Karta przedpłacona (tzw. pre-paid) pomoże Ci w skutecznym kontrolowaniu swoich wydatków. To rozwiązanie finansowe świetnie sprawdza się w przypadku dzieci oraz osób mających problem z zadłużeniem. Sprawdź, na czym polega funkcjonowanie kart przedpłaconych i jak wykorzystać je do generowania oszczędności.

Obraz przedstawiający jak wygląda karta przedpłacona.

Co to jest karta przedpłacona

Karta przedpłacona (pre-paid) – to rodzaj karty płatniczej, która funkcjonuje wyłącznie wtedy, gdy na powiązanym z nią rachunku znajdują się wolne środki. Takie karty często wykorzystywane są jako bony podarunkowe (np. do galerii handlowych), benefity w większych przedsiębiorstwach lub bezpieczny sposób płatności internetowych.

Sposób funkcjonowania karty przedpłaconej jest dość prosty. Po doładowaniu odpowiedniej kwoty na rachunek połączony z kartą, użytkownik karty może wykorzystać określone środki.

Funkcjonowanie większość kart pre-paid jest ograniczone do konkretnych sklepów, chociaż na rynku dostępne są również rozwiązania pozwalające na założenie dedykowanego rachunku bankowego i swobodne korzystanie z kart przedpłaconych we wszystkich miejscach, które akceptują płatności elektroniczne.

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, na koniec 2019 roku w Polsce funkcjonowało ponad 2,5 miliona kart prepaid.

Wykorzystanie karty przedpłaconej

W Twojej głowie może też pojawić się pytanie:

„Po co ludzie w zasadzie korzystają z kart przedpłaconych”?

Jeżeli porównamy wygląd, sposób funkcjonowania, dostępność – szybko dojdziemy do wniosku, że na pierwszy rzut oka karta przedpłacona nie różni się zbytnio od innych kart płatniczych oferowanych przez banki.

Możesz nią zapłacić w sklepie stacjonarnym, internetowym oraz pobrać gotówkę z bankomatu.

Jedyną różnicą jest sztywna zasada, że karta przedpłacona przestaje działać, jeżeli na powiązanym z nią koncie brakuje środków.

W przypadku innych kart nie jest to aż tak oczywiste. Większość banków zapewnia swoim klientom jakiś rodzaj debetu lub kredytu odnawialnego, który umożliwia dokonywanie zakupów nawet w momencie wyczerpania środków na koncie.

Od pożyczonych w ten sposób pieniędzy banki pobierają różnego rodzaju opłaty i prowizje – skutkiem czego zawsze jesteśmy zmuszeni do oddania bankowi nieco większej kwoty.

To szczególnie dokuczliwe dla wszystkich osób, które mają regularne problemy z kontrolowaniem swoich wydatków.

W przypadku kart przedpłaconych taki problem nie występuje, wobec czego chętnie korzystają z niej osoby, które zastanawiają się jak oszczędzać pieniądze lub udostępniają swoje środki osobom, do których nie mają pełnego zaufania (np. dla dzieci w trakcie nauki zarządzania finansami).

W funkcjonowaniu kart przedpłaconych istotne jest to, że:

 • aby karta przedpłacona działała najpierw trzeba ją zasilić z innego konta
 • banki umożliwiają klientom ustanowienie limitów płatności (np. dziennych)
 • karty prepaid posiadają te same funkcjonalności co inne karty płatnicze

Co równie istotne – w przypadku zagubienia lub kradzieży karty prepaid nie musisz się obawiać, że stracisz wszystkie środki dostępne na swoim koncie.

Gdzie kupić kartę przedpłaconą

Kartę przedpłaconą znajdziesz w ofercie niemal każdego banku. Możesz ją nabyć poprzez osobistą wizytę w placówce bankowej lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Ważne: Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego banki nie wystawiają już anonimowych kart przedpłaconych. Każda osoba, która zechce wyrobić taką kartę, jest zmuszona do podania swoich danych osobowych i podpisania umowy z bankiem lub wykorzystania już funkcjonującego konta.

Karty prepaid oferuje m.in.:

 • bank PKO BP
 • bank Citi Handlowych
 • bank Mbank
 • Mastercard ViaBuy (zamówienie przez interenet i dostawa w 24h)

Ile kosztuje karta przedpłacona

Koszt wydania karty prepaid zależy przede wszystkim od aktualnej oferty banku. Potencjalny klient musi liczyć się z opłatami:

 • za wydanie karty – najczęściej w granicy 15-20 zł
 • opłata miesięczna za utrzymanie karty (najczęściej nie przekracza kwoty 5 zł, przy jednoczesnej zasadzie, że wykonanie określonej liczby transakcji zwalnia z tej opłaty)
 • opłata za zasilenie konta, czyli przelew na rachunek powiązany z kartą prepaid – 1,50 zł do 2 zł
 • opłata za korzystanie z bankomatów innych podmiotów, niż wystawiający kartę – od 3 zł do 5 zł (lub określony procent transakcji)

Oferty banków na tym gruncie są zróżnicowane i warto zapoznać się co najmniej z kilkoma z nich, tak aby zapłacić jak najmniej.

Ponadto warto sprawdzić, do kogo skierowana jest konkretna oferta. Część banków oferuje najróżniejsze promocje i udogodnienia dla klientów indywidualnych lub biznesowych (np. służące do rozliczeń pracowników).

Karta pre-paid jako sposób na oszczędzanie pieniędzy

Jaką kartę przedpłaconą najlepiej wybrać? Po pierwsze – zwracaj uwagę na koszty. Kilka złotych opłaty miesięcznej lub opłaty za zasilenie konta w skali roku może wygenerować dość pokaźne sumy. To samo dotyczy prowizji pobieranych za wypłatę z bankomatu.

Po drugie – zastanów się, w jaki sposób zamierzasz wykorzystać kartę prepaid. Z kart tego typu korzystają klienci banków, którzy potrzebują dodatkowej motywacji do ograniczenia wydatków. Jeżeli to również Twój problem – być może lepszym rozwiązaniem będzie zlikwidowanie lub zmniejszenie debetu na koncie, z którego korzystasz do tej pory albo przelewanie założonej sumy na konto oszczędnościowe bezpośrednio po wypłacie?

Wykorzystanie kart przedpłaconych może pomóc w generowaniu oszczędności, ale ich zaletą jest przede wszystkim bezpieczeństwo. To świetny sposób, aby pomóc swoim dzieciom postawić pierwsze kroki na drodze edukacji finansowej bez jednoczesnego ryzykowania wszystkimi środkami dostępnymi na koncie. Ponadto w razie zagubienia lub kradzieży takiej karty (co zdarza dość często np. na wycieczkach szkolnych) – poziom potencjalnych strat również jest ograniczony.

Robisz porządek w swoich finansach? Sprawdź, jak zamknąć niepotrzebne konto w banku.