Ubezpieczenie pogrzebowe czy warto
Ubezpieczenie pogrzebowe czy warto

Ubezpieczenie pogrzebowe czy warto

Aktualizacja: 5 stycznia 2024

Cena przeprowadzenia uroczystości pogrzebowej z roku na rok jest coraz wyższa. Co zrobić, aby nie narażać najbliższych na dodatkowe koszty? Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie pogrzebowe oraz ile kosztuje wykupienie takiej polisy.

Obraz przedstawiający, jak wygląda ubezpieczenie pogrzebowe.

Na czym polega ubezpieczenie pogrzebowe

Ubezpieczenie pogrzebowe – to ubezpieczenie przeznaczone dla osób, które chciałyby wcześniej zadbać o organizację swojego pochówku i uchronić rodzinę lub najbliższych przed wysokimi kosztami.

Polisa pogrzebowa pokrywa:

 • koszty zakupu trumny
 • koszty nagrobka
 • koszty organizacji uroczystości

Suma ubezpieczenia (tj kwota wypłacana przez towarzystwo wskazanej osobie) może w tym wypadku wynosić od 3000 zł do nawet 60 000 zł. Warto przy tym zauważyć, że są to dodatkowe pieniądze, które w żaden sposób nie wpływają na możliwość uzyskania zasiłku pogrzebowego z ZUS.

Ubezpieczenie pogrzebowe a zasiłek pogrzebowy z ZUS

Podstawowym świadczeniem, które przysługuje osobie ponoszącej koszty pogrzebu jest zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze z ZUS przysługują zarówno dla osób fizycznych (np. członkowi rodziny zmarłego) jak i dla osób prawnych (np. gminie), o ile podmiot ten poniósł koszty pogrzebu.

Krąg osób objętych zasiłkiem pogrzebowym jest bardzo szeroki. Możemy do niego zaliczyć zarówno osoby, które pobierają emeryturę i rentę, jak też osoby aktywne zawodowo, ubezpieczone w ZUS oraz ich najbliższych.

Kwota zasiłku pogrzebowego wynosi obecnie 4000 zł i jest wypłacana jednorazowo, po złożeniu odpowiedniego wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek pogrzebowy można ubiegać się w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której pogrzeb opłaciłeś.

Podstawowe pytanie w tym przypadku brzmi – czy 4000 zł wystarczy na przeprowadzenie uroczystości?

Firmy oferujące usługi pogrzebowe doskonale zdają sobie sprawę z wysokości zasiłku pogrzebowego (wiele z nich pomaga swoim klientom w kompletowaniu dokumentów i uzyskaniu świadczenia).

Istnieje możliwość zakupu usługi w cenie do 4000 zł, jednak należy pamiętać, że taka usługa będzie obejmowała tylko podstawowe aspekty pogrzebu. Koszty wszystkich dodatkowych elementów uroczystości (np. wybór innego typu trumny, ubrań, wieńców, wynajęcie sali itd.) musi zostać pokryty z własnej kieszeni przez osobę organizującą pogrzeb.

Kto korzysta z ubezpieczeń pogrzebowych

Polisy wspomagające rodzinę w poniesieniu kosztów pogrzebu znajdziesz w co najmniej kilku różnych towarzystwach. Pamiętaj, że każde z nich oferuje nieco inne warunki umowy.

Ubezpieczenia pogrzebowe przeznaczone są najczęściej dla osób od 40 do 70 roku życia. Jeżeli zdecydujesz się na taką polisę, możesz mieć pewność, że nie narazisz najbliższych na żadne dodatkowe koszty.

Polisa pogrzebowa – Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Najważniejszym dokumentem z punktu widzenia każdej osoby zainteresowanej wykupieniem polisy są Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdziesz w niej wszystkie postanowienia umowy, od których zależy późniejsza wypłata świadczenia, dlatego poświęć chwilę, aby dokładnie się z nimi zapoznać.

Na wstępie zwróć szczególną uwagę na okres karencji, czy czas, który musi upłynąć od momentu podpisania umowy, aby ubezpieczenie zaczęło funkcjonować. W przypadku ubezpieczeń pogrzebowych ten czas wynosi najczęściej dwa lata.

Kolejnym istotnym elementem jest okres trwania umowy. Ubezpieczenie pogrzebowe można wykupić zarówno na określony czas (np. do momentu 80 urodzin), jak i bezterminowo. Czas trwania ubezpieczenia wpływa na wysokość comiesięcznych składek.

Powinieneś też dokładnie przeczytać fragment, odnoszący się do wyłączenia odpowiedzialności przez ubezpieczyciela. W przypadku ubezpieczeń pogrzebowych będą to najczęściej:

 • śmierć ubezpieczonego w wyniku popełnienia przez niego przestępstwa
 • śmierć ubezpieczonego w wyniku wojny
 • śmierć ubezpieczonego w wyniku udziału w zamieszkach, demonstracjach, bójkach
 • śmierć pod wpływem alkoholu lub narkotyków
 • śmierć podczas prowadzenia pojazdów bez stosownych uprawnień lub badań technicznych

W takiej sytuacji ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie pogrzebowe

Wybierając popularną ofertę ubezpieczenia pogrzebowego z sumą ubezpieczenia 10 000 zł, osoba w wieku 65 lat, niepaląca, o średnim stanie zdrowia, musi liczyć się z miesięczną składką wynoszącą około 100 zł, w przypadku ubezpieczenia do 80 roku życia i miesięczną składką wynoszącą około 80 zł, w przypadku umowy dożywotniej.

Wysokość składek na ubezpieczenie zależy przede wszystkim od trzech czynników:

 • firmy oferującej ubezpieczenie
 • wieku i stanu zdrowia ubezpieczonego
 • wysokości sumy ubezpieczenia

Firmy oferujące ubezpieczenie pogrzebowe

Pamiętaj, że warunki zawarcia umowy w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym mogą się od siebie zdecydowanie różnić. Najlepszym sposobem jest równoczesne porównanie co najmniej kilku ofert.

To jedyny sposób, aby dokładnie zapoznać się z proponowaną umową i wybrać tą, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Wiek i stan zdrowia ubezpieczonego

W trakcie zawierania umowy o ubezpieczenie pogrzebowe będziesz musiał udzielić firmie informacje o swoim wieku, stanie zdrowia oraz nałogach (np. palenie tytoniu).

Na podstawie tych informacji towarzystwo ubezpieczeniowe szacuje poziom ryzyka i dostosowuje do niego wysokość indywidualnej składki każdego klienta.

Wysokość sumy ubezpieczenia

W tym wypadku zasada jest prosta. Im większą sumę ubezpieczenia wybierzesz, tym większą składkę zapłacisz.

Jeżeli chcesz rozsądnie korzystać z produktów ubezpieczeniowych, musisz za każdym razem dokładnie przemyśleć, jaka suma ubezpieczenia będzie odpowiednia w Twojej sytuacji.

Ubezpieczenie pogrzebowe czy warto

Ubezpieczenie pogrzebowe to dobre wyjście dla wszystkich osób, które chciałyby zabezpieczyć swoją rodzinę przed dodatkowymi kosztami przeprowadzenia pochówku.

Pamiętaj jednak, że istnieją inne sposoby, dzięki którym możesz zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych w przypadku śmierci. Na rynku zdecydowanie większą popularnością cieszą się ubezpieczenia na życie, które również pomagają zabezpieczyć status materialny Twoich najbliższych.

Poruszając się po rynku ubezpieczeń, pamiętaj aby dokładnie czytać wszystkie dokumenty powiązane z procesem zawierania umowy. Tylko dzięki dokładnej analizie warunków oferty będziesz miał pewność, że ubezpieczenie obejmuje sytuacje, na których Ci zależy i zapewnisz sobie wysokie szanse wypłaty polisy.

Zastanawiasz się, która polisa może być najbardziej przydatna? Sprawdź na czym polega ubezpieczenie od utraty pracy.

Przeczytaj też: