Sposób na tanie ubezpieczenie OC według użytkowników forum
Sposób na tanie ubezpieczenie OC według użytkowników forum

Sposób na tanie ubezpieczenie OC według użytkowników forum

Aktualizacja: 2 kwietnia 2024

Materiał partnera

Ubezpieczenie samochodu to dla kierowców bardzo ważny temat. Większość z nich szuka oszczędności, przez co fora dyskusyjne zasypane są pytaniami o to gdzie można kupić najtańszą polisę OC. Sprawdźmy jakie sposoby na tanie ubezpieczenia komunikacyjne wskazują użytkownicy popularnego forum motoryzacyjnego.

Sposób na tanie ubezpieczenie OC według użytkowników forum.

OC i inne ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenie samochodu może mieć wiele wersji. W dyskusji na forum na temat najtańszego OC użytkownicy wskazują, że warto sprawdzić zakres ubezpieczenia oraz określić czy potrzebuje się jedynie polisy OC, czy raczej pakietu ubezpieczeń.

Z reguły najtańszą opcją będzie samo OC samochodu, ale gdy potrzebujemy zarówno OC jak i Autocasco lub ubezpieczeń wraz z NNW i Assistance – wtedy dobrze jest sprawdzić cenę za pełen pakiet. Może się wtedy okazać, że pomimo stosunkowo wysokiej ceny składki OC, te pozostałe, uzupełniające ubezpieczenia będą wychodziły najkorzystniej.

Dlatego też pierwszym krokiem do tego by znaleźć tanie ubezpieczenie, będzie określenie swoich indywidualnych potrzeb – a więc tego czy chcemy jedynie obowiązkowe OC, czy również inne warianty polis.

Najtańsze oc według użytkowników forum.

Od czego zależy wysokość składki OC samochodu?

Drugą, niebagatelną kwestią jest to, że cena za ubezpieczenie OC będzie inna w wielu różnych przypadkach! Nie każdy o tym wie, ale oprócz zniżek stażowych (czy też zwyżek za wiek kierowcy), cena polisy OC zależna jest o wielu czynników.

Stawki OC różnią się od siebie na podstawie:

  • modelu i marki samochodu,
  • roku produkcji pojazdu,
  • rodzaju i pojemności silnika,
  • miasta, w którym zarejestrowany jest pojazd,

oraz innych, nieco mniej kluczowych zależności, ale to te z listy powyżej powinniśmy wziąć mocno pod uwagę.

Z tego powodu oferty firm ubezpieczeniowych będą się od siebie znacznie różnić – i warto to wiedzieć szukając najtańszego ubezpieczenia OC w 2024 roku.

Obraz przedstawiający kalkulację składki za polisę.

Porównywarki, kalkulatory i rankingi ubezpieczeń

Jak wiec móc w ogóle znaleźć najtańsze OC skoro istnieje tyle zależności co do ich ceny? Tutaj na pomoc przychodzi kilka rozwiązań, które są często omawiane na forach.

Sporo osób wspomina o tym, że pomocnym do tego narzędziem jest porównywarka ubezpieczeń – czyli kalkulator OC. Tym sposobem możemy zestawić ze sobą oferty ubezpieczenia nawet od kilkunastu lub kilkudziesięciu ubezpieczycieli, po czym wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada.

Wszystko to możliwe jest online, po wypełnieniu krótkiego formularza, do którego wpiszemy dane zawarte w Dowodzie Rejestracyjnym pojazdu, który chcemy ubezpieczyć.

Mówi się, że korzystając z tego sposobu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych – co potwierdzają zadowoleni użytkownicy forum. 

Dodatkowo wybierając ubezpieczyciela, można też zerknąć na rankingi ubezpieczeń – tam również znajdziemy podsumowanie kilku wariantów cenowych dla danego typu ubezpieczenia komunikacyjnego.

Zdjęcie przedstawiające agenta ubezpieczeniowego oc ac na samochód.

Nie przepłacaj i wybierz najtańsze OC

Możemy więc stwierdzić, że jeśli chcemy poświęcić trochę czasu i porównać oferty, to z pewnością możemy zaoszczędzić na ubezpieczeniu pojazdu. Nie można jednoznacznie stwierdzić jakie to będą kwoty, oraz gdzie można kupić OC najtaniej, ale robiąc szczegółową kalkulację pod swój samochód możemy to dosyć łatwo wyliczyć.

Podsumowując więc – aby nabyć tanie OC zróbmy porównanie, które będzie obejmować nie tylko jedno towarzystwo ubezpieczeniowe, lecz kilkanaście z nich. Przez to będziemy mogli wybrać najtańszy wariant dostosowany pod nasze, osobiste potrzeby.

Nie można przemilczeć również istotnego faktu – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w Polsce jest obowiązkowe! Należy je wykupić nawet na pojazd, który nie porusza się po drogach publicznych. Jeśli tego nie zrobimy, mogą nas czekać nieprzyjemne konsekwencje w postaci kar administracyjnych z UFG – które ta instytucja skutecznie nakłada na zapominalskich kierowców. Ich kwoty potrafią być zatrważające! Dla aut osobowych w 2024 roku kara za brak OC może wynieść nawet 8600 zł.

Obraz przedstawiający dyskusję użytkowników forum motoryzacyjnego.

Przeczytaj też: