8408,17 zł: tyle w marcu średnio zarabiali Polacy. W których zawodach dostaje się taką pensję?
8408,17 zł: tyle w marcu średnio zarabiali Polacy. W których zawodach dostaje się taką pensję?

8408,17 zł: tyle w marcu średnio zarabiali Polacy. W których zawodach dostaje się taką pensję?

Data publikacji: 23 kwietnia 2024
Obraz przedstawiający Jacka Waśkiela, dziennikarza finansowego portalu Abc Pożyczki.

Jacek Waśkiel – dziennikarz finansowy, redakcja portalu

W marcu 2024 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, nie uwzględniając wypłat z zysków, osiągnęło poziom 8408,17 zł. Jest to istotna informacja dla pracowników, sugerująca poprawę kondycji finansowej polskiego rynku pracy. Jednak nie wszyscy Polacy otrzymują takie pensje. W których zawodach można tyle zarobić? Podpowiadamy.

Obraz przedstawiający zawody, w których zarabia się średnią krajową.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie marzec 2024

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie to wskaźnik ekonomiczny, który pokazuje średnią kwotę brutto wypłaconą pracownikom w danym okresie. Obliczane jest przez sumowanie wszystkich wynagrodzeń wypłaconych w sektorze przedsiębiorstw i podzielenie ich przez liczbę pracujących. Dane o średnim wynagrodzeniu podaje Główny Urząd Statystyczny, a w marcu 2024 roku odnotowano wzrost tego wskaźnika do 8408,17 zł brutto, czyli około 6061 zł „na rękę” . Jest to istotny wskaźnik dotyczący nie tylko poziomu życia, ale także zdolności konsumpcyjnych społeczeństwa. Warto przy tym pamiętać, że statystyka ta obejmuje tylko pracowników w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób i nie uwzględnia zarobków w sferze budżetowej ani umów cywilnoprawnych, jak umowy o dzieło czy zlecenie.

W marcu 2024 roku średnie wynagrodzenie wzrosło o niemal 500 złotych w stosunku do poprzedniego miesiąca (w lutym 2024 było to 7978,99 zł brutto). Co istotne, zwiększenie średnich wynagrodzeń wpływa na wzrost konsumpcji w gospodarce, poprawiając ogólną koniunkturę i przeciwdziałając wzrostowi bezrobocia. Wzrost płac sprzyja również utrzymaniu pozytywnej dynamiki na rynku pracy, nawet w obliczu głośnych zwolnień grupowych, które ostatnio miały miejsce w niektórych branżach.

Przeczytaj też: Od 2024 równa płaca dla wszystkich? Pracownicy dyskontów grożą buntem

Wzrost średniego wynagrodzenia, przy jednoczesnym spadku inflacji, oznacza realną poprawę siły nabywczej Polaków. Wzrost ten, liczący obecnie około 10 procent rocznie, jest jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę przez Radę Polityki Pieniężnej przy podejmowaniu decyzji o poziomie stóp procentowych. Prognozy sugerują, że dynamika wzrostu realnych płac może jednak zwolnić w nadchodzących miesiącach, w związku ze spodziewanym wzrostem inflacji, wynikającym przede wszystkim z podwyżek cen energii.

W których zawodach zarabia się średnią krajową?

W Polsce, mimo rekordowych wzrostów przeciętnych wynagrodzeń, wiele osób zarabia mniej niż średnią wynoszącą 8408,17 zł brutto. Przyczyną tego jest zatrudnienie w mniejszych przedsiębiorstwach oraz w sferze budżetowej, gdzie poziom płac często jest znacznie niższy. Mniejsze firmy, z powodu ograniczonych budżetów na wynagrodzenia i mniejszej skali działalności, nie są w stanie konkurować z wynagrodzeniami oferowanymi przez duże korporacje. Ponadto, pracownicy w sferze budżetowej, mimo stabilności zatrudnienia, często napotykają na system płac, który nie odpowiada dynamice prywatnego sektora, co skutkuje niższymi średnimi zarobkami. W których zawodach można zarabiać średnią krajową? Odpowiedź na to pytanie przynosi analiza ogłoszeń z ofertami pracy na popularnych portach internetowych.

Lista dobrze płatnych zawodów 2024, które umożliwiają zarabianie średniej krajowej:

 1. Programista (języki takie jak Java, Python) – 12,000 zł
 2. Farmaceuta – 10,000 zł
 3. Analityk finansowy – 10,000 zł
 4. Specjalista ds. sprzedaży B2B – 9,500 zł
 5. Menedżer ds. HR – 9,000 zł
 6. Inżynier produkcji – 9,000 zł
 7. Koordynator ds. IT – 9,200 zł
 8. Kierownik sklepu – 8,500 zł
 9. Księgowy z uprawnieniami – 8,500 zł
 10. Technik serwisu sprzętu medycznego – 8,700 zł
 11. Specjalista ds. logistyki – 8,400 zł
 12. Doradca klienta w banku – 8,400 zł

Aby zarabiać średnią krajową lub więcej, konieczne jest skupienie się na rozwoju kompetencji w specjalistycznych i wysoko opłacanych branżach. Ważna jest również ciągła edukacja i zdobywanie certyfikatów, które mogą podnieść kwalifikacje i atrakcyjność na rynku pracy. Warto również rozważyć przekwalifikowanie lub podnoszenie swoich umiejętności w kierunkach, które są szczególnie poszukiwane przez pracodawców, takich jak technologie informacyjne, specjalizacje medyczne, czy zarządzanie projektami w nowoczesnych sektorach gospodarki.

Przeczytaj też:

Koszmar pracowników. Te popularne zawody już wkrótce przestaną istnieć

Czeka nas szok w sklepach spożywczych? Popularny podatek rośnie od kwietnia

Ostatni moment przed kryzysem? Rynek mieszkań jeszcze nigdy nie był tak rozgrzany

Przeczytaj też: