Kto to jest broker czym się zajmuje
Kto to jest broker czym się zajmuje

Kto to jest broker czym się zajmuje

Aktualizacja: 13 stycznia 2024

Jednym ze sposobów na utrzymanie się w gospodarce jest dostarczanie usług, produktów lub informacji, których potrzebują inni. To główne zadanie brokerów. Broker może zajmować się szeroką gamą tematów, takich jak nieruchomości, produkty finansowe, ubezpieczenia, a nawet informacje o działalności gospodarczej i powiązaniach określonych osób. Na czym dokładnie polega praca brokera? Jak zostać brokerem? Ile zarabiają brokerzy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Obraz przedstawiający kim jest broker.

Kim jest broker

Broker – to termin, który wywodzi się z języka angielskiego. W dosłownym tłumaczeniu termin ten oznacza “pośrednik”.

Brokerzy wykonują więc funkcje pośredników między swoimi klientami, a drugą stroną zaangażowaną w transakcję (np. bank, giełda, deweloper).

Upewniają się, że przedsiębiorca maksymalizuje swój potencjalny zysk, zapewniając najlepszą możliwą cenę i jakość usługi od drugiej strony.

To świetny pomysł na karierę dla wszystkich osób, które chcą w praktyczny sposób wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności.

Jak wygląda praca brokera

Brokerzy zarabiają, znajdując klientów, którzy chcą np. kupić ubezpieczenie, zainwestować w firmę, nieruchomość, kupić akcje lub udziały przedsiębiorstwa.

Proces ten może być trudny, a brokerzy odgrywają integralną rolę w wypełnianiu luki między klientami a firmami.

Często współpracują z różnymi profesjonalistami, w tym z prawnikami, finansistami, księgowymi i pośrednikami w handlu nieruchomościami.

Brokerzy funkcjonują jako osoby prawne lub fizyczne, a ich głównym zadaniem jest poszukiwanie klientów i sprzedaż swoich usług.

Najczęściej skupiają się na jednym typie działalności, ale niektórzy z nich decydują się na pracę w kilku branżach równocześnie.

Pośrednik działa w cudzym imieniu – pełni rolę doradcy, służy pomocą, doświadczeniem i zrozumieniem potrzeb klienta. Pomaga klientowi osiągnąć najlepszą korzyść lub ofertę dokładnie dostosowaną do jego potrzeb.

Brokerzy najczęściej pracują w branży:

  • giełdowej,

  • finansowej,

  • ubezpieczeniowej,

  • nieruchomości,

  • samochodów,

  • informacji,

  • technologicznej (np. brokerzy domen internetowych).

Należy przy tym podkreślić, że wykonywanie funkcji brokera w niektórych branżach jest regulowane i może podlegać rejestracji i nadzorowi ze strony instytucji państwowych (np. Komisji Nadzoru Finansowego w przypadku branży giełdowej). Dlatego jeżeli jesteś zainteresowany podjęciem takiej kariery – upewnij się, czy branża o której myślisz nie wymaga licencji i zezwoleń.

Jak wygląda praca brokera w praktyce? Mnóstwo osób traktuje taką działalność jako pracę dodatkową. Ma to swoje plusy i minusy. Największą zaletą takiego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Nawet jeżeli okresowo nie uda im się pozyskać odpowiedniej liczby klientów – otrzymują dochody ze swojego podstawowego etatu. W okresie lepszej koniunktury – ich zarobki z działalności brokerskiej znacznie poprawiają ich budżet. Największym problemem przy takim rozwiązaniu jest stres i przepracowanie, z którymi możemy mieć do czynienia podczas wykonywania dwóch etatów.

W jakich branżach pracują brokerzy

Podstawowy cel działalności brokera jest prosty – sprawić, aby ich klient poczuł się wyjątkowy i usatysfakcjonowany z podjętych decyzji. Jak zapewne się domyślasz, do takiego stanu można doprowadzić w wielu branżach. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę obszarów, w których pracują brokerzy.

Broker giełdowy

Broker giełdowy pośredniczy w operacjach na giełdach papierów wartościowych (krajowych oraz zagranicznych). Doradza swoim klientom i realizuje ich polecania. Współtworzy strategię inwestycyjną i ją realizuje. Wykonywanie tego rodzaju działalności wymaga zezwolenia ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.

Broker finansowy

Brokerzy finansowi są zwykle związani z rynkiem akcji. Są handlowcami, którzy pomagają klientom porównywać i wybierać najlepsze produkty finansowe.

Brokerzy finansowi handlują papierami wartościowymi i inwestycjami w imieniu swoich klientów, do których mogą należeć osoby fizyczne lub firmy. Kupują i sprzedają papiery wartościowe i inwestują w akcje określonej firmy, aby osiągnąć zyski.

Broker finansowy musi posiadać aktualną wiedzę na temat rynków, różnych rodzajów ryzyka, być na bieżąco ze wszystkimi tematami związanymi z giełdą i rynkami światowymi oraz być w stanie odpowiednio reagować w sytuacjach kryzysowych.

Broker kurierski

Rynek handlu internetowego w Polsce przeżywa dynamiczny rozwój. Zaś właściciele sklepów internetowych potrzebują skutecznych rozwiązań logistycznych. Broker kurierski pośredniczy pomiędzy dostawcą tych usług (np. firmą spedycyjną), a klientem (np. sklepem online). Dzięki hurtowemu zamawianiu usług kurierskich są w stanie zaoferować atrakcyjne ceny i dodatkowe ułatwienia swoim klientom.

Broker ubezpieczeniowy

Pośredniczy pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a klientem. Pomaga mu wybrać najlepsze ubezpieczenie i negocjować jego warunki. Jeżeli zaistnieje szkoda – pomaga ją zlikwidować. Rynek ubezpieczeń jest ogromny i skomplikowany. Brokerzy najczęściej współpracują z dużymi podmiotami, które potrzebują specyficznych polis i rozwiązań ubezpieczeniowych. W przeciwieństwie do agenta ubezpieczeniowego – broker reprezentuje klienta, a nie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Broker nieruchomości

Najczęściej reprezentuje klientów, którzy zajmują się inwestowaniem na rynku nieruchomości. Nie tylko pomaga im znaleźć interesujące i opłacalne oferty, ale również dba o wszystkie zagadnienia formalne i prawne przeprowadzanej transakcji. Pomaga w negocjacjach pomiędzy kupującym i sprzedającym. Dostarcza niezbędnych informacji o stanie rynku nieruchomości w wybranej lokalizacji (województwie, powiecie, mieście itd.).

Broker samochodowy

To osoba, która dzieli się z klientami swoją wiedzą w zakresie motoryzacji. Ten zawód w ostatnich latach cieszył się ogromną popularnością. Wraz z trudniejszą dostępnością nowych pojazdów coraz więcej osób decyduje się na zakup auta używanego. A to z kolei rodzi dużo problemów. Rynek motoryzacyjny w Polsce nie cieszy się dobrą reputacją.

Broker samochodowy pomaga klientowi uniknąć oszustw i złych inwestycji. Korzysta ze swojej wiedzy i doświadczenia, aby dokładnie sprawdzić oferowany samochód i przeanalizować jego historię oraz stan techniczny. Pomaga w negocjacjach dotyczących ceny.

Broker edukacyjny

Pomaga w wyborze odpowiedniej oferty na rynku szkoleniowym. Dotyczy to zarówno dzieci, którym rodzice chcą zapewnić najlepszy start na rynku pracy, jak i dorosłych, którzy chcą poprawić swoje kwalifikacje. Broker edukacyjny pomaga w doborze szkoleń oraz nauczycieli, tak aby zgrać potrzeby i możliwości swojego klienta z potrzebami rynku.

Broker informacji

Działalność brokerów informacji czasami jest określana mianem “białego wywiadu”. Jednak przedstawiciele tej branży raczej nie przypominają Jamesa Bonda. Wykorzystują ogólnie dostępne informacje (np. pochodzące z internetu, urzędów, rejestrów sądowych), analizują je, a następnie przedstawiają klientowi raport dotyczący wybranego zagadnienia. Brokerzy informacji pomagają np. w procesie zakupu przedsiębiorstwa, ustalają jego faktyczną kondycję finansową, diagnozują problemy prawne, zobowiązania itd.

Ile zarabia broker

Jak widzisz – działalność brokerów ma miejsce na wielu gruntach i może być wykonywana w najróżniejszej formie (jako podstawowy etat lub jako praca dodatkowa). Dlatego niesamowicie trudno jest tu podać nawet przybliżone widełki zarobków.

Zupełnie inne wynagrodzenie otrzyma broker ubezpieczeniowy, który pomoże swojemu klientowi ubezpieczyć rower, a inne broker, który pomoże klientowi kupić luksusowy samochód lub samolot.

Tak czy inaczej – na tym rynku dominuje rozliczenie w postaci procenta od zakończonej transakcji. Najczęściej jest to kwota w przedziale od 1% do 5%. To dużo, czy mało?

W przypadku sprzedaży ubezpieczenia na życie broker otrzyma około 100-200 zł. Z kolei broker pośredniczący w sprzedaży nieruchomości w Warszawie za kwotę 1 mln złotych jest w stanie zarobić ok. 50 000 zł. Weź to pod uwagę w trakcie planowania swojej kariery. Im większej wartości będą transakcje na Twoim rynku, tym więcej zarobisz.

Chcesz poprawić swój budżet? Przeczytaj, jak osiągnąć wolność finansową.

Broker a makler czym to się różni

Terminy “broker” oraz “makler” często są używane zamiennie, ale istnieje pomiędzy nimi dość istotna różnica:

  • podstawową rolą brokera jest przeprowadzanie transakcji (kupno i sprzedaż),

  • makler zajmuje się również tworzeniem strategii, analiz i rekomendacji dla swoich klientów,

  • makler jest ściśle związany z rynkiem finansowym, broker może działać również poza tym rynkiem,

Zarówno broker jak i makler pobierają wynagrodzenie za przeprowadzone transakcje.

Broker finansowy a pośrednik finansowy różnice

Podobnie wygląda sprawa w przypadku terminu “broker” oraz “pośrednik finansowy”. Tutaj podstawową różnicą będzie to, kto zatrudnia pośrednika i czyje interesy reprezentuje. Broker najczęściej jest zatrudniany przez klienta, z kolei “pośrednik” lub “agent” jest najczęściej zatrudniany przez bank, towarzystwo ubezpieczeniowe lub inną instytucję.

Kim jest pośrednik finansowy

Pośrednik finansowy to osoba, która wykorzystuje swoje doświadczenie, aby pomóc instytucji w sprzedaży produktów finansowych. Ich działalność bywa klasyfikowana jako marketing, gdyż bardzo często angażują się w proces poszukiwania klientów (np. wykonują telefony z propozycjami kredytów).

Za każdego pozyskanego klienta pośrednik otrzymuje wynagrodzenie z banku lub od innej instytucji. A to może rodzić pewne zagrożenia. Może zdarzyć się, że pośrednik będzie doradzał klientowi wybór usługi, która wcale nie jest dla niego najlepsza – bo otrzyma za nią wysoką prowizję. W rzeczywistości nie jest to jednak powszechna praktyka, gdyż taki pośrednik finansowy nie ma szans na stworzenie lojalnego grona klientów, którzy będą regularnie korzystali z jego usług.

Kim jest broker finansowy

Broker finansowy pełni bardzo podobną rolę jak pośrednik finansowy, jednak jest zatrudniony przez osobę fizyczną lub firmę i to od nich pobiera wynagrodzenie. Prowadzi to do sytuacji, w której dba przede wszystkim o interesy swojego klienta (a nie o interesy banku lub towarzystwa ubezpieczeniowego).

Chcesz przestać martwić się o finanse? Przeczytaj, jak stworzyć poduszkę finansową.

Przeczytaj też: