Jak zamknąć konto w banku
Jak zamknąć konto w banku

Jak zamknąć konto w banku

Aktualizacja: 26 stycznia 2024

Istnieje kilka sposobów na zamknięcie konta bankowego. W wielu przypadkach można to zrobić mailowo lub telefonicznie (np. przez aplikację mobilną). Czasami będzie konieczna osobista wizyta w banku lub zlecenie zamknięcia konta w formie listownej. Z tego artykułu dowiesz się, jak zamknąć konto w banku bez zbędnego stresu.

Obraz przedstawiający jak zamknąć konto w banku.

Zamykanie konta w banku

Spójrzmy prawdzie w oczy – decydując się na założenie rachunku, mało kto zwraca uwagę warunki odstąpienia od umowy.

Banki zachęcają klientów do korzystania z atrakcyjnych promocji (np. gotówka lub prezent za założenie rachunku) – przekonując, że szczegółami należy martwić się później.

No właśnie – co zrobić, gdy nadchodzi to „później” i drobne szczegóły zaczynają grać główną rolę?

W Polsce jest aktywnych ponad 30 mln rachunków. Chociaż posiadanie kilku kont bankowych może być korzystne (np. konto do porządkowania finansów, oszczędzania lub wykorzystania promocji) – dodatkowe rachunki potrafią też wygenerować pokaźne koszty.

Bo korzystanie z konta bankowego zawsze jest związane z opłatami.

Oczywiście, na rynku nie trudno spotkać reklamy „darmowych” kont bankowych, jednak warto zwrócić przy tym uwagę, że brak opłaty jest najczęściej powiązany z wymogiem spełnienia najróżniejszych warunków.

Likwidowanie niepotrzebnego rachunku

Brak opłat za prowadzenie rachunku zależy najczęściej od kryterium wpływów (konto jest darmowe, jeżeli wpływa na nie określona kwota pieniędzy miesięcznie) lub kryterium płatności (konto jest darmowe, jeżeli dokonujesz określonej liczby płatności miesięcznie).

Jeżeli nie „zmieścisz się” w kryterium ustalonym przez bank, każdego miesiąca z Twojego salda zostanie pobrana określona kwota pieniędzy. Najczęściej będzie to kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Nawet w przypadku, gdy nie masz na tym rachunku żadnych pieniędzy – saldo konta znajdzie się po prostu na minusie (uwaga: nie możesz zlikwidować swojego konta, dopóki nie spłacisz tych należności).

Kryteria zwalniające z opłat różnią się w zależności od banku. W przypadku aktywnego konta, ich realizacja nie sprawia większych trudności.

Problemy pojawiają się dopiero w momencie, gdy posiadasz kilka lub kilkanaście rachunków, z których na co dzień nie korzystasz. Raczej trudno jest pamiętać o tym, aby na każdym z nich zrealizować comiesięczne kryterium (np. dokonać określonej liczby płatności zbliżeniowych lub wpłacać określoną kwotę pieniędzy). Wobec tego nieużywane konto będzie generowało niepotrzebne koszty.

W skrócie – każde niepotrzebne konto sprawia, że tracisz pieniądze. Najrozsądniej taki rachunek po prostu zamknąć.

Najpopularniejsze formy odstąpienia od umowy prowadzenia rachunku w banku to:

  1. wizyta w oddziale banku
  2. zlecenie telefoniczne
  3. zlecenie w aplikacji bankowości elektronicznej

1. Procedura zamykania konta w oddziale banku

To najłatwiejsza i najskuteczniejsza forma zamykania rachunku bankowego.

Do zamknięcia nieużywanego rachunku w oddziale banku będzie Ci potrzebny dowód osobisty oraz formularz odstąpienia od umowy (nie martw się – otrzymasz go na miejscu).

Zaletą tej formy likwidacji konta jest możliwość bezpośredniej rozmowy z przedstawicielem banku. Pracownik banku krok po kroku wyjaśni Ci, jak wygląda procedura, ile wynosi okres wypowiedzenia umowy oraz jakie ewentualne koszty wiążą się z jej rozwiązaniem.

Ważne: Większość banków pobiera prowizję za wypłatę pieniędzy w oddziale. Dlatego jeżeli na zamykanym rachunku wciąż posiadasz pieniądze – warto je przelać na inne konto (np. z wykorzystaniem darmowego przelewu elektronicznego) lub wypłacić w bankomacie. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych kosztów.

Zastanawiasz się co robić w przypadku awarii bankomatu? Koniecznie przeczytaj artykuł bankomat nie wypłacił pieniędzy co robić.

2. Procedura zamykania konta zleceniem telefonicznym

Gdy nie możesz (lub nie chcesz) osobiście udawać się do banku – wykorzystaj procedurę telefonicznego rozwiązania umowy.

W przypadku zamykania konta w ten sposób może wystąpić konieczność weryfikacji tożsamości poprzez podanie konsultantowi odpowiedniego kodu. To samo dotyczy aplikacji mobilnych. Upewnij się, że masz dostęp do telefonu, który jest powiązany z tym kontem. W innym wypadku może czekać Cię konieczność osobistej wizyty w oddziale banku.

Pamiętaj też, że Twoja rozmowa zostanie przekierowana do wyspecjalizowanej komórki pracowników banku, których zadaniem jest przekonanie Cię do pozostania klientem banku. Z dużym prawdopodobieństwem, w trakcie rozmowy, zaproponują Ci bonusy lub modyfikacje umowy, tak abyś pozostał klientem wybranego banku. Przebrnięcie przez całą procedurę telefonicznej likwidacji rachunku może zając kilkadziesiąt minut!

Warto też zapamiętać datę i godzinę rozmowy – w ten sposób, w razie potrzeby, będziesz mógł udowodnić, że złożyłeś dyspozycję zamknięcia konta (rozmowy z przedstawicielami banku są nagrywane)

3. Procedura zamykania konta za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej

Z kolei wykorzystanie aplikacji internetowych to najszybszy i najwygodniejszy sposób na pozbycie się niepotrzebnych kont.

Niemal każda aplikacja internetowa posiada zakładkę przeznaczoną do likwidowania rachunku. Tym niemniej wielu klientów narzeka na trudności w jej odnalezieniu. To często celowe działanie, które ma zniechęcić niezdecydowanych klientów do likwidowania rachunku. Jeżeli też masz trudności w odnalezieniu tej opcji w swoim banku – skorzystaj z możliwości internetowego kontaktu z konsultantem banku. Pracownik banku ma obowiązek wskazania Ci, w której zakładce możesz skorzystać z poszukiwanej funkcji.

Chcesz szybko pozbyć się swoich zobowiązań wobec banku? Sprawdź na czym polega nadpłata kredytu.

O czym pamiętać przed zamykaniem konta w banku

Dobrą praktyką, przed rozpoczęciem procedury zamykania konta, jest zgromadzenie i przygotowanie wszystkich dokumentów, które otrzymałeś w trakcie jego zakładania. W szczególności dotyczy to umowy prowadzenia rachunku – znajdziesz tam warunki oraz okres wypowiedzenia (najczęściej będzie to 30 dni).

W umowie znajdują się też inne zapisy, które mogą wpłynąć na proces likwidacji konta w banku.

Niektóre umowy (w szczególności te związane z promocjami) zobowiązują posiadacza konta do prowadzenia rachunku przez określony czas (np. 12 miesięcy). Kara umowna, związana ze złamaniem tego zobowiązania może znacznie przekroczyć koszty prowadzenia rachunku (czasami wynosi nawet kilkaset złotych!). Dlatego dokładnie sprawdź zapisy umowy, które odnoszą się do procesu zamykania konta.

  • Pamiętaj, że przy wypłacie pieniędzy w oddziale, bank pobiera prowizje. Dlatego jeżeli na zamykanym koncie znajduje się gotówka – warto wypłacić ją z bankomatu lub przelać na inne konto za pośrednictwem darmowych płatności elektronicznych.
  • Po zlikwidowaniu rachunku możesz mieć również utrudniony dostęp do danych o przelewach, pomimo że ich historia jest zapisywana w bazie danych banku. Dlatego jeżeli likwidowane konto wykorzystywałeś do płatności (np. rachunków, zakupów internetowych) – pobierz lub wydrukuj jego historię. W ten sposób unikniesz potencjalnych nieporozumień w przypadku konieczności udowodnienia, że zrealizowałeś wybrany przelew.
  • Dokładnie przeanalizuj operacje na zamykanym koncie. Może zdarzyć się, że wykorzystałeś je do rejestracji na innych platformach (np. systemy płatności, firmy pożyczkowe, inne banki). Jeżeli zlikwidujesz swój rachunek, bez modyfikacji danych o nowym rachunku w tych podmiotach, dostęp do nich będzie znacznie utrudniony, a czasami nawet niemożliwy.

Robisz porządki w swoich finansach? Sprawdź, jak szybciej spłacić swój kredyt i otrzymać zwrot prowizji bankowej.

Kiedy nie można zamknąć konta w banku

W przytłaczającej większości przypadków proces zamykania konta przebiega bez żadnych niespodzianek. Jednak może się też zdarzyć, że bank odmówi likwidacji Twojego rachunku. Powodem odmowy likwidacji rachunku bankowego może być:

a) Saldo zamykanego konta znajduje się na minusie

Nie można zamknąć konta, którego saldo znajduje się na minusie (np. w wyniku wykorzystanego debetu lub naliczonych opłat). W takim wypadku, przed jego likwidacją, będziesz musiał zwrócić bankowi pożyczone pieniądze.

Dobrym pomysłem jest pozostawienie na zamykanym koncie kilkudziesięciu złotych na plusie (w okresie wypowiedzenia bank wciąż będzie pobierał opłaty). Rachunek do przelania pozostałej nadwyżki wskażesz we wniosku o odstąpienie od umowy prowadzenia rachunku (bank przeleje na wskazane konto pozostałą kwotę).

b) Twoje konto jest zablokowane

Co prawda polskie prawo jednoznacznie nie zabrania zamykania zablokowanych rachunków. Jednak zapisy umowy oraz regulaminy banku mogą znacznie utrudnić Ci ten proces.

Twoje konto bankowe może być zablokowane z powodu:

  • gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa
  • celem zabezpieczenia egzekucji należności (rachunek zablokowany przez komornika)
  • wniosku klienta o zablokowanie konta

Ważne jest również to, że pomimo faktu blokady konta, bank nie traci prawa do pobierania opłat związanych z jego prowadzeniem. W takiej sytuacji jak najszybciej wyjaśnij sprawę, odblokuj, a następnie zlikwiduj niepotrzebne konto.

Chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach funkcjonowania banków? Sprawdź na czym polega gwarancja bankowa.

Przeczytaj też: