Grading monet – na czym polega?
Grading monet – na czym polega?

Grading monet – na czym polega?

Aktualizacja: 25 maja 2023

Materiał partnera

Kolekcjonerzy numizmatów starają się zadbać o wartość swoich zbiorów, aby były unikatowe i cenne nie tylko da nich samych, ale również potencjalnych inwestorów. Jednym ze sposobów na ocenę starych monet jest grading. Na czym on polega i w jaki sposób pomaga określić stan zachowania dawnych pieniędzy? Przychodzimy z odpowiedzią!

Grading monet - jak przebiega? Sprawdź!

Czym jest grading monet?

Grading monet jest usługą świadczoną przez specjalistyczne firmy numizmatyczne, która ma na celu określenie stanu zachowania monety na podstawie przyjętych kryteriów. W ten sposób zarówno początkujący, jak i doświadczeni kolekcjonerzy mogą pozyskać informacje o tym, w jakim stopniu moneta odbiega swoim stanem od menniczego (idealnego). Można więc stwierdzić, że fachowo przeprowadzony grading to jeden z elementów profesjonalnej wyceny monet. Co warto zaznaczyć – grading może pomóc w określeniu rzetelności i stanu zarówno numizmatów o wartości zabytkowej, jak i współczesnych monet. Na podstawie przygotowanego opisu badanych numizmatów, podane są również informacje o ich wadach lub cechach charakterystycznych, które mają znaczenie podczas wyceny.

Jakie firmy oferują usługi z zakresu gradingu?

Największym uznaniem i popularnością cieszą się dwie popularne firmy: Numismatic Guaranty Corporation (NGC) oraz Professional Coin Grading Service (PCGS) z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Jednak oddziały firm, które współpracują ze wskazanymi podmiotami, znajdują się także w Europie. Umożliwia to klientom z tej części świata na szybką bezproblemową certyfikację, a także weryfikację monety.

Warto przy tym mieć na uwadze, że koszt przeprowadzonej usługi różni się w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa wybór firmy, której zleca się wykonanie zadania. Poza tym na koszt profesjonalnej ekspertyzy składa się również potencjalna wartość monety (taniej wyceniane monety przekładają się na niższą kwotę usługi).

Grading monet – jak przebiega?

Wartość, na którą składa się stan zachowania monety, wyznaczana jest na podstawie uznanej międzynarodowo skali Sheldona. Zgodnie z zastosowanym w niej podziale, monety, które są zachowane w najlepszym stanie, zostaną oceniona na 70 punktów. Oznacza to, że ich wartość będzie 70 razy większa od numizmatów, ocenionych zgodnie z tą skalą na 1 punkt. W Polsce obowiązuje natomiast 7-stopniowa skala gradingu, przy czym monety, które znalazły się na siódmym poziomie, są słabo zachowane, a przy tym mają najniższą wartość.

Co istotne – egzemplarz, który zostanie poddany usłudze gradingu, jest umieszczany w specjalnym opakowaniu. Dodatkowo każdy kolekcjoner będzie mógł pozyskać informacje o dacie emisji i nominale. Sprawdzone monety otrzymają również numer certyfikatu lub logo firmy, która jest odpowiedzialna za przeprowadzone badanie. Dlatego też skorzystanie z usługi gradingu jest skutecznym i szybkim sposobem, aby upewnić się co do autentyczności tworzonej kolekcji. 

Dlaczego grading monet jest opłacalny?

Mimo że można podejmować się oceny numizmatu bez skorzystania z fachowej pomocy, to właśnie grading monet, przeprowadzony przez doświadczonych profesjonalistów, pozwoli realnie wyznaczyć wartość zgromadzonej kolekcji. Pod okiem specjalistów zbieracze zyskają pewność, że podczas wyceny monet nie tylko zostaną wzięte pod uwagę walory estetyczne, ale również wartość rynkowa numizmatów. Jednocześnie grading umożliwia dostęp do bazy danych, który uzyskuje się za pośrednictwem rzetelnych i sprawdzonych firm numizmatycznych. Dzięki temu kolekcjonerzy pozbędą się ryzyka, związanego z kupnem falsyfikatu, a także zadbają o bezpieczny przebieg wszystkich transakcji.

Przeczytaj też: