Spotkałeś ofertę portalu, który umożliwia płatne testowanie produktów? Zastanawiasz się, czy da się na tym zarabiać konkretne pieniądze? Gdzie znaleźć oferty pracy przy testowaniu produktów i jak otrzymać darmowe pakiety testowe? Dowiesz się z tego poradnika.
Testowanie produktów – na czym polega
Na rynku powstaje coraz więcej portali, które umożliwiają swoim użytkownikom zarabianie na testowaniu produktów.
Trafiłeś na ofertę jednego z nich?
A może znasz osobę, która już zarabia w ten sposób?
Na czym polega ta praca? Schemat działania jest dość prosty. Wybrana firma wysyła Ci produkty do przetestowania, a Twoją rolą jest wystawienie opinii.
I nie chodzi tu o określoną liczbę gwiazdek pod opisem produktu w sklepie internetowym. Zleceniodawca chce dowiedzieć się, co osoby testujące myślą o produkcie i jakie mają pomysły, aby go ulepszyć.
W zamian testerzy otrzymują wynagrodzenie – w gotówce albo w pakietach promocyjnych lub zniżkach na zakup produktów wybranej firmy.
Zastanawiasz się, dlaczego producenci decydują się na takie rozwiązanie?
To przede wszystkim jeden z najskuteczniejszych sposobów na zbieranie danych o aktualnych potrzebach klientów.
Każda firma, której zależy na rozwoju, gromadzi mnóstwo informacji, tak aby dostosować nowe produkty do wymagań odbiorców.
Testy zapewniają im bezpieczeństwo. Na przykład – przed wdrożeniem produktu do seryjnej produkcji, właściciele firmy mogą sprawdzić, jakie będą reakcje rynku.
W tym wypadku mają jeszcze sporo czasu, aby pozbyć się ewentualnych niedociągnięć.
Na podstawie opinii testerów wprowadzane są ulepszenia (np. w projekcie opakowania lub w składzie produktu), które pomagają firmom w osiągnięciu szybszego zwrotu z inwestycji.
To dlatego firmy decydują się na zatrudnianie zawodowych testerów. Z kolei testowanie produktów to jeden z najbardziej popularnych pomysłów na dodatkową pracę w domu.
Jak wygląda testowanie produktów w praktyce
Jak to wygląda w praktyce?
Każda firma posługuje się nieco innym schematem.
Zacznijmy od tego, że cała przygoda z zarabianiem na testowaniu produktów zaczyna się od wypełnienia zgłoszenia do testu.
Nie trudno się domyślić, że jeżeli chcesz uczestniczyć w teście, musisz znajdować się w grupie docelowej, której badanie chce przeprowadzić firma (np. kobiety w wieku do 35 lat, zamieszkujące w miejscowości powyżej 100 000 mieszkańców itp.)
Zgłoszenia są analizowane i odpowiednia grupa testerów zostaje zakwalifikowana do dalszego etapu.
Na adres podany w zgłoszeniu otrzymasz następnie przesyłkę, która zawiera pakiet testowy. Do testowania dostępne są najróżniejsze kategorie. Najczęściej spotkasz się z kategoriami:
- kosmetyki
- chemia gospodarcza
- elektronika
- książki
- zabawki
W pakiecie testowym znajduje się również ankieta, którą musisz wypełnić (czasami może być to link do wypełnienia ankiety online).
Co należy umieścić w ankiecie?
Przy niektórych testach musisz zwracać szczególną uwagę na opakowanie, w niektórych ważniejsze są cechy produktu (np. kolor, zapach itp.).
Tak czy inaczej – nie musisz się tym przejmować. Za każdym razem otrzymasz dokładne instrukcje, na podstawie których udzielisz swojej opinii.
Opinia przybiera najczęściej formę pisemną (chociaż zdarzają się też rozmowy telefoniczne).
Część pytań może mieć charakter swobodnej wypowiedzi, czasami wystarczy postawić krzyżyk w kratce określającej ocenę w podanej skali.
Po odesłaniu ankiety, na Twoje konto przelewana jest odpowiednia kwota pieniędzy.
W przytłaczającej większości wypadków pakiet testowy pozostaje w Twojej dyspozycji i nie musisz go odsyłać.
Czy warto zostać testerem produktów
Zastanawiasz się, dlaczego ludzie decydują się na taką współpracę z firmami? To proste:
- Testowanie produktów to jeden z najłatwiejszych sposobów na zarabianie dodatkowych pieniędzy bez wychodzenia z domu. Nie musisz się niczego uczyć i nic inwestować. Liczy się wyłącznie Twoja opinia na temat produktu. Pakiety testowe otrzymujesz za pośrednictwem kuriera, a kontakt z firmą utrzymujesz za pomocą telefonu lub wiadomości e-mail.
- W tym wypadku możesz dostosować czas przeznaczony na testy do swoich innych zajęć (sam wybierasz, kiedy chcesz wypełnić ankiety testowe).
- Korzystasz z promocji dla testerów (np. pakiety upominkowe, kody rabatowe, darmowe produkty) – co może być szczególnie korzystne, gdy i tak na co dzień korzystasz z produktów wybranej firmy.
Zastanawiasz się nad innymi sposobami poprawy swojego budżetu? Sprawdź jak otrzymać stypendium naukowe.
Jak zacząć pracę przy testowaniu produktów
W sieci znajdziesz mnóstwo ogłoszeń od firm przeprowadzających testy. Pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się z warunkami, które są proponowane testerom. Wśród korzystnych ofert nie trudno znaleźć również takie, które w najlepszym wypadku zmarnują Twój czas.
Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na testy bezpośrednio do producenta, który sam wyśle Ci propozycje uczestniczenia w teście.
Jak otrzymać taką propozycję? To nic trudnego.
Najczęściej wystarczy popularny profil w mediach społecznościowych lub blog, aby regularnie otrzymywać propozycje takiej współpracy.
Jednak część osób nie dysponuje tymi zasobami i decyduje się na inne wyjścia.
Poszukiwanie pracy jako tester produktów można rozpocząć od popularnych serwisów z ogłoszeniami o pracę.
Aczkolwiek osoby, które aktywnie poszukują takiego zatrudnienia, często korzystają też z portali, które specjalizują się w pośredniczeniu pomiędzy różnymi producentami a testerami. To między innymi:
Zarabianie na testowaniu produktów krok po kroku
Gdy już rozpoczniesz swoją karierę testera, musisz zastanowić się, jak zoptymalizować swoją pracę – czyli jak maksymalnie zwiększyć zyski przy minimalnym nakładzie pracy.
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym błyskawicznie poprawisz swoją skuteczność jako tester produktów.
1. Wybieraj opłacalne testy
Jeżeli zapiszesz się do wszystkich możliwych programów tylko zmarnujesz czas.
Najlepszym rozwiązaniem jest wybór oferty powszechnie znanej firmy, z której produktów korzystasz na co dzień.
Pamiętaj też, że konieczność poznawania produktu od podstaw przed wystawieniem oceny znacznie zwiększa czas niezbędny do zakończenia pracy. Dlatego jeżeli nie masz nic wspólnego z kategorią, w której dostępny jest test – powinieneś wybrać coś innego.
Istotne jest również to, że na rynku testowania produktów spotkasz najróżniejsze rodzaje rozliczeń. Przy niektórych ogłoszeniach możesz liczyć jedynie na wynagrodzenie w postaci bonów, kuponów rabatowych, a nawet – samych próbek.
Dlatego za każdym razem sprawdzaj, czy wykonanie testu się opłaca i jest zgodne z Twoimi planami.
2. Podejmuj szybkie decyzje
Jak zapewne się domyślasz, nie jesteś jedyną osobą, która wpadła na pomysł dorobienia przy testowaniu produktów.
Ba! Szybko przekonasz się, że na tym rynku funkcjonuje sporo zawodowych testerów, którzy wykonują dziesiątki, a nawet setki opinii miesięcznie.
Z kolei liczba osób, które mogą brać udział w testach jest ograniczona przez budżet każdego badania.
Gdy maksymalny limit zostaje osiągnięty, testy zostają zamknięte.
Dlatego przygotuj się na dość sporą konkurencję i nie zwlekaj, jeżeli znajdziesz ofertę, która odpowiada Twoim potrzebom.
3. Mądrze zorganizuj pracę
Kontakt z firmą zlecającą badania będziesz utrzymywał za pośrednictwem telefonu lub poczty elektronicznej.
Możesz wykorzystać w tym celu swój podstawowy numer i adres skrzynki pocztowej – jednak większość doświadczonych testerów woli posługiwać się telefonem oraz e-mailem dedykowanym wyłącznie do tej pracy.
To przede wszystkim efekt tego, że do zarabiania konkretnych pieniędzy na testowaniu produktów konieczna jest rejestracja w co najmniej kilku programach.
Jak zapewne się domyślasz, po pewnym czasie liczba otrzymywanych wiadomości może przytłoczyć. W takich okolicznościach łatwo przegapić wiadomości, które są naprawdę ważne (np. zaproszenia do atrakcyjnych programów).
4. Buduj swoją reputację w branży
Najlepsze efekty osiągniesz, gdy wykażesz się solidnością oraz konsekwencją. Pamiętaj, aby każdy podjęty projekt doprowadzić do końca, nawet jeżeli w jego trakcie napotkasz najróżniejsze problemy.
Zwróć uwagę, że negatywne opinie mogą być nawet bardziej wartościowe, niż pozytywny, nieprzemyślany feedback.
Utrzymuj regularny kontakt z firmą, która zleciła testy i wykonuj je w określonym terminie.
W ten sposób zbudujesz swoją reputację i zwiększysz szanse na ponowne zaproszenie do badań, a co za tym idzie – ponowne zyski
Opinie o testowaniu produktów
W sieci znajdziesz najróżniejsze opinie o testowaniu produktów i warto je przeanalizować, zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu swojej kariery testera.
Poszukiwania opinii najlepiej zacząć od tematycznych grup na Facebooku oraz for dyskusyjnych o zarabianiu w internecie. Dzięki temu unikniesz mnóstwa pułapek (np. niesolidnych firm) oraz rozczarowań.
Podstawowy problem – poziom zarobków. Często spotkasz się z opiniami, że na testowaniu produktów zarabia się słabo.
Pamiętaj jednak, że ten rynek jest ogromny i takie uogólnienia nie muszą prawdziwe.
Piszące je osoby na pewno nie zdają sobie sprawy, że właściciel najlepiej zarabiającego kanału na Youtube – Ryan’s World – zajmuje się testowaniem zabawek i zarabia w ten sposób około 30 mln dolarów rocznie.
Wszystko zależy od Twojego pomysłu oraz formy, w której masz zamiar wykonywać testy.
Większość opinii o testowaniu produktów będziesz mógł zweryfikować dopiero po rejestracji w jednym z programów.
Na szczęście w tym wypadku nic nie ryzykujesz, bo rozpoczęcie pracy testera produktów jest całkowicie darmowe.
Pamiętaj, że najwięcej osiągniesz, gdy dysponujesz czymś wartościowym, co wyróżnia Cię spośród ogółu testerów (może to być np. doświadczenie w wykorzystaniu produktów, popularny profil w social media, znajomość rynku itd.).
Mnóstwo przydatnych informacji, dzięki którym poprawisz swój domowy budżet znajdziesz też w artykule jak oszczędzać pieniądze.