Wraz w wejściem zagranicznych korporacji na rodzimy rynek do języka potocznego przeniknęło mnóstwo nowych terminów. Wśród najbardziej popularnych możemy wymienić “CEO”, “CFO” oraz “CSO”. Co oznaczają te skróty? Jak poprawnie je rozumieć i czym charakteryzuje się praca na trzyliterowym stanowisku? Dowiesz się z tego artykułu.
Skróty CEO, CFO, CSO definicja
Wyżej wymienione skróty wykorzystuje się do określania stanowisk kierowniczych w wybranej organizacji. Często możesz spotkać je na wizytówkach, w ofertach zatrudnienia oraz na profilach w mediach społecznościowych.
CEO – Chief Executive Officer – najłatwiej przetłumaczyć ten termin jako “dyrektor generalny” lub po prostu “prezes zarządu”. Skrót ten jest powszechnie wykorzystywany do określania osoby, która realnie zarządza wybraną firmą. Warto przy tym zauważyć, że ten termin odnosi się przede wszystkim do podmiotów posiadających zarząd, wobec czego posługiwanie się nim w przypadku osób prowadzących np. jednoosobową działalność gospodarczą jest pewnego rodzaju nieścisłością lub celowym nadużyciem (wykorzystywanym w celu wpasowania się w modę lub zwiększenia prestiżu).
CFO – Chief Financial Officer – to “dyrektor finansowy”, osoba która zarządza finansami w organizacji posiadającej zarząd. Głównym zadaniem takiej osoby jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem realizacji budżetu przedsiębiorstwa i tworzenie sprawozdań (przekazywanych zazwyczaj zarządowi lub bezpośrednio dla CEO). W przeciwieństwie do głównego księgowego, CFO czuwa nie tylko nad działem księgowości i kadr, ale nad finansami wszystkich działów przedsiębiorstwa.
CSO – Chief Security Officer – to inaczej “dyrektor ds. bezpieczeństwa”. Z tym skrótem spotkać się najtrudniej. Przede wszystkim dlatego, że w naszym kraju funkcjonuje niewiele prywatnych firm wystarczającej wielkości, by zatrudniać taką osobę. Zwróć jednak uwagę, że na świecie działa wiele ogromnych przedsiębiorstw, których specyfika pracy wymaga poważnego podejścia do zagadnień ochrony. Mowa tu przede wszystkim o sektorach wydobywczym oraz energetycznym i zbrojeniowym. Taka osoba jest odpowiedzialna zarówno za bezpieczeństwo osobowe (np. zapobieżenie przedostawania się na teren placówki osób niepowołanych), jak również ochronę informacji niejawnych. W przypadku firm z branży technologicznej można określić w ten sposób dyrektora odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo (chociaż tutaj często spotkamy modyfikację tego skrótu – CISO – Chief Information Security Officer).
Inne popularne, trzyliterowe określenia stanowisk pracy w organizacjach z zarządem to:
-
CIO – Chief Information Officer – dyrektor ds. informacji,
-
CMO – Chief Marketing Officer – dyrektor ds. marketingu,
-
CTO – Chief Technology Officer – dyrektor technologiczny.
CEO, CFO, CSO skąd te nazwy
Wszyscy żyjemy w dobie globalizacji. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt przenikania do języka polskiego zwrotów zagranicznych. To szczególnie widoczne wśród pracowników międzynarodowych korporacji i innych przedsiębiorstw, które posiadają placówki w Polsce.
Kultura organizacyjna w tych podmiotach narzuca wysokie tempo pracy i komunikacji. Wobec czego nikt nawet nie próbuje tłumaczyć terminów, które i tak są powszechnie rozumiane wewnątrz organizacji.
W związku z tym tradycyjnych “kierowników” szybko zastąpili “managerowie”, “zebrania” są określane jako “meetingi”, a nad wszystkimi sprawami firmy czuwa nie “dyrektor” a “CEO”.
Neologizmy tego typu pochodzą najczęściej z języka angielskiego. Nie odnoszą się tylko do nazwy stanowisk pracy. Jeżeli zwrócisz uwagę na żargon korporacyjny, szybko zauważysz mnóstwo innych przykładów. W dzisiejszych czasach “przerwę obiadową” zastąpił “lunch break”, “wyznaczony cel” to obecnie po prostu “target”, a gdy trzeba coś zrobić “pilnie” usłyszysz skrót ASAP (As Soon As Possible).
Masz już dość życia od pierwszego do pierwszego? Przeczytaj, jak osiągnąć wolność finansową.
CEO, CFO, CSO zarobki
Gdy posługujemy się trzyliterowymi skrótami mówimy o najwyższych stanowiskach w firmie. CEO, CFO i CSO często są członkami zarządu. Ich wynagrodzenia mogą być liczone w milionach złotych rocznie.
Dotyczy to w szczególności globalnych korporacji:
-
CEO Firmy Google Sundar Pichai zarobił w 2019 roku 280 mln dolarów,
-
CEO firmy Amazon Andy Jassy zarobił w 2019 roku 212 mln dolarów,
-
CEO firmy Microsoft Satya Nadella zarobił w 2019 roku 42,8 mln dolarów.
Wynagrodzenia na rodzimym rynku są oczywiście bardziej skromne. Jednak pamiętaj, że trzyliterowe skróty dotyczą pracy w dużych przedsiębiorstwach. Dlatego słysząc stanowisko oznaczone w/w skrótami możesz śmiało założyć wynagrodzenie na poziomie co najmniej 10,000 zł – 20,000 zł miesięcznie.
Poszukujesz dobrze płatnego zawodu? Sprawdź, kto to jest broker.