Zastanawiasz się, czy w trakcie urlopu na dziecko przysługuje Ci dodatkowe świadczenie? Urlop wychowawczy obejmuje tylko część rodziców i nie każdy z nich może otrzymać dodatkowe pieniądze podczas opiekowania się dzieckiem. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym dowiesz się, jaki dochód umożliwia Ci skorzystanie z zasiłku wychowawczego, ile wynosi zasiłek zachowawczy, jak długo można go pobierać oraz jakie dokumenty musisz przygotować, aby Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie.
Co to jest zasiłek wychowawczy
Zasiłek wychowawczy – to dodatkowe świadczenie z tytułu opiekowania się dzieckiem, który można otrzymać w trakcie urlopu wychowawczego. Należy przy tym podkreślić, że to świadczenie przysługuje wyłącznie rodzicom, których dochody nie przekraczają ustawowego progu.
Podstawą prawną funkcjonowania zasiłku wychowawczego jest Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Ustawodawca zagwarantował wszystkim rodzicom możliwość skorzystania z płatnych urlopów na dziecko. W tej grupie znajdziemy zarówno urlop macierzyński (przysługujący tylko matce – 20 tygodni), urlop tacierzyński (część urlopu macierzyńskiego, przysługująca również ojcu) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie, które można wykorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim).
Zasiłek wychowawczy jako dodatek do bezpłatnego urlopu
Oprócz tego funkcjonuje jeszcze bezpłatny urlop wychowawczy, który trwa do 36 tygodni. Co istotne – tego urlopu nie trzeba wykorzystywać jednorazowo. Można podzielić go na mniejsze fragmenty, wykorzystywane w trakcie sprawowania opieki nad dzieckiem.
Podstawową wątpliwością rodziców, planujących wykorzystanie bezpłatnego urlopu wychowawczego, jest oczywiście to, czy ich rodzina będzie miała zagwarantowanie środki niezbędne do życia. Niektórzy z rodziców mogą liczyć na zasiłek wychowawczy, czyli specjalne świadczenie, wypłacane w trakcie tego urlopu.
Kto ma prawo do zasiłku wychowawczego
Z zasiłku wychowawczego mogą korzystać wyłącznie ci rodzice, którzy równocześnie pobierają zasiłek rodzinny. Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje tylko dla osób najbiedniejszych, definiowanych na podstawie kryterium dochodowego – czyli w gospodarstwach domowych, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 674 zł.
Prawo do korzystania z zasiłku wychowawczego przysługuje tylko do momentu, w którym dziecko ukończy 6 rok życia. Z zasiłku wychowawczego może skorzystać zarówno matka jak i ojciec, a także faktyczny opiekun dziecka.
Zasiłku wychowawczego nie otrzyma osoba, która:
- bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pracowała krócej niż 6 miesięcy,
- podjęła inną pracę lub kontynuuje zatrudnienie, które uniemożliwia sprawowanie opieki nad dzieckiem,
- w okresie urlopu korzysta z zasiłku macierzyńskiego
- korzysta ze świadczenia rodzicielskiego,
- zaprzestała faktycznej opieki nad dzieckiem (np. poprzez umieszczenie w placówce zapewniającej całodobową opiekę).
Ile wynosi zasiłek wychowawczy
W ramach zasiłku wychowawczego można otrzymać 400 zł miesięcznie (bez względu na liczbę dzieci).
Zasiłek co do zasady przysługuje przez 24 miesiące kalendarzowe.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której sprawujemy opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem z tego samego porodu (np. bliźniakami), wówczas zasiłek wypłacany jest przez 36 miesięcy. Rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą otrzymywać zasiłek przez 72 miesiące.
Zastanawiasz się, jak przestać żyć od pierwszego do pierwszego? Przeczytaj, jak oszczędzać pieniądze.
Kto wypłaca zasiłek wychowawczy
Za wypłatę zasiłku wychowawczego odpowiedzialny jest miejski lub gminny ośrodek pomocy społecznej (czasami ten obowiązek realizuje bezpośrednio urząd gminy lub miasta). Zasiłek wychowawczy jest przelewany na konto odbiorcy razem z zasiłkiem rodzinnym.
Zasiłek wychowawczy niezbędne dokumenty
Uwaga: warunkiem otrzymania zasiłku wychowawczego jest pobieranie zasiłku rodzinnego (nie jest to świadczenie samodzielne).
Tutaj znajdziesz wzór wniosku o zasiłek rodzinny.
Do wniosku o zasiłek wychowawczy należy dołączyć następujące dokumenty:
- zaświadczenie o udzieleniu urlopu wychowawczego (wraz z wskazaniem okresu, na jaki został udzielony).
- zaświadczenie o okresie pozostawania w stosunku pracy (co najmniej od 6 miesięcy)
- zaświadczenie o zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych.
Zasiłek wychowawczy nie przysługuje też osobom zatrudnionym na umowę o dzieło lub zlecenie, osobom bezrobotnym oraz ubezpieczonym w KRUS.
Warto przy tym zaznaczyć, że świadczenia 500 + nie wlicza się do dochodu, przez co nie utracisz prawa do zasiłku rodzinnego i zasiłku wychowawczego.
A co w sytuacji, w której oboje rodzice lub opiekunowie dziecka korzystają z urlopu wychowawczego równocześnie? Wówczas dodatek wychowawczy przysługuje tylko jednemu z nich.
Robisz porządki w swoich finansach? Sprawdź, jak określić wysokość alimentów.