Jak zaplanować tani ślub i wesele
Jak zaplanować tani ślub i wesele

Jak zaplanować tani ślub i wesele

Aktualizacja: 13 stycznia 2024

Czy organizacja taniego wesela jest w ogóle możliwa? Gdy myślisz o tym, jak oszczędzić na weselu przed oczami Twojej wyobraźni może pojawić się koszmarna sala gimnastyczna i wokalista fałszujący piosenkę “Biały Miś”. Być może sam kiedyś uczestniczyłeś w takiej imprezie lub widziałeś ją na zdjęciach lub filmach. Na szczęście nie o to w tym wszystkim chodzi. Z tego artykułu dowiesz się, w których miejscach możesz bezboleśnie ograniczyć wydatki na ślub i wesele.

Obraz przedstawiający, jak zaplanować tani ślub i wesele.

Tani ślub i wesele lista 12 pomysłów

Każda osoba organizująca ślub i wesele prędzej czy później zacznie zliczać koszty – i z dużym prawdopodobieństwem złapie się za głowę. Wtedy pary starają się zmieniać swój plan, tak aby przynajmniej trochę zaoszczędzić. To zrozumiałe. Większość osób bierze ślub w relatywnie młodym wieku, gdy ich sytuacja finansowa nie należy do najlepszych. Dla wielu par koszty organizacji ślubu i wesela to największy wydatek w ich dotychczasowym życiu.

Sam proces organizacji wesela rodzi wiele problemów. Podstawowym z nich jest presja na to, aby spełnić oczekiwania innych osób. Mowa tu najczęściej o rodzicach, krewnych lub przyjaciołach. To dlatego część osób decyduje się na drogie rozwiązania.

Jeżeli możesz liczyć na pomoc finansową najbliższych i chcesz spełnić ich zachcianki – droga wolna. Problem pojawia się wtedy, gdy Twoje środowisko stawia przed Tobą wymagania, jednocześnie nie dorzucając się do organizacji imprezy. Inflacja oraz kryzys gospodarczy sprawiają, że wszystko jest coraz droższe. To dlatego musisz poszukać kompromisów i oszczędności.

Jak zmniejszyć koszty wesela bez obniżania jego jakości i swojego samopoczucia? Poniżej znajdziesz listę pomysłów, które Ci w tym pomogą.

Jak zorganizować tani ślub i wesele lista pomysłów:

  1. wybierz mniej popularny termin,
  2. dostosuj liczbę gości do swojego budżetu,
  3. poszukaj oszczędności na zaproszeniach i dekoracjach,
  4. poszukaj oszczędności na alkoholu,
  5. wybierz tańsze obrączki,
  6. nie kupuj nowej sukni ślubnej,
  7. nie płać za wypożyczenie samochodu,
  8. nie kupuj drogich prezentów dla gości,
  9. nie organizuj wesela z noclegiem,
  10. poszukaj tańszego dj’a i fotografa,
  11. zrezygnuj z poprawin,
  12. poszukaj tańszej sali lub restauracji.

1. Wybierz mniej popularny termin

Marzysz o weselu wiosną lub latem? To naturalne. Każdy chce, aby jego uroczystość odbywała się w ciepły i pogodny dzień. I dokładnie to sprawia, że ceny w maju oraz czerwcu są najwyższe.

Jeżeli chcesz zorganizować tani ślub i wesele, sprawdź terminy lipcowe, sierpniowe lub wrześniowe. Zapytaj właściciela sali o rabaty w tych miesiącach. Mnóstwo par oszczędza w ten sposób nawet kilka tysięcy złotych.

Kolejny ważny aspekt to dzień tygodnia, w którym odbywa się uroczystość. Najpopularniejszy z nich to oczywiście sobota. I znowu – wybierając inny dzień tygodnia jesteś w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy. Popytaj o rabaty z okazji organizacji wesela w piątek lub inny dzień tygodnia (który wypada np. w długi weekend). Pamiętaj tylko, aby wysłać zaproszenia odpowiednio wcześnie, tak aby każdy z gości zdążył zaplanować udział w Twojej imprezie.

2. Dostosuj liczbę gości do swojego budżetu

Podstawowa zasada jest prosta – im mniej osób uczestniczy w Twoim weselu, tym mniej pieniędzy wydasz. To żadna tajemnica, że wesela na kilkaset osób odchodzą do lamusa. W końcu mało którą parę na to stać, a rozpoczynanie nowego życia z długami to kiepska perspektywa.

Coraz popularniejsze są wesela w gronie najbliższej rodziny oraz przyjaciół. Organizowane są w wynajętych restauracjach, a nawet pubach lub barach. Wiele zależy tu od relacji, które panują w Twojej rodzinie. Jednak na weselu w którym uczestniczy 30 lub 50 osób można bawić się równie dobrze, jak na ogromnej imprezie.

3. Poszukaj oszczędności na zaproszeniach i dekoracjach

Prawda jest taka, że mało kto zwraca uwagę na weselne zaproszenia. Nie musisz silić się tu na kreatywność i wydawać mnóstwa pieniędzy. Jeżeli masz uzdolnienia graficzne, możesz zaprojektować zaproszenia samodzielnie. Kilkadziesiąt minut pracy zaowocuje oszczędnościami w kwocie kilkuset złotych.

To samo dotyczy wystroju kościoła oraz sali weselnej. Designerskie pokrowce, kokardy z Waszymi imionami i ręcznie robione stojaki na świece. To wszystko kosztuje krocie, a w rzeczywistości tylko Twoje stare ciotki oraz niespełnieni dekoratorzy wnętrz zwracają na nie uwagę. Zastanów się, czy dodatkowy 1000 zł w portfelu jest dla Ciebie warty mniej, niż ich satysfakcja. Wybierz delikatne dekoracje. Najlepiej takie, które są oferowane przez salę w cenie organizacji imprezy. Zapytaj też o dekoracje w kościele. Z dużym prawdopodobieństwem dostaniesz namiar na osobę, która wypożyczy Ci je za kilkadziesiąt złotych.

4. Poszukaj oszczędności na alkoholu

Jeżeli szukasz oszczędności – samodzielnie zadbaj o alkohol na swoim weselu. Może to wymagać odrobiny czasu i zaangażowania, jednak w hurtowniach lub dużych marketach znajdziesz promocje, które znacznie obniżą cenę każdej butelki.

Skoro już jesteśmy przy butelkach – nie przesadzaj z liczbą gatunków alkoholu, które zaoferujesz swoim gościom. Tradycyjna wódka i kilka butelek wina w zupełności wystarczy. Jeżeli chcesz zadbać o gusta bardziej wyrafinowanych gości – otwórz im rachunek w barze restauracji lub sali, z której usług korzystasz. Kilku koneserów będzie szczęśliwych, a lwia część gości zadowoli się zwykłą czystą z promocji.

5. Wybierz tańsze obrączki

Pamiętaj, że większość złotników oferuje wykonanie obrączek przetopionych ze złota, które im dostarczysz. Dlatego jeżeli w Twojej szafie zalegają stare kolczyki, obrączki i bransoletki – warto znaleźć im nowe zastosowanie. W ten sposób ograniczysz koszty obrączek nawet o kilkadziesiąt procent.

Pamiętaj też, że im bardziej skomplikowany projekt obrączek wybierzesz, tym więcej zapłacisz. Grawery, fikuśne kształty i cięcia, które generują refleksy. To wszystko kosztuje. Proste projekty sprawdzają się najlepiej. Pamiętaj, że obrączki się zużywają i po kilku latach większość z nich i tak wygląda podobnie. Dlatego nie warto przepłacać.

6. Nie kupuj nowej sukni ślubnej

Kupowanie nowej sukni ślubnej to z reguły strata pieniędzy. Jeżeli nie masz specyficznej budowy ciała i dziecinnych marzeń, które musisz zrealizować konkretną kreacją – możesz zaoszczędzić tu kilka tysięcy złotych.

Skorzystaj z usług firm, które wypożyczają suknię. Większość panien młodych zakłada, że po weselu sprzedadzą swoją suknie. Jednak takie plany regularnie są odkładane na później i później, a raz wykorzystana suknia blaknie i niszczy się, w i tak przepełnionej, szafie. Oprócz tego – znalezienie klienta na używaną suknię ślubną wcale nie jest tak proste, jak się wydaje.

Oszczędności na garderobie ślubnej dotyczą też panów. Nie kupuj garnituru oraz butów w kroju typowo ślubnym. Organizacja wesela to świetna okazja, żeby zainwestować w markowy garnitur, który następnie wykorzystasz podczas innych okazji.

7. Nie płać za wypożyczenie samochodu

Chcesz zaoszczędzić kolejny tysiąc złotych? Nie płać za wypożyczenie samochodu. Na pewno masz w rodzinie lub w kręgu znajomych kogoś, kto dysponuje eleganckim samochodem. Zapytaj go, czy nie zechciałby Ci go pożyczyć, lub wcielić się w rolę Twojego kierowcy.

Z reguły takie prośby spotykają się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Osoby, które wydają ogromne pieniądze na utrzymanie swojego samochodu w świetnym stanie są z reguły próżne i chętnie chwalą się swoim “cackiem”. Dlatego mamy tu do czynienia z klasyczną sytuacją win-win.

8. Nie kupuj drogich prezentów dla gości

Pamiętasz jaki prezent otrzymałeś na ostatnim weselu od pary młodej? No właśnie. Nikt nie pamięta. Dlatego nie wysilaj się za bardzo. Owszem – drobny upominek lub gadżet zawsze robi dobre wrażenie. Ale nie ma co przepłacać.

9. Nie organizuj wesela z noclegiem

Twoi goście przyjeżdżają z daleka? Cóż – jeżeli jesteś w pilnej potrzebie cięcia wydatków – to ich problem. Owszem, zapewnienie swoim gościom noclegu to miły gest. Ale również bardzo drogi.

Jeżeli osoba naprawdę chcę uczestniczyć w Twoim weselu, na pewno znajdzie sposób aby to zrobić. Zdecyduje się na samodzielne wynajęcie hotelu lub zorganizuje nocleg u rodziny lub znajomych, którzy mieszkają w okolicy.

10. Poszukaj tańszego dj’a i fotografa

Pamiętaj, że na rynku rozrywkowym występuje ogromna konkurencja. Przy wyborze dj’a i fotografa nie sugeruj się wyłącznie reklamami lub liczbą polubień na serwisach społecznościowych (pamiętaj, że te również mogą być kupione). Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę na tym gruncie są zdecydowanie bardziej skłonne do zadowolenia się niższym wynagrodzeniem. W końcu każdy z nich potrzebuje doświadczenia oraz portfolio. Możesz zaoferować im też reklamę np. na swoim profilu w social media.

Jeżeli musisz ciąć koszty – nie wynajmuj kamerzysty. Filmy z wesel nieustannie tracą na popularności. Zdjęcia w zupełności wystarczą.

Dużo łatwiej będzie Ci wynegocjować lepszą stawkę, jeżeli organizujesz wesele w nietypowej dacie, a umowę z dj’em lub fotografem podpiszesz z dużym wyprzedzeniem.

11. Zrezygnuj z poprawin

Gdy koszty wesela spędzają Ci sen z powiek – nie pogrążaj się. Poprawiny naprawdę nie są koniecznością. Owszem, część wujków pewnie będzie marudziła pod nosem, że muszą poradzić sobie z kacem w samotności – ale kilka tysięcy złotych w portfelu na pewno Ci nie zaszkodzi.

Chcesz pójść tu na kompromis? Samodzielne zorganizowanie poprawin w domu to najlepszy plan. Na pewno będziesz dysponował potrawami i alkoholem, które zostaną po weselu. Zaserwuj je gościom, którzy potrzebują jeszcze dodatkowej dawki zabawy.

12. Poszukaj tańszej sali lub restauracji

Wybór najdroższej i najbardziej prestiżowej sali w okolicy to słaby pomysł. Właściciele takich lokali nie będą skłonni do żadnych negocjacji. Mogą przebierać w klientach.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku właścicieli mniejszych lokali. Szczególnie tych, które dopiero zostały otworzone. Poszukaj okazji. Porównaj co najmniej kilka ofert. Negocjuj. W ten sposób na pewno uda Ci się znaleźć miejsce na tanie wesele.

Oszczędności na weselu – dlaczego warto

Organizacja ślubu i wesela w rozsądnej cenie to pierwszy poważny test dla wielu młodych par. Szczególnie tych, które spotykają naciski ze strony rodziny. Jednak nie warto im ulegać.

Przede wszystkim dlatego, że i tak nie da się zadowolić wszystkich. Zawsze znajdzie się ktoś, komu jakiś element Twojej uroczystości nie przypadnie do gustu.

Z kolei branie kredytu na wesele, na które Cię nie stać to jedna z najgłupszych rzeczy, którą możesz zrobić na początku swojego nowego życia. To jeden z objawów życia ponad stan.

Już niebawem przekonasz się, że wspólnie ze swoją drugą połówką będziecie musieli rozwiązywać problemy mieszkaniowe, radzić sobie z najróżniejszymi kryzysami i trudnościami na rynku pracy lub kosztami wychowywania potomstwa. Nie poddawaj się presji ze strony znajomych lub rodziny. Pamiętaj, że to Twój dzień i tylko Ty decydujesz, jaki będzie przebieg uroczystości.

Zastanawiasz się, jak trwale poprawić swój budżet? Przeczytaj, jak oszczędzać pieniądze.

Przeczytaj też: