czynienia bardzo często. To dlatego mnóstwo podatników oczekuje początku roku i możliwości złożenia deklaracji. W niektórych przypadkach kwoty zwrotu wynoszą nawet kilka tysięcy złotych (a dla większości ludzi to całkiem spora suma, która mogą wykorzystać na spięcie swojego budżetu).

Planujesz sprzedać dom lub mieszkanie? Sprawdź, jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości.

Co gdy urząd nie zwróci podatku na czas

Czasami zdarza się też, że z różnych przyczyn organ skarbowy nie jest w stanie dotrzymać terminu zwrotu podatku. Jeżeli taka sytuacja Ci się przytrafi, możesz liczyć na dodatkowe odsetki. Odsetki przysługują Ci już od następnego dnia od momentu, w którym zgodnie z prawem nastąpić miał zwrot podatku.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy kwota zwrotu jest mniejsza niż 23,20 zł. Wówczas nie nalicza się odsetek.

Czy można otrzymać zwrot podatku gdy ma się zaległości podatkowe

Istnieją też różne sytuacje, które mogą spowodować, że podatnik będzie miał zaległości wobec Urzędu Skarbowego. Najpopularniejszymi z nich jest nieopłacona grzywna (mandat) i nieopłacone zobowiązania podatkowe. Wówczas kwota nadpłaty podatku nie podlega zwrotowi, a jest wykorzystywana do pokrycia tych zobowiązań.

Dopisało Ci szczęście? Sprawdź, ile wynosi podatek od wygranej.

Przeczytaj też: