Wszystkie osoby posiadające troje lub więcej dzieci mogą wnioskować o wydanie im Karty Dużej Rodziny. Posiadanie takiej karty to znaczne ułatwienie – umożliwia skorzystanie z wielu zniżek i rabatów. Sprawdź, jak wyrobić kartę dużej rodziny. Dowiedz się, na jakie zniżki możesz liczyć i oszczędzaj pieniądze. Szczegóły znajdziesz poniżej.
Co to jest karta dużej rodziny
Karta Dużej Rodziny – to system zniżek, z którego mogą korzystać rodziny z co najmniej trójką dzieci. Gdy posiadamy taką kartę, możemy korzystać w niższej cenie z urządzeń, usług oraz atrakcji oferowanych przez instytucje państwowe i samorządowe (np. przejazdy komunikacją miejską, basen, sala sportowa, muzea, galerie sztuki). Ale nie tylko – do programu dołączyło też mnóstwo komercyjnych podmiotów, wśród nich popularne hipermarkety Lidl oraz Biedronka, a także stację benzynowe. Dokładną listę zniżek dostępnych z kartą dużej rodziny znajdziesz poniżej.
Podstawą prawną jest w tym wypadku Ustawa o karcie dużej rodziny.
Karta Dużej Rodziny (KDR) jest jednym ze sposobów wpływania na pogarszającą się od lat sytuację demograficzną. Nasze społeczeństwo starzeje się w zaskakującym tempie (z tego artykułu dowiesz się ilu jest emerytów w Polsce). To dlatego rząd oraz samorządy, a także strona społeczna, starają się podejmować inicjatywy, mające na celu poprawę sytuacji finansowej dużych rodzin, a co za tym idzie – promocję dzietności.
Jakie zniżki obejmuje karta dużej rodziny
Do programu KRD mogą zgłaszać się wszystkie podmioty gospodarcze oraz instytucje państwowe i samorządowe. Udział w programie to świetny sposób na podkreślenie, że firmie lub instytucji bliskie są idee dbania o społeczeństwo i rodzinę. Każdy przedsiębiorca może zarejestrować w programie swoją firmę za pośrednictwem portalu https://empatia.mpips.gov.pl/.
Aktualnie na liście partnerów programu znajduje się ponad 20 000 podmiotów. Jeżeli chcesz sprawdzić, które firmy z okolicy oferują zniżki na kartę dużej rodziny – sprawdź wyszukiwarkę pod adresem https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr.
Zniżki oferowane w ramach programu KRD możemy podzielić na następujące kategorie:
- opłaty za media i wyposażenie mieszkania
- usługi,
- żywność,
- nauka,
- rozrywka.
Zniżki dla posiadaczy karty dużej rodziny znajdziemy m.in. w następujących podmiotach:
- Lidl,
- Biedronka,
- Decathlon,
- Świat Książki,
- Rossmann,
- Komunikacja miejska,
- Komunikacja krajowa,
- pływalnie, korty tenisowe, boiska,
- muzea, parki narodowe, galerie sztuki.
Każde miejsce, które oferuje zniżki dla rodzin wielodzietnych jest oznaczone nalepką lub znakiem o treści „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny„.
Komu przysługuje karta dużej rodziny
Z programu karty dużej rodziny mogą skorzystać:
- rodzice co najmniej trójki dzieci oraz ich małżonkowie,
- rodzice zastępczy,
- osoby prowadzące dom dziecka,
- dzieci do 18. roku życia,
- dzieci do 25. roku życia w przypadku kontynuowania nauki w szkole wyższej,
- dzieci bez ograniczeń wiekowych – w przypadku umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.
Warunkami udziału w programie kardy dużej rodziny jest:
- posiadanie w momencie składania wniosku co najmniej trójki dzieci,
- posiadanie obywatelstwa polskiego i miejsca zamieszkania na terytorium RP,
- w przypadku cudzoziemców – posiadanie pozwolenia na pobyt stały, pobyt rezydenta długoterminowego UE, uzyskanie statusu uchodźcy lub statusu ochrony uzupełniającej.
Z programu nie mogą skorzystać rodzice, którym sąd odebrał lub ograniczył władzę rodzicielską poprzez umieszczenie ich w pieczy zastępczej.
Karta dużej rodziny próg dochodowy
W przypadku karty dużej rodziny próg dochodowy nie istnieje. Oznacza to, że z programu mogą skorzystać wszystkie rodziny z co najmniej trójką dzieci, bez względu na dochód osiągany w rodzinie.
Jak wyrobić kartę dużej rodziny
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest na wniosek osoby zainteresowanej, za pośrednictwem lokalnego urzędu miasta lub gminy.
Wniosek o kartę dużej rodziny możesz złożyć:
- osobiście, poprzez wizytę w urzędzie,
- elektronicznie – za pośrednictwem portalu Emp@tia (musisz mieć podpis elektroniczny lub profil zaufany).
Wniosek w imieniu całej rodziny może złożyć każdy jej pełnoletni członek. Wydanie pierwszej karty jest bezpłatne. W przypadku zgubienia, zniszczenia lub innej formy utraty karty – wyrobienie duplikatu kosztuje 10 zł.
Jak wygląda karta dużej rodziny
Karta dużej rodziny występuje zarówno w formie plastikowego dokumentu, jak też w formie elektronicznej. Plastikowy dokument przypomina nieco kartę płatniczą. Jego wymiary to 54 x 85,6 mm.
Na karcie dużej rodziny znajdują się następujące informacje:
-
imię i nazwisko,
-
numer PESEL lub numer dokumentu tożsamości,
-
termin ważności (w przypadku rodziców można korzystać z programu przez całe życie),
-
numer karty,
-
zabezpieczenia przed podrobieniem.
Z elektronicznej wersji karty możemy korzystać np. na telefonie lub innym urządzeniu mobilnym (dzięki dedykowanej aplikacji KRD). Aplikacja umożliwia nam nie tylko wygodne korzystanie z wybranych zniżek, ale też szybkie sprawdzenie, które punkty w okolicy zarejestrowały się w programie. Korzystając z aplikacji KRD uzyskamy też cykliczną informacje o nowych podmiotach, które oferują zniżki dla rodzin wielodzietnych.
Dlaczego wprowadzono kartę dużej rodziny
W ostatnich latach mamy do czynienia z szeregiem inicjatyw, które mają promować dzietność wśród Polaków. Wśród najważniejszych warto wymienić chociażby emeryturę matczyną oraz program KRD. Przedsięwzięcia te mają z jednej strony wynagrodzić trud i wyrzeczenia finansowe, związane z wychowywaniem dzieci – a z drugiej wpłynąć na bezdzietne pary oraz pary z mniejszą liczbą dzieci i przekonać je do posiadania kolejnego potomstwa.
Karta dużej rodziny to ogromne wsparcie również dla dzieci, które dzięki systemowi zniżek np. na zajęcia sportowe, artystyczne oraz przejazdy komunikacją miejską, w znacznie mniejszym stopniu obciążają domowy budżet.
Masz problemy ze spięciem swojego budżetu? Sprawdź, jak oszczędzać pieniądze.