Jak osiągnąć wolność finansową
Jak osiągnąć wolność finansową

Jak osiągnąć wolność finansową

Aktualizacja: 23 stycznia 2024

Praca na etacie zaczyna doprowadzać Cię do szaleństwa? Zastanawiasz się, czy kiedykolwiek będziesz miał wystarczająco pieniędzy, aby żyć życiem, o którym marzysz? Czy dopiero na emeryturze będziesz mógł w końcu zająć się tym, czym chcesz? Nie koniecznie! Poznaj 9 uniwersalnych nawyków, które pomagają w sprawnym zarządzaniu finansami i dowiedz się, jak osiągnąć wolność finansową.

Obraz przedstawiający, jak może wyglądać wolność finansowa.

Na czym polega wolność finansowa

Wolność finansowa – to możliwość swobodnego dysponowania swoim czasem, przy jednoczesnym zachowaniu akceptowanego poziomu życia. To możliwość prowadzenia wymarzonego stylu życia bez konieczności polegania na kimkolwiek.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś osiągnął prawdziwa wolność finansowa? Gdybyś nie był zmuszony do pracy na etacie i w końcu przestał żyć od pierwszego do pierwszego?

Czym byś się zajmował? Na co przeznaczyłbyś swój czas?

Nie zastanawiałeś się nad tym dłużej? To całkowicie normalne! Większość z nas nie ma nawet czasu na takie myśli!

Pracując na etacie stajesz się, w pewnym sensie, niewolnikiem swojego pracodawcy. Owszem – otrzymujesz wynagrodzenie, które on wyznaczył. Jednak w zamian oddajesz mu znaczną kontrolę nad swoją codziennością.

W gospodarczym ekosystemie znajdujesz na końcu łańcucha pokarmowego i doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Żyjesz w ciągłej niepewności, czy Twoja umowa zostanie przedłużona albo czy sytuacja ekonomiczna nie doprowadzi do zmniejszenia wynagrodzenia albo zamknięcia Twojego miejsca pracy.

Jednak wcale nie to jest najgorsze. Największą wadą etatu jest konieczność dopasowania Twojego życia do ram, wyznaczonych przez pracę. Grafiki, nadgodziny, zastępstwa. To szczególnie dokuczliwe w zawodach wymagających znacznej dyspozycyjności.

Gdy zaczniesz rozmyślać nad tym dłużej, możesz dojść do wniosku, że marnujesz swoje życie.

Mnóstwo osób dochodzi do takiej konkluzji.

Niestabilność zatrudnienia, brak poczucia wspólnoty, brak dostrzegania sensu w swojej pracy – sprawia, że człowiek czuje się nikim. Prowadzi to do frustracji, błyskawicznego wypalenia zawodowego i poszukiwania lekarstwa, które pomogłoby zwalczyć te objawy.

Szybko zrozumiesz, że najlepszym remedium na choroby związane z patologiami rynku pracy są po prostu pieniądze. Wolność finansowa polega przede wszystkim na zgromadzeniu majątku, który umożliwi Ci swobodne decydowanie o swoim losie.

Jednak osiągnięcie takiego stanu wcale nie jest proste. Po pierwsze – to długotrwały proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Być może będziesz musiał zmienić swoje złe nawyki finansowe, ponosić różne wyrzeczenia oraz, co może najtrudniejsze, zmienić swój sposób postrzegania pieniędzy i rynku pracy w ogóle.

6 kroków do wolności finansowej

Od czego zacząć? Podróż do wolności finansowej rozpoczyna się od 6 podstawowych kroków.

1. Świadomość

Po pierwsze – musisz zauważyć, że z Twoim życiem finansowym dzieje się coś niepokojącego.

Poprzez uwarunkowania historyczne i ekonomiczne świadomość finansowa w Polsce dopiero raczkuje. Większość z nas, w najlepszym wypadku, została wychowana w doktrynie gospodarczej, którą można streścić w zdaniu: „skończ szkołę, znajdź pracę, weź kredyt”. Być może takie podejście zapewniało relatywny sukces na rynku pracy, z jakim miało do czynienia poprzednie pokolenie – jednak w dzisiejszych czasach pasuje jak pięść do nosa.

Atrakcyjnych etatów w polskiej gospodarce jest naprawdę mało, a słaby etat i wysoka rata kredytu to sprawdzony przepis na ekonomiczny koszmar. Średnie zarobki Polaków wciąż są zdecydowanie niższe, niż w krajach rozwiniętych, do grona których przecież aspirujemy.

Sprawia to, że osiągnięcie wolności finansowej w Polsce będzie zdecydowanie trudniejsze. Jednak wciąż pozostaje możliwe. Sprawdź, na czym polega pomnażanie kapitału.

Gdy zdobędziesz już świadomość, co chciałbyś osiągnąć w swoim życiu finansowym – potrzebujesz determinacji.

2. Determinacja

Jak zapewne się domyślasz, osiągnięcie wolności finansowej to dość ambitny cel. A tak się też składa, że realizacja wszystkich ambitnych celów w życiu wymaga ogromnych pokładów determinacji.

Gdyby było inaczej – każdy byłby zadowolony ze swojej pracy, nasz system gospodarczy przypominałby sielankę, a Ty nigdy nie czytałbyś tego artykułu.

Przyjrzyj się osobom w swoim najbliższym otoczeniu. Ilu z nich cieszy się prawdziwą wolnością finansową?

A zatem – skoro zamierzasz osiągnąć coś wyjątkowego – musisz być też gotowy do cięższej pracy i podejmowania większych wyrzeczeń, niż te osoby. Mnóstwo przydatnych porad znajdziesz w artykule jak oszczędzać pieniądze.

3. Plan

Osiągnięcie wolności finansowej nigdy nie następuje z dnia na dzień. To długotrwały proces. Do jego realizacji potrzebujesz szczegółowego planu.

Pamiętaj, że lekkomyślne porzucanie etatu w celu założenia działalności gospodarczej to nie zawsze najlepsze wyjście.

Sam doskonale wiesz, jakimi zasobami dysponujesz. Jakie masz talenty, umiejętności oraz przewagi konkurencyjne, które odpowiednio wykorzystane umożliwią Ci poprawienie swojej sytuacji finansowej. Być może nie nadajesz się na przedsiębiorcę, co wcale nie zamyka Twojej drogi do wolności finansowej.

W swoim planie musisz określić konkretne aktywności, które wykorzystasz do budowania swojego dobrobytu. Np. „Co miesiąc jedną sobotę przeznaczę na dodatkową pracę, a zarobione pieniądze odłożę na koncie oszczędnościowym”, „Wolny czas wykorzystam do ukończenia kursu, który w przyszłym roku umożliwi mi znalezienie lepszego zatrudnienia.”

Istnieje mnóstwo pomysłów na trwałą poprawę swojego budżetu. Przeczytaj jak otrzymać stypendium naukowe lub ograniczyć koszty wynajmu poprzez ubieganie się o przyznanie mieszkania komunalnego.

4. Odwaga

Realizacja Twoich planów będzie wymagała też znacznej odwagi.

Zmiana zawsze jest związana z ryzykiem. Kto wie, być może jeżeli zdecydujesz się na zmianę pracy lub założenie swojego biznesu – Twoja sytuacja w pewnej perspektywie będzie nawet gorsza, niż jest teraz. Szczególnie, jeżeli weźmiesz pod uwagę, że na drodze do wolności finansowej czeka Cię mnóstwo niebezpieczeństw.

Nawet jeżeli masz świetny plan, świadomość i determinację – Twoja aktywność może nie przynieść zamierzonych skutków. Przekonało się o tym mnóstwo pracowników i przedsiębiorców, których świat zawodowy zawalił się w wyniku obostrzeń związanych z pandemią covid-19 (i to kompletnie bez ich winy!)

Natomiast jeżeli nie znajdziesz w sobie odwagi – nie masz co liczyć na zmianę obecnej sytuacji.

5. Praca

Jeżeli wyobrażasz sobie, że osiągniesz wolność finansową i nic już nie będziesz w życiu robił – mocno się rozczarujesz.

Wolność finansowa nie równa się wolności od pracy. Istotna wolności finansowej polega na tym, że sam wybierasz kiedy i jak chcesz pracować.

Z kolei zmiana Twojego obecnego położenia może wymagać jej całe mnóstwo! Najlepiej się do niej po prostu przyzwyczaić.

6. Wyrzeczenia

W przytłaczającej większość przypadków nie obejdzie się też bez wyrzeczeń.

Większość społeczeństwa nie posiada żadnego majątku, oszczędności, kapitału. Jedyną drogą do ich zgromadzenia jest zwiększanie swoich comiesięcznych zysków przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów.

Dlatego musisz wyrobić w sobie nawyk rozsądnego gospodarowania pieniędzmi – czyli podejmowania konkretnych wyrzeczeń w teraźniejszości w celu poprawy swojej sytuacji na przyszłość.

Co daje wolność finansowa

Jak widzisz, osiągniecie pełnej wolności finansowej może być bardzo trudne. Szczególnie w obliczu posiadanego zadłużenia, innych zobowiązań finansowych, sytuacji gospodarczej związanej z pandemią, problemów ze zdrowiem lub brakiem nawyku kontrolowania wydatków.

Jednak wysiłek na tym gruncie zawsze się opłaca. Nawet jeśli Twoje cele uda Ci się zrealizować tylko częściowo.

Zaczniesz budować swoją niezależność. Od pracodawcy, sztywnych godzin pracy, nakazu planowania urlopu z rocznym wyprzedzeniem itd.

Gromadząc majątek oraz umiejętności jego generowania stajesz się coraz bardziej odporny na wszystkie zawirowania w gospodarce. Uczysz się rozsądnego zarządzania finansami. Zdobywasz doświadczenia, których kumulacja zapewni Ci sukces w przyszłości.

9 nawyków które pomogą Ci zbudować wolność finansową

Poniżej znajdziesz listę 9 nawyków, które pomogły zbudować wolność finansową tysiącom osób na całym świecie.

1. Planuj długoterminowo

Czym dla Ciebie jest wolność finansowa? Ogólne pożądanie wolności finansowej, bez określenia konkretów to zdecydowanie za mało. Zapisz na kartce papieru, jaką kwotę musisz zgromadzić na swoim rachunku bankowym, aby poczuć się wolny. Postaraj się przewidzieć, w jakim wieku osiągniesz ten cel. Im bardziej konkretne są Twoje cele, tym większą masz szansę na ich realizacje. Następnie podziel ogólny cel na mniejsze części (np. ile pieniędzy powinieneś zgromadzić każdego roku lub miesiąca, aby regularnie zbliżać się do tego celu).

2. Ustalaj budżety

Ustalenie miesięcznego budżetu (oraz przestrzeganie go!) to najlepszy nawyk, gwarantujący, że wszystkie rachunki będą opłacone, wydatki znajdą się pod kontrolą, a oszczędności trafią tam, gdzie ich miejsce.

Sporządzanie i przestrzeganie budżetów pomoże Ci wypracować jeden z podstawowych nawyków, których potrzebujesz do świadomego zarządzania swoimi finansami.

3. Pozbądź się toksycznego zadłużenia

Karty kredytowe, wysokooprocentowane pożyczki i inne toksyczne zobowiązania to gwoździe do Twojej finansowej trumny. Zadłużenie sprawia, że stajesz się niewolnikiem wierzycieli i będziesz zmuszony do podejmowania niekorzystnych aktywności zawodowych tylko po to, żeby zarobić na spłatę kolejnej raty.

Spłatę takiego zadłużenia postaw sobie za punkt honoru.

I tak – doskonale wiem, że w dzisiejszym świecie trudno uniknąć jakiegokolwiek zadłużenia. Niemal każdy z nas posiada jakieś zobowiązanie finansowe (np. kredyt studencki lub kredyt hipoteczny). Zwróć jednak uwagę, że te produkty mają zdecydowanie niższe odsetki, niż np. kredyt konsumencki lub chwilówka i ich spłata nie jest aż tak pilną sprawą.

4. Zautomatyzuj oszczędzanie

Najlepsze efekty w oszczędzaniu osiągniesz wtedy, gdy nie będziesz o tym za dużo myślał! Pierwszą rzeczą po otrzymaniu wypłaty powinno być przekazanie ustalonych środków na konto oszczędnościowe. W ten sposób unikniesz pokusy ich wydania.

Możesz również wykorzystać zlecenie stałe za pośrednictwem swojej bankowości elektronicznej, tak aby ustalona kwota każdego miesiąca była automatycznie przelewana na wskazane konto.

5. Naucz się cierpliwości

Wolności finansowej nie zbudujesz w jeden miesiąc. Czasami wymaga to lat, a nawet dekad ciężkiej pracy.

Wyrób w sobie nawyk cierpliwości, nie zniechęcaj się i krok po kroku zmierzaj do ustalonego celu.

6. Zacznij interesować się inwestowaniem

Jeżeli uda Ci się już odłożyć większą sumę pieniędzy – szybko poznasz też swojego nowego przeciwnika na drodze do budowania majątku. To inflacja. Pieniądze pozostawione na niskooprocentowanym koncie lub lokacie, błyskawicznie tracą na wartości.

Rozwiązaniem tego problemu jest inwestowanie. Na szczęście w dzisiejszym świecie masz mnóstwo okazji, aby się go nauczyć. Oglądaj filmy o inwestowaniu, czytaj artykuły i książki, aż nie znajdziesz skutecznego sposobu na ochronę i pomnażanie swoich oszczędności.

7. Wyrób nawyk negocjacji

Mnóstwo Polaków boi się negocjacji, w obawie, że poprzez targowanie się zostaną uznani za skąpych. W rzeczywistości niemal każda firma dopuszcza możliwość negocjowania w trakcie zawierania lub przedłużania umowy (np. na dostawę mediów, usługi telekomunikacyjne itd.).

Wyrobienie nawyku i umiejętności negocjowania pomoże Ci zaoszczędzić więcej pieniędzy.

8. Zwiększaj swoje kompetencje

Zastanów się, czy istnieje sposób, abyś zwiększył swoje kompetencje i poprawił swoją pozycje na rynku pracy. Być może potrzebujesz dodatkowych studiów, kursów, certyfikatów.

Czasami wystarczy zastanowić się, czy oprócz etatu potrafisz w życiu robić jeszcze coś, za co mógłbyś otrzymać dodatkowe pieniądze.

9. Zacznij żyć skromniej

Ustaliliśmy już, że budowanie wolności finansowej wymaga wyrzeczeń. Czy naprawdę potrzebujesz drogich markowych ubrań lub najnowszego modelu telefonu?

Zrób przegląd swoich comiesięcznych wydatków i zastanów się, z czego możesz zrezygnować. Być może nie potrzebujesz aż tylu kanałów telewizji kablowej i może w końcu wypadałoby zamknąć niepotrzebne konto bankowe, z którego od dawna nie korzystasz.

Wolność finansowa

Wolność finansowa jest marzeniem wielu ludzi. To stan, w którym nie musisz martwić się o pieniądze, a Twoje finanse są stabilne i wystarczające na wszystko, co chcesz robić. Oznacza to, że masz wystarczająco pieniędzy, aby robić to, co chcesz, bez obaw o długi lub brak pieniędzy.

Jednak osiągnięcie wolności finansowej wymaga wysiłku i ciężkiej pracy. Musisz zacząć od zrozumienia swoich finansów i tego, jak działają. Następnie musisz zacząć oszczędzać i inwestować w sposób przemyślany i zaplanowany. Należy zredukować wydatki i szukać sposobów na zarabianie dodatkowych pieniędzy.

Również ważne jest, aby określić realistyczne cele finansowe i wyznaczyć konkretne daty, w których chcesz je osiągnąć. Należy również zrozumieć znaczenie zadłużenia i unikać wszelkich możliwych problemów związanych z długami.

Najważniejsze jest jednak, aby zachować cierpliwość i wytrwałość. Budowanie wolności finansowej może potrwać trochę czasu, ale jeśli będziesz wytrwały i konsekwentny w swoich działaniach, na pewno osiągniesz sukces.

Jak osiągnąć wolność finansową

Przede wszystkim, trzeba dobrze zarządzać swoimi finansami. Oszczędzanie jest kluczem do osiągnięcia finansowej niezależności. Trzeba oszczędzać jak najwięcej pieniędzy, aby mieć wystarczającą ilość funduszy, aby utrzymać siebie i swoją rodzinę. Kolejnym krokiem jest inwestowanie. Inwestycje pozwalają zarabiać pieniądze nawet, gdy nie pracujemy.

Można zainwestować w akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne lub nieruchomości, aby zwiększyć swoje dochody.

Aby osiągnąć wolność finansową, trzeba ciężko pracować i wytrwale dążyć do swoich celów. Nie ma nic złego w poświęceniu czasu i energii na zarabianie pieniędzy, ale najważniejsze jest, aby wiedzieć, jak ich używać, aby osiągnąć finansową niezależność.

Droga do finansowej wolności

Droga do finansowej wolności nie jest łatwa, ale jej przejście jest jak najbardziej możliwe. Na początek, trzeba przyjrzeć się swoim finansom i stworzyć realistyczny plan budżetowy. Plan ten powinien obejmować wszystkie wydatki i wpływy, z uwzględnieniem wszystkich zobowiązań, takich jak opłaty za kredyty i karty kredytowe. Ustalenie budżetu, który zapewni wystarczające wpływy, aby pokryć wszystkie wydatki, jest ważnym krokiem w kierunku finansowej wolności.

Kolejnym krokiem jest zmniejszenie lub całkowite pozbycie się długów. Zaciągnięcie długów nie tylko zmniejszy wpływy, ale także zwiększy wydatki.

Kolejnym krokiem w drodze do finansowej wolności jest ograniczanie wydatków. Oszczędzanie to klucz do budowania majątku. Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie, takich jak programy oszczędnościowe lub porzucenie złych nawyków finansowych.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem w drodze do finansowej wolności jest zarządzanie swoimi aktywami. Inwestowanie w akcje, obligacje i fundusze inwestycyjne może pomóc Ci zwiększyć majątek, dzięki czemu możesz czerpać korzyści finansowe. Z tego powodu ważne jest, abyś przyjrzał się swojej sytuacji finansowej i ustalił, gdzie możesz inwestować.

Na koniec, ważne jest, aby pamiętać, że droga do finansowej wolności wymaga czasu i wysiłku. Aby osiągnąć swój cel, trzeba być cierpliwym i konsekwentnym oraz mieć silną wolę i motywację. Gdy będziesz przestrzegać swojego planu budżetowego i zarządzać swoimi aktywami, prędzej czy później osiągniesz wolność finansową.

Przeczytaj też: