W ostatnich latach obecność na Intagramie to już niemal konieczność. Każda większa firma stara się prowadzić tam swój profil. Dlaczego? Bo dzięki kilku szybkim zmianom ustawień można zamienić swój profil w prawdziwą maszynkę do sprzedaży detalicznej. Czy da się sprzedawać produkty bezpośrednio na Instagramie (i to bez posiadania sklepu internetowego)? Jak dokonać tej sztuki? Bez różnicy, czy szukasz rozwiązań dla swojej firmy, czy po prostu chcesz wykorzystać Instagram do sprzedaży kilku niepotrzebnych rzeczy – z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić to skutecznie.
Sposoby sprzedaży na Instagramie bez sklepu internetowego
Wielokrotnie udowodniono już, że za pośrednictwem social media można sprzedać niemal wszystko. Podstawowa zasada internetu jest prosta – tam, gdzie skupia się uwaga użytkowników, tam również są pieniądze. Na Instagramie bez problemu możesz sprzedawać ubrania, kosmetyki, meble, diety, szkolenia itd.
I co najważniejsze – możesz to robić bez skomplikowanego i pracochłonnego zakładania własnej strony www. Instagram umożliwia Ci skorzystanie z szeregu funkcji, dzięki którym możesz sprzedawać swoje produkty bez sklepu internetowego.
Podstawowe sposoby sprzedaży na Instagramie to:
- funkcja zakupy na Instagramie,
- sprzedaż za pośrednictwem wiadomości prywatnych (DM – Direct Message),
- linki sprzedażowe w opisie BIO,
- reklama na Instagramie,
- sprzedaż na Instagram Stories,
- sprzedaż w transmisji na żywo.
1. Funkcja zakupy na Instagramie
Od czego zacząć sprzedaż na Instagramie bez sklepu internetowego? W pierwszej kolejności zainteresuj się funkcją “zakupy na Instagramie”. Serwis wskazuje, że to jeden z najwygodniejszych sposobów dokonywania zakupów (klient potrzebuje tylko 3 kliknięć).
Czy to działa? Właściciel Instagrama (koncern Meta) informuje, że każdego miesiąca jego użytkownicy za pośrednictwem tej opcji dokonują 130 milionów transakcji. Ponad 2/3 użytkowników Instagrama wykorzystuje tę platformę do robienia zakupów. Aby skorzystać z tej funkcji musisz zmienić swoje prywatne konto na Instagramie w konto firmowe (lub od podstaw założyć nowe konto – opis całej procedury znajdziesz poniżej).
2. Sprzedaż za pośrednictwem wiadomości prywatnych (DM)
Media społecznościowe służą m.in. do wygodnej wymiany prywatnych wiadomości pomiędzy użytkownikami. Wystarczy, że osoba zainteresowana Twoją działalnością skorzysta z opcji chatu.
To ciekawe rozwiązanie dla wszystkich osób, które działają lokalnie i nie mają dużego wolumenu sprzedaży. W przypadku prowadzenia większej działalności, ten sposób może się nie sprawdzić. Przede wszystkim z uwagi na brak automatyzacji (każde zamówienie musisz przyjąć ręcznie i samodzielnie przygotować wysyłkę). Kolejny problem to bezpieczeństwo – klienci mogą odczuwać dyskomfort podając Ci swoje dane osobowe w zwykłej wiadomości.
Pamiętaj też, że przy tym rozwiązaniu to klient powinien nawiązywać rozmowę. Jeżeli samodzielnie będziesz wysyłał wiadomości sprzedażowe do klientów, którzy Cię nie znają, możesz narazić się na zgłoszenia spamu i problemy z administracją serwisu.
3. Linki sprzedażowe w opisie BIO
Instagram wprowadza mnóstwo ograniczeń w stosunku do umieszczania linków w postach. Na szczęście możesz wykorzystać w tym celu opis BIO. Mnóstwo użytkowników wykorzystuje to miejsce do przekierowania użytkownika na stronę platformy sprzedażowej (np. OLX, Allegro) lub stronę zapisu na newsletter.
Warto też po prostu napisać tu, czym się zajmujesz i w jaki sposób możesz pomóc potencjalnym klientom. W ten sposób uzyskujesz zdecydowanie większą szanse na otrzymanie wiadomości od klienta i zakończenie sprzedaży np. za pośrednictwem DM.
4. Reklama na Instagramie
Żaden ze sposobów sprzedaży na Instagramie nie sprawdzi się, jeżeli potencjalni klienci go nie zobaczą. To ogromny problem wszystkich osób rozpoczynających karierę na tej platformie. Po prostu – jeżeli dopiero zaczynasz i nie masz wystarczająco dużo obserwujących, Twoje posty będą miały mizerny zasięg. To samo dotyczy linków i opisu w BIO oraz funkcji “zakupy”.
Rozwiązaniem tego problemu jest płacenie za odwiedziny użytkowników – czyli reklama na Instagramie. Założenie konta reklamowego jest banalnie proste. Wystarczy dodanie ulubionej formy płatności i kilka kliknięć myszką. Dla początkujących klientów przeznaczono opcję szybkiego promowania postów lub profilu. Jednak nie daj się zwieść pozorom. Reklama na Facebooku i Instagramie to szalenie skomplikowane zagadnienie, nad którym codziennie pracują najlepsi specjaliści od marketingu. Wystarczy, że zdecydujesz się skorzystać z wersji pro – czyli managera reklam. Dzięki niej będziesz w stanie dokładnie wybierać grupy odbiorców i korzystać z najróżniejszych opcji targetowania.
5. Instagram Stories
Relacje to kolejne miejsce, w którym twórcy platformy umożliwiają umieszczenie aktywnego linka. Warto to wykorzystać. Przede wszystkim dlatego, że relacje cieszą się największym zaangażowaniem użytkowników.
Jak wykorzystać to miejsce do sprzedaży? To bardzo proste – kieruj swoich odbiorców bezpośrednio do wybranej platformy sprzedażowej lub wspomnij w relacji o linku w Twoim opisie BIO albo poproś zainteresowanych o wiadomość prywatną.
6. Transmisje na żywo
Sprzedaż w trakcie transmisji na żywo to propozycja dla wszystkich osób, które kochają klasyczny marketing i bardziej bezpośredni kontakt z klientem.
Chociaż Instagram pozostaje tu w tyle za innymi platformami (na przykład nie zezwala na korzystanie z zewnętrznych aplikacji wspomagających sprzedaż) – tworząc popularne transmisje masz ogromne szanse na sprzedaż.
Swoich widzów możesz poprosić o wysłanie wiadomości (DM), skorzystanie z linka umieszczonego w opisie transmisji lub do odwiedzin Twojego BIO.
Masz już dość życia z miesiąca na miesiąc? Sprawdź najlepsze sposoby na pomnażanie kapitału.
Jak skutecznie sprzedawać na Instagramie 6 prostych kroków
Oto lista 6 prostych kroków, dzięki którym zaczniesz skutecznie sprzedawać na Instagramie:
- zmień swoje konto na Instagramie na firmowe,
- zadbaj o widoczność swojego profilu
- wykorzystuj swoje publikacje do pozyskiwania klientów,
- zadbaj o jakość swoich obrazów,
- zadbaj o jakość swoich treści tekstowych,
- stwórz angażujące reklamy.
1. Zmień swoje konto na Instagramie na firmowe
Jeżeli jesteś już na Instagramie – z dużym prawdopodobieństwem używasz konta prywatnego. Do sprzedaży będzie Ci potrzebny inny typ konta – tj. konto firmowe.
Jak założyć konto firmowe na Instagramie? To bardzo proste – wystarczy, że wejdziesz w zakładkę “ustawienia”. Zajdziesz tam zarówno możliwość przekształcenie istniejącego konta w firmowe, jak również stworzenia konta firmowego od podstaw.
Jakie funkcje oferuje konto firmowe na Instagramie? Konto firmowe umożliwia Ci założenie sklepu na Instagramie (oznacza produktów na zdjęciach, tworzenie list produktów, linkowanie zewnętrznej strony internetowej itd.). Takie konto umożliwia Ci również wyświetlanie reklam w celu jeszcze lepszego promowanie swoich produktów. Masz też wgląd do statystyk ruchu na swoim profilu.
Oprócz tego na profilu firmowym wyświetla się przycisk do działania (np. zadzwoń do nas, odwiedź witrynę itd.). Nie musisz też marnować opisu BIO na informacje o swojej działalności. Otrzymasz możliwość wyświetlania użytkownikom dodatkowego okienka z informacjami o firmie (np. godziny otwarcia).
2. Zadbaj o widoczność swojego profilu
Pamiętaj, że w social media liczy się tylko to, jak skutecznie jesteś w stanie zdobywać uwagę innych użytkowników.
Dlatego swoją karierę rozpocznij od zadbania o widoczność i wiarygodność swojego profilu.
Jak dokonać tej sztuki?
-
wybierz nazwę profilu, która poinformuje użytkowników o charakterze Twojej działalności (np. sklep z elektronika XYZ)
-
wykorzystaj zdjęcie profilowe, które wzbudza zaufanie i pokazuje potencjalnym klientom, czym się zajmujesz
-
wykorzystaj opis BIO aby podkreślić mocne strony swojej działalności
-
uzupełnij wszystkie okienka profilu firmowego (miejscowość, numer telefonu, godziny otwarcia itd.) – kompletne profile są zdecydowanie chętniej wyświetlane
-
zadbaj o jakość swoich publikacji, w opisie oraz tytule wykorzystuj słowa kluczowe i hashtagi, które pomogą odszukać je za pośrednictwem wyszukiwarki portalu.
Zwróć uwagę przede wszystkim na ostatni punkt. Racjonalne wykorzystanie hashtagów umożliwi Ci stałe poszerzanie grona klientów. Prawidłowo oznaczając swoje posty (np. z wykorzystaniem hashtagów #sukienki #kosmetyki #buty) będziesz wyświetlał się osobom, które nigdy wcześniej nie wchodziły w interakcje z Twoim profilem.
Pamiętaj, że hashtagi są istotnym elementem algorytmu każdego social media. Jednak nie należy tu przesadzać. Dwa – trzy hashtagi na post w zupełności wystarczą. W innym przypadku Twoje publikacje mogą zostać uznane za spam.
Jakie słowa wykorzystywać w hashtagach? Przede wszystkim takie, które pasują do Twoich postów i które są śledzone przez innych użytkowników portalu. Jeżeli chcesz znaleźć popularne hashtagi powiązane z Twoją działalnością, wykorzystaj darmową aplikację tagsfinder – https://www.tagsfinder.com/pl-pl/.
3. Wykorzystuj swoje publikacje do pozyskiwania klientów
Zwróć uwagę, że posty publikowane na profilach e-commerce nieco różnią się, od tych publikowanych przez osoby prywatne. Musisz poszukać sposobów, aby przedstawić swój produkt zgodnie z obowiązującymi kanonami.
Najskuteczniejsze publikacje skupiają się na pokazywaniu potencjalnym klientom, jak działa wybrany produkt. Jeżeli dysponujesz kontem firmowym będziesz mógł też zacząć tagować swoje produkty. Co to znaczy? Bezpośrednie w Twoich postach pojawi się informacja o cenie i podstawowy opis produktu. Znajdzie się tam również link do Twojego sklepu (Instagram nie zezwala na linki zewnętrzne w standardowych postach).
Popracuj też nad wyglądem oraz treścią swoich postów. Twórz atrakcyjne tytuły, emoji i zdjęcia. Dzięki nim uda Ci się sprawić, że Twój potencjalny klient na chwile przestanie scrollować i skupi swoje zainteresowanie na Twojej ofercie.
4. Zadbaj o jakość swoich obrazów
Skoro jesteśmy już przy zdjęciach – pamiętaj, że Instagram to platforma oparta o wykorzystanie grafiki. Jeżeli chcesz wyróżnić się wśród tłumu innych sprzedawców, musisz zwrócić szczególną uwagę na jakość publikowanych zdjęć.
I nie mówimy tu tylko o wysokiej rozdzielczości. Pamiętaj, że wchodząc na ten rynek rozpoczynasz rywalizację o uwagę klienta z najlepszymi sklepami w branży. Proste zdjęcie produktu wykonane telefonem może nie wystarczyć. Postaraj się wykorzystać profesjonalny sprzęt i opanuj przynajmniej podstawy fotografii produktowej. Bądź kreatywny. Przedstaw swój produkt w sposób, który wzbudzi emocje użytkownika (np. rozbawi go). Mnóstwo inspiracji do tworzenia obrazów znajdziesz w darmowej aplikacji Canva – https://www.canva.com/.
5. Zadbaj o jakość swoich treści tekstowych
Kolejna szalenie istotna sprawa to opisy Twoich kreacji. Postaraj się pisać krótko i rzeczowo. Nie przynudzaj.
Zwracaj się do swoich klientów bezpośrednio i wytłumacz im korzyści, które odniosą w wyniku zakupu Twojego produktu lub usługi. Stosuj wezwania do działania (np. “kup teraz”, “zapisz się na newsletter”, “sprawdź link w opisie BIO”, “napisz do mnie” itd.)
Nie śpiesz się przy tworzeniu tekstów. Za każdym razem postaraj się wymyślić co najmniej kilka tytułów i opisów. Zastanów się, który z nich odniesie najlepszy efekt w Twojej grupie docelowej.
Jeżeli nie ufasz swojej intuicji – pamiętaj, że masz do wykorzystania statystyki. Jeżeli je przeanalizujesz, będziesz w stanie błyskawicznie stwierdzić jakiego rodzaju treści generują najwięcej zaangażowania. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać tekst reklamowy.
6. Stwórz angażujące reklamy
Pamiętaj, aby przy swoich reklamach stosować te same wskazówki. Zadbaj o jakość obrazu oraz tekstu. Im lepszą reklamę stworzysz, tym mniej będziesz za nią płacić.
Wybierz rodzaj kampanii, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i jest dobrze dostosowany do charakteru biznesu, który prowadzisz. Jeżeli korzystasz z zewnętrznej platformy sprzedażowej – kieruj użytkowników bezpośrednio do niej. Jeżeli sprzedajesz za pośrednictwem DM – być może lepiej sprawdzi się kierowanie użytkowników na Twój profil.
Poeksperymentuj z różnymi formami reklamy. Czasami lepiej sprawdza się zwykły post ze zdjęciem, czasami będziesz potrzebował filmu lub reklamy karuzelowej (złożonej z kilku obrazów).
Swoje reklamy kieruj do grupy osób, które z największym prawdopodobieństwem zostaną Twoimi klientami. Określ ich płeć, wiek oraz zainteresowania. Dzięki temu na pewno pozyskasz nowych klientów.
Dlaczego warto sprzedawać na Instagramie
Social media to wciąż najważniejsze miejsce internetu. Prawie każde z nich stara się umożliwić swoim użytkownikom jakąś formę sprzedaży. Instagram jest w czołówce platform e-commerce. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że na tym serwisie możemy spotkać wszystkie pokolenia internautów.
Jeżeli chcesz prowadzić biznes online, musisz być wszędzie tam, gdzie skupia się uwaga użytkowników sieci. W przypadku Polski liczba użytkowników Instagrama wciąż rośnie (to ok. 9 mln osób). Część z nich to Twoi potencjalni klienci. Wykorzystaj tę okazję.
Szczególnie, że w dzisiejszych czasach nie musisz budować swojego sklepu od podstaw. Możesz korzystać z gotowych rozwiązań, które umożliwią Ci przyjmowanie płatności i obsługę klientów.
Aktywność w social media umożliwi Ci bardziej bezpośredni kontakt z odbiorcami Twoich usług lub produktów. Jeżeli wystarczająco dobrze poznasz swoją grupę docelową, będziesz w stanie regularnie ulepszać swoją ofertę, a co za tym idzie – zwiększać sprzedaż.
Chcesz skutecznie poprawić swój budżet? Przeczytaj nasz poradnik – jak szybko zdobyć pieniądze.