Pomysły na tanie posiłki domowe
Pomysły na tanie posiłki domowe

Pomysły na tanie posiłki domowe

Aktualizacja: 2 lutego 2024

Wszystko wskazuje na to, że za nami przyjemny czas dobrej sytuacji na rynku. Szalejące ceny i nabierający tempa kryzys gospodarczy każdego z nas zmusza do mniejszych lub większych oszczędności i wyrzeczeń. W czasie, gdy większość osób zaczyna myśleć o tym, jak skutecznie zacisnąć pasa, najlepiej uruchomić swoją kreatywność i wyobraźnię. Bo da się jeść pożywnie i smacznie, nie przekraczając nawet skromnego, domowego budżetu. W tym artykule znajdziesz 12 pomysłów na łatwe, szybkie i tanie posiłki domowe. Dzięki nim zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy.

Obraz przedstawiający, jak wyglądają pomysły na tanie posiłki domowe.

12 pomysłów na tanie i szybkie potrawy, które przygotujesz w domu

Poniżej umieściliśmy listę 12 tanich i smacznych posiłków, które codziennie pomagają wszystkim osobom poszukującym oszczędności. Znajdziesz też tu kilka porad, które pozwolą Ci zaoszczędzić więcej pieniędzy na jedzeniu.

Przekonaj się, że potrawy które nie wymagają dużego nakładu finansowego wcale nie muszą być nudne i skromne. Zaczynajmy! 😎

Pomysły na tani obiad domowy

Mnóstwo osób obawia się, że sięgając po tanią żywność pozbawia swój organizm niezbędnych składników odżywczych.

To nieprawda! W gronie produktów “z niższej półki” bez problemu znajdziesz pożywne kasze, lokalne owoce i warzywa, które pomogą Ci stworzyć pyszne, zdrowe i oszczędne posiłki. Wszystko zależy od Twojej kreatywności i nawyków zakupowych. Zwracaj uwagę na promocje. Dzięki nim również jesteś w stanie nabyć produkty z segmentu “premium” w rozsądnej cenie.

Chcesz ugotować tani i pożywny obiad? Sprawdź te potrawy:

  1. pyzy – robione ręcznie lub mrożone, uzupełnione sosem na bazie jogurtu naturalnego i podane z surówką z ogórka – pyszny obiad za kilka złotych,
  2. jajka sadzone z ziemniakami – to dla wielu z nas smak dzieciństwa, który warto przypomnieć w momencie, w którym poszukujemy oszczędności,
  3. placki ziemniaczane -uniwersalny sposób na tani obiad,
  4. bigos – prosta i smaczna potrawa, w której możesz połączyć prawie wszystko, co zostało w Twojej lodówce,
  5. jajko gotowane w sosie musztardowym z ziemniakami – połączenie jaj i ziemniaków to podstawa oszczędnej kuchni,
  6. pulpety – mięso mielone uzupełnione kaszą lub ryżem, zdrowe i pożywne,
  7. domowa pizza – podobnie jak w przypadku bigosu, możesz wykorzystać w niej wszystko, co zostało po poprzednich potrawach,
  8. babka ziemniaczana – prosta, tania i niesamowicie sycąca potrawa,
  9. zupy – uzupełnione chlebem i wkładką mogą stanowić naprawdę pożywny i tani posiłek,
  10. spaghetti – serwowane na najróżniejsze sposoby, wystarczy odrobina mięsa mielonego (można też zdecydować się na wegetariańską odmianę z serem),
  11. pieczone udka – to jeden z najtańszych wyrobów drobionych, w sam raz na oszczędny obiad,
  12. domowe frytki – jako samodzielna potrawa lub pyszny dodatek do pozostałych dań.

Jak ograniczyć wydatki na posiłki domowe

Sam pomysł na potrawę to jeszcze za mało. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz znacznie ograniczyć jej koszty.

Lista dobrych nawyków przy oszczędnym gotowaniu:

  • przygotuj budżet na jedzenie,

  • planuj posiłki na kilka dni z góry,

  • rób listę zakupów,

  • korzystaj z mrożonek,

  • poluj na promocje,

  • rób regularny przegląd szafek i lodówki,

  • zrezygnuj ze słodyczy i drogich dodatków.

Przygotuj budżet na jedzenie

Zastanów się dokładnie, jaką kwotę chciałbyś przeznaczać na jedzenie. Posiadanie konkretnego celu znacznie zwiększy Twoje szanse na skuteczne oszczędzanie.

Cały proces rozpocznij od zbierania danych i informacji, na co do tej pory wydawałeś pieniądze. Są na to dwa proste sposoby. Pierwszy z nich polega na zapisywaniu każdego wydatku spożywczego na zwykłej kartce lub w zeszycie (możesz wykorzystać też komputerowy edytor tekstu). Drugi sposób polega na kolekcjonowaniu wszystkich paragonów z wybranego miesiąca.

Posiadanie konkretnej wiedzy, na co przeznaczasz pieniądze pozwoli Ci osiągnąć niesamowite efekty. Dzięki tym informacjom szybko zdiagnozujesz największe problemy. Może się okazać, że w Twoim przypadku zastąpienie słodyczy, napojów gazowanych lub egzotycznych owoców tańszymi odpowiednikami samo w sobie rozwiąże Twój problem.

Zaplanuj posiłki na kilka dni z góry

Jeżeli zależy Ci na oszczędnościach – tworzenie menu na cały tydzień to podstawa. Nie tylko dowiesz się dokładnie, czego potrzebujesz i nie będziesz kupował składników “na oko”. Znacznie ograniczysz (albo w ogóle wyeliminujesz) marnowanie zakupionych produktów.

Poszukaj inspiracji w firmach zajmujących się zbiorowym żywieniem (i mowa tu bardziej o stołówkach, niż o wyszukanych dietach pudełkowych 😉). Zwróć uwagę, że na stołówkach pierwsza połowa tygodnia to zazwyczaj proste dana mięsne i drobiowe, natomiast druga – potrawy wykonane z ich „pozostałości”. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Rób listę zakupów

Chcesz zmniejszyć swoje wydatki na jedzenie? Nie wchodź do sklepu bez listy zakupów. Jeżeli nie wiesz, co jest Ci naprawdę potrzebne, na pewno wydasz dużo więcej pieniędzy i zmarnujesz mnóstwo produktów.

Skuteczne oszczędzanie zawsze rozpoczynamy od planowania i zbierania danych. To dzięki nim możesz rozplanować swój budżet, menu oraz dokładnie dowiedzieć się czego i w jakiej ilości potrzebujesz.

Korzystaj z mrożonek

Mowa tu oczywiście o gotowych, mrożonych produktach, które mogą stanowić całkiem dobrą bazę całego obiadu (np. wspomniane wcześniej pyzy lub warzywa). Pamiętaj jednak, że również ugotowane przez Ciebie potrawy możesz zamrozić i wykorzystać później.

Jeżeli np. kupiłeś więcej mięsa, niż wymaga Twoja potrawa – nie upychaj go po prostu w lodówce. Najprawdopodobniej przypomnisz sobie o nim dopiero wtedy, gdy się zepsuje i zwróci Twoją uwagę. Przygotuj taką ilość potrawy, na jaką pozwalają Ci składniki. Następnie zamróź nadmiar i wykorzystaj go później.

Poluj na promocje

Jeżeli interesują Cię naprawdę tanie posiłki domowe – Twoim najlepszym przyjacielem powinny stać się marketowe gazetki oraz aplikacje na komórkę. Dzięki nim dowiesz się, które produkty możesz kupić w dobrej cenie. Gdy musisz oszczędzać pieniądze, drobna wycieczka do innego hipermarketu to normalka. Kilka złotych tu i tam w skali miesiąca zamieni się w dość pokaźną kwotę.

Rób regularny przegląd szafek i lodówki

To żadne odkrycie, że najtańszy posiłek możesz przygotować z produktów, które aktualnie posiadasz. To dlatego przy zakupach zwracaj szczególną uwagę na terminy ważności. Wybieraj produkty, które mogą dłużej poczekać na przygotowanie. Wykorzystasz je w kryzysowym momencie.

Zrezygnuj ze słodyczy i drogich dodatków

Soki, napoje, gotowe surówki i desery. To pierwsze elementy, które śmiało możesz usunąć ze swojej diety. Co ciekawe – może się okazać, że ich koszt to nawet od 20% do 30% Twojego budżetu na jedzenie. Zatem – nie dość, że rezygnując z nich oszczędzasz mnóstwo pieniędzy, poprawisz też swoje zdrowie.

Zwróć jednak uwagę, że oszczędzanie to proces i nie możesz zdecydować się od razu na zbyt duże wyrzeczenia. W ten sposób szybko stracisz motywację i wrócisz do starych nawyków. Na szczęście nie musisz całkowicie rezygnować z wszystkich przyjemności. Poszukaj jednak nieco rozsądniejszych rozwiązań. Zamiast kupować gotowy słodki napój gazowany lub sok wykorzystaj syrop do rozrabiania z wodą (najlepiej przygotowany samodzielnie). Zamiast kupowania sklepowych słodyczy, przygotuj ciasto. Szybko przekonasz się, że możesz osiągnąć bardzo podobny efekt przy konkretnych oszczędnościach. I dokładnie o to w tym wszystkim chodzi.

Zastanawiasz się, jak trwale poprawić swój budżet? Przeczytaj poradnik – jak oszczędzać pieniądze.

Przeczytaj też: