Zamierzasz zrobić prawo jazdy? Świetna decyzja – w końcu to jeden z najważniejszych dokumentów, dzięki któremu możesz zgodnie z prawem poruszać się wybranym typem pojazdów. Jednak uzyskanie prawa jazdy wcale nie jest proste i może wiązać się ze znacznymi kosztami. Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy i przeczytaj, co zrobić aby zaoszczędzić jak najwięcej czasu i pieniędzy.

Obraz przedstawiający, ile kosztuje prawo jazdy.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy

Wyrobienie prawa jazdy jest dość drogie. Młody kierowca, ubiegający się o przyznanie uprawnień do kierowania pojazdami w kat. B, w najlepszym wypadku, musi liczyć się z kosztami od 2200 zł do 2500 zł.

Na ostateczną cenę prawa jazdy składają się:

 • koszty badań lekarskich ok. 200 zł
 • koszty wykonania fotografii ok. 50 zł
 • koszty kursu w szkole nauki jazdy ok. 2000 zł
 • egzamin teoretyczny 30 zł
 • egzamin praktyczny 140 zł
 • opłata za wydanie dokumentu 100,50 zł

Ostateczny koszt zdobycia uprawnień zależy od wielu czynników. Warto poznać je, zanim wybierzesz ofertę konkretnego kursu i przystąpisz do procesu ubiegania się o prawo jazdy.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy.

Co wpływa na cenę prawa jazdy

Spójrzmy prawdzie w oczy – młodzi kierowcy nie mają łatwo. Oprócz ogromnych kosztów związanych z zakupem pierwszego pojazdu i ubezpieczenia OC, muszą wydać sporą kwotę na pokrycie kosztów wyrobienia odpowiednich uprawnień.

I to nawet zakładając, że cały proces przebiegnie gładko (czyli np. bez konieczności wykupowania dodatkowych lekcji lub powtarzania egzaminów).

To poważny wydatek dla wszystkich osób, które dopiero rozpoczynają swoją zawodową karierę.

Ponadto sam proces wyrobienia prawa jazdy jest czasochłonny i stresujący. Jednak w tym wypadku nie ma żadnej drogi na skróty – jeżeli chcesz legalnie poruszać się pojazdem, musisz wyrobić odpowiedni dokument.

Najważniejsze czynniki kształtujące cenę prawa jazdy to:

 • kategoria prawa jazdy – większość osób na początku swojej przygody z ruchem drogowym decyduje się na kategorię B, która uprawnia do poruszania się pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony – uzyskanie innych kategorii jest z reguły droższe
 • cena kursu – zależy nie tylko od kategorii ale także miejscowości i oferty konkretnej szkoły
 • cena dodatkowych lekcji i egzaminów – część młodych kierowców decyduje się na dodatkowe lekcje, które mają pomóc im w szlifowaniu pierwszych umiejętności, po zakończeniu kursu z kolei będziesz musiał zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (każde podejście do egzaminu jest płatne)

Jak przebiega proces ubiegania się o prawo jazdy

Zacznijmy od tego, że proces ubiegania się o prawo jazdy składa się z kilku etapów, które warto realizować w następującej kolejności:

 1. badanie lekarskie
 2. wykonanie fotografii
 3. złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy (zakładanie profilu PKK)
 4. ukończenie kursu w wybranym ośrodku szkolenia
 5. zaliczenie egzaminu państwowego na prawo jazdy

1. Badanie lekarskie

Proces ubiegania się o prawo jazdy warto rozpocząć od zaliczenia badań lekarskich.

Wizyta wraz z wydaniem zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami kosztuje około 200 zł.

Badania możesz wykonać u każdego uprawnionego lekarza. Gdybyś miał trudności ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty, pamiętaj, że niemal każda szkoła jazdy współpracuje z lekarzem wystawiającym zaświadczenia i na pewno wskażą Ci, gdzie konkretnie masz się udać.

2. Wykonanie fotografii do prawa jazdy

Kolejnym krokiem po pozytywnym zaliczeniu badań jest wykonanie odpowiedniej fotografii.

Musi być to zdjęcie o wymiarach 35×45 mm, wykonane na jasnym tle, o dobrej ostrości.

Koszt wyrobienia zdjęcia do prawa jazdy wynosi najczęściej około 50 zł.

Fotografia do prawa jazdy musi odwzorowywać Twój naturalny kolor skóry oraz obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków.

Twarz powinna zajmować 70-80% fotografii. Zdjęcie musi pokazywać wyraźnie oczy i przedstawiać kandydata na kierowcę w pozycji frontalnej , bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącego wprost z otwartymi oczami, których nie zakrywają włosy. Z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Na szczęście nie musisz tego wszystkiego zapamiętywać. Wystarczy wizyta w profesjonalnym zakładzie fotograficzny i poinformowanie fotografa, do jakiego celu zamierzasz wykorzystać zdjęcia.

Pamiętaj tylko, że fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o wydanie prawa jazdy.

3. Zakładanie Profilu Kandydata Na Kierowcę

Następnie musisz udać się do wydziału komunikacji swojego urzędu gminy, aby założyć Profil Kandydata na Kierowcę (w skrócie PKK).

PPK to profil elektroniczny, który jest udostępniany w systemie teleinformatycznym ośrodkowi szkolenia kierowców, prowadzącemu Twoje szkolenie oraz ośrodkowi, który będzie przeprowadzał państwowy egzamin (tj. właściwemu Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego).

Wyrobienie profilu PKK zajmuje najczęściej dwa dni robocze.

Gdy po raz pierwszy ubiegasz się o wystawienie PKK w urzędzie musisz złożyć:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy (stąd możesz pobrać wzór wniosku o wydanie prawa jazdy)
 • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem
 • kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm
 • zgodę rodzica lub opiekuna (dotyczy osób, które nie ukończyły 18 lat)

Jeżeli procedurę ubiegania się o prawo jazdy będziesz realizować zgodnie z tymi wskazówkami, w momencie wizyty w urzędzie dysponujesz już wszystkimi niezbędnymi dokumentami, co sprawi że procedura przebiegnie gładko, a Ty oszczędzisz mnóstwo czasu.

4. Wybór szkoły jazdy i ukończenie kursu na prawo jazdy

Po uzyskaniu numeru PPK (swój numer otrzymasz w wiadomości e-mail od urzędu) możesz udać się do wybranej szkoły jazdy i zapisać się na kurs.

Kurs na prawo jazdy składa się z dwóch segmentów – teoretycznego i praktycznego.

Teoretyczną część wiedzy zdobędziesz poprzez uczestnictwo w wykładach obejmujących najróżniejsze zagadnienia związane z poruszaniem się pojazdem (opanujesz m.in. przepisy ruchu drogowego, zasady jazdy samochodem oraz zasady udzielania pierwszej pomocy).

Umiejętności praktyczne będziesz szlifował wraz z instruktorem, poruszając się po odpowiednio przygotowanym placu oraz drogach publicznych.

Cześć teoretyczna kursu składa się z 30 lekcji (po 45 minut). Zajęcie praktyczne trwają 30 godzin.

Aktualnie obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość samodzielnego przygotowania do kursu teoretycznego, jednak jeżeli to Twój pierwszy kontakt z ruchem drogowym, warto uczestniczyć w organizowanych przez szkołę wykładach.

Cena kursu jazdy zależy przede wszystkim od konkurencji na lokalnym rynku i niezmiernie trudno podać tu dokładną kwotę.

Musisz jednak być przygotowany, że będzie to Twój główny koszt uzyskania uprawnień do poruszania się pojazdami.

Dotyczy to w szczególności kandydatów, którzy mają trudności w przyswajaniu wiedzy lub czują się wyjątkowo niepewnie za kółkiem.

Podstawowa cena kursu na prawo jazdy oscyluje najczęściej w przedziale od 1500 do 2200 zł.

Jednak ta kwota może zostać zwiększona m.in. przez wykupienie dodatkowych godzin treningu praktycznego lub lekcji przekraczających obowiązkowy program kursu (np. wyprowadzanie auta z poślizgu).

5. Zaliczenie egzaminu na prawo jazdy

Po ukończeniu kursu czeka Cię jeszcze ostatni krok – czyli zaliczenie państwowego egzaminu na prawo jazdy, zarówno w wymiarze teoretycznym (test wiedzy), jak i praktycznym (poruszanie się pojazdem z egzaminatorem).

Cena podejścia do testu wiedzy wynosi 30 zł, natomiast cena podejścia do egzaminu praktycznego kosztuje 140 zł.

Może się wydawać, że to niewiele, biorąc pod uwagę wszystkie koszty, które poniosłeś już do tej pory.

Jednak nie daj się zwieść pozorom.

Wielu kandydatów na kierowców nie zalicza egzaminu za pierwszym razem i konieczne są poprawki.

Zaliczenie tych egzaminów wcale nie jest proste, a rekordziści potrafią podchodzić do nich po kilkadziesiąt razy.

To oczywiście rzadkie przypadki, jednak jeżeli będziesz potrzebował kilku prób przed pomyślnym zaliczeniem egzaminu, musisz liczyć się ze znacznym podniesieniem ostatecznych kosztów uzyskania uprawnień.

W tym miejscu warto też podkreślić, że decydując się na ofertę lepszej (a co za tym idzie – często droższej) szkoły jazdy, masz większe szanse na uzyskanie uprawnień za pierwszym razem, co może okazać się całkiem opłacalną inwestycją.

Postaraj się też samodzielnie ocenić swoje umiejętności przed egzaminem. Jeżeli nie czujesz się pewnie w najróżniejszych aspektach związanych z kierowaniem pojazdu – wykup w szkole dodatkowe lekcje i poproś instruktora o szczegółowe wyjaśnienia. To zdecydowanie tańsze, niż nauka na własnych błędach podczas egzaminów.

Koszty wydania dokumentu

Udało Ci się przebrnąć przez cały proces?

Gratulacje!

To jednak jeszcze nie koniec wydatków. Po zaliczeniu państwowego egzaminu musisz wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy. Koszt tej czynności jest taki sam w każdym urzędzie i wynosi obecnie 100 zł i 50 gr.

Następnie wystarczy czekać na wyznaczenie terminu odbioru upragnionego dokumentu.

Mnóstwo przydatnych porad o zarządzaniu swoim budżetem znajdziesz w artykule jak oszczędzać pieniądze.