Ile kosztuje złoto
Ile kosztuje złoto

Ile kosztuje złoto

Aktualizacja: 14 stycznia 2024

Złoto jest powszechnie uznawane za jeden z najcenniejszych metali szlachetnych. Jego wartość, trwałość i relatywnie łatwy sposób przechowywania sprawia, że interesują się nim inwestorzy na całym świecie. Ile kosztuje gram złota? Czy cena złota może tylko rosnąć? Czy warto inwestować w złoto, a jeżeli tak – to w jaki sposób? Dowiesz się z tego artykułu.

Obraz przedstawiający, ile kosztuje złoto.

Cena złota 2022

Złoto wyceniane jest najczęściej:

 • w gramach,
 • w uncjach (31,1 grama),
 • w kilogramach.

Cena złota zmienia się niemal każdego dnia i jeżeli mocniej interesują Cię inwestycje w złoto – powinieneś skorzystać z jednego z zestawień danych rynku finansowego. Jednak poniżej znajdziesz przybliżone ceny złota 2022, które pozwolą Ci wyobrazić sobie realną wartość tego metalu szlachetnego:

 • 1 gram złota – 269,71 zł
 • 1 uncja złota – 8 388,88 zł
 • 1 kilogram złota – 269 546,39 zł

Na cenę złota wpływa:

 1. jego próba,
 2. jego forma,
 3. sytuacja na rynku finansowym.

1. Cena złota a jego próba

Mówiąc w dużym skrócie – próba badanej sztabki, monety lub fragmentu biżuterii pozwala nam stwierdzić, ile faktycznie jest w niej czystego złota. Próbę oznaczamy trzema cyframi. Im mniejsza jest ich wartość, tym z gorszej jakości złotem mamy do czynienia:

 • próba 333 – zawiera 33,3% czystego złota,
 • próba 585 – zawiera 58,5% czystego złota,
 • próba 960 – zawiera 96% czystego złota,
 • próba 999 – zawiera 99,9% czystego złota.

Nie trudno się domyślić, że wyższa próba złota, oznacza również wyższą cenę za gram:

 • gram złota próby 333 – kosztuje obecnie około 70 zł,
 • gram złota próby 585 – kosztuje obecnie około 233 zł,
 • gram złota próby 999 – kosztuje obecnie około 400 zł.

Próba złota wskazuje nam też na jego przeznaczenie. W przypadku materiału niskiej próby, będziemy mieli do czynienia z niewielką trwałością, wobec czego odpadają zastosowania przemysłowe. W przypadku wielu wyrobów jubilerskich nie ma sensu zastosowanie złota najwyższej próby, gdyż klient i tak nie zauważy różnicy, a sprzedawany przedmiot będzie bardziej dostępny cenowo. Złoto najwyższych prób ma przede wszystkim przeznaczenie inwestycyjne – a to dlatego, że pozwala nam zgromadzić dużą wartość na niewielkiej powierzchni.

Zastanawiasz się nad innymi sposobami inwestowania? Sprawdź, ile kosztuje diament.

2. Cena złota a forma

Złoto spotkamy najczęściej w postaci:

 • monet,
 • sztabek,
 • wyrobów jubilerskich.

Forma ma również wpływ na cenę złota. Monety i sztabki, oprócz przenoszenia odpowiedniej ilości złota, mogą mieć również wartość kolekcjonerską. W przypadku wyrobów jubilerskich do ceny złota należy również doliczyć wartość pracy jubilera i wartość ewentualnych dodatków (np. kamieni szlachetnych).

3. Cena złota a sytuacja na rynku finansowym

Cena złota na rynku finansowym zależy też od:

 • popytu i podaży – popyt na złoto jest generowany przede wszystkim przez banki centralne oraz procesy produkcji (np. jubilerstwo, elektronika), podaż zależy od obecnej dostępności złóż złota oraz kosztów wydobycia,
 • nastrojów na rynku finansowym – złoto jest uznawane za bezpieczną inwestycję, wobec czego możemy zauważyć większy popyt na złoto w czasach dekoniunktury, kryzysu, niepokojów społecznych lub wojen,
 • kursu dolara – większość złota na świecie jest wyceniona w dolarze, zatem jego wartość zależy również od kondycji amerykańskiej waluty.

Wiele osób uważa, że kurs złota cały czas tylko rośnie. Nie jest to do końca prawda, chociaż złoto bez wątpienia jest specyficznym środkiem inwestycyjnym. Na opinie społeczeństwa o złocie wpływają dziesiątki historii inwestorów, którzy przez kilka lub kilkadziesiąt lat przechowywali złoto i udało im się w ten sposób znacznie pomnożyć swój kapitał. Nie oznacza to wcale, że taki proces da się łatwo powtórzyć w przyszłości.

Cena złota a jego funkcje

Jednak przechowywanie wartości w czasie to nie jedyna funkcja złota. Ten metal szlachetny pełni również ważną funkcję w systemie monetarnym, międzynarodowej wymianie handlowej oraz gospodarce (produkcja towarów).

Przez długie lata złoto było też podstawą wymiany handlowej (stanowiło ogólnie uznawany środek płatniczy). Rywalizacja o dostęp do złóż złota stałą się powodem wielu odkryć geograficznych, napięć społecznych i wojen. Dzisiejsi historycy wskazują np., że nadmierny eksport kruszcu ze starożytnego Rzymu do Azji spowodował pierwszy poważny kryzys monetarny, a co za tym idzie – upadek imperium.

Chociaż czasy, w których wartość pieniądza była bezpośrednio powiązana z wartością złota mamy już dawno za sobą (tzw. parytet złota), również dziś każdy bank centralny na świecie stara się kumulować rezerwy z tym kruszcu (Narodowy Bank Polski posiada około 200 ton złota). Jeżeli chcesz dowiedzieć się, dlaczego i w jakich okolicznościach waluty odchodziły od parytetu złota, na pewno zainteresuje Cię historia dolara.

Specyficzna funkcja złota wynika też z jego walorów estetycznych. Metal ten jest powszechnie uznawany za tajemniczy i elegancki, dzięki czemu chętnie wykorzystuje się go w procesie zdobniczym oraz w jubilerstwie. Zatem popyt na złoto nie zależy wyłącznie od inwestorów.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że cena złota podlega znacznym wahaniom. Owszem, gdy spojrzymy na wykres ceny złota w dłuższej perspektywie – może się wydawać, że „złoto tylko rośnie”. Jednak jest to bardziej skutek obecnej konstrukcji systemu finansowego opartego na długu (naturalne zmniejszenie wartości pieniądza w czasie) niż wyjątkowego charakteru złota. Jeżeli przyjrzymy się długoletnim wykresom cen wszystkich dóbr fizycznych (np. surowców), dojdziemy do bardzo podobnych wniosków.

Jak wygląda inwestowanie w złoto

Inwestowanie w złoto jest uznawane za jedną z tzw. „bezpiecznych przystani”, czyli inwestycji obarczonych bardzo niewielkim poziomem ryzyka. Cena złota z reguły umożliwia nam przechowywanie wartości pieniądza w czasie (zabezpieczenie się przed inflacją), jednak nie musi być to najlepszy sposób na szybkie pomnażanie kapitału.

W przypadku inwestowania w złoto fizyczne sporym problemem jest też znalezienie odpowiedniego miejsca do jego przechowywania. W przypadku poważniejszych inwestorów zwykły sejf lub skrytka może nie wystarczyć, a wykorzystanie usług zewnętrznej firmy to dodatkowy koszt, zmniejszający zwrot z inwestycji.

Tak czy inaczej – mnóstwo osób decyduje się na ulokowanie przynajmniej części swojego majątku w złocie. Złoto jest relatywnie łatwo dostępne, szybko można stwierdzić jego autentyczność i w razie potrzeby je upłynnić. Posiadanie złota zapewnia wielu inwestorom poczucie bezpieczeństwa, że ich pieniądze będą bezpieczne w razie kryzysu lub różnych innych zawirowań gospodarczych lub politycznych. Warto przy tym zauważyć, że na przestrzeni dziejów wielokrotnie zdarzały się sytuacje, w których rządy dokonywały przymusowego zajęcia złota swoich obywateli i zakazywały indywidualnego handlu złotem.

Wolisz inne sposoby inwestowania? Sprawdź, na czym polega kapitalizacja odsetek.

Przeczytaj też: