Czujesz się przytłoczony przez nieustannie rosnące ceny? Zastanawiasz się, gdzie znaleźć niezbędne oszczędności? Z tego artykułu dowiesz się, jak zaplanować budżet na jedzenie. Przekonaj się, że racjonalne gospodarowanie dostępnymi pieniędzmi wcale nie musi oznaczać spartańskich wyrzeczeń.
Planowanie budżetu na jedzenie w 7 prostych krokach
Każdy plan oszczędnościowy powinieneś rozpocząć od dokładnego zdiagnozowania, dlaczego w ogóle chcesz oszczędzać. Postawienie sobie takiego pytania może w pierwszej chwili wydawać się dość zabawne – ale warto to zrobić. Do osiągnięcia efektów będziesz potrzebował znacznych pokładów motywacji. Znajdziesz je w sobie tylko wtedy, gdy dokładnie będziesz wiedział dlaczego oszczędzasz.
Zatem jaki jest Twój powód oszczędzania? Nie wyrabiasz się z rosnąca ratą kredytu? Twoja pensja nie nadąża za pędzącą inflacją i wciąż brakuje Ci do pierwszego? A może po prostu nie chcesz marnować jedzenia lub niemal podświadomie czujesz, że mógłbyś wydawać na żywność zdecydowanie mniej.
Szczera odpowiedź na te pytania pozwoli Ci ustalić jasny cel i znacznie zwiększy szanse na długotrwałe zmiany w budżecie. Jasny cel oszczędzania to np.:
-
bezproblemowa spłata następnej raty kredytu,
-
pozostawienie jakichkolwiek środków na koncie do czasu następnej wypłaty,
-
brak zmarnowanych produktów spożywczych w skali miesiąca,
-
ograniczenie wydatków na jedzenie o 200 zł w skali miesiąca.
Jak zabrać się do realizacji tak sprecyzowanego celu?
Poniżej znajdziesz 7 prostych kroków, które pozwolą Ci stworzyć skuteczny budżet na jedzenie:
- zapisuj wszystkie wydatki na artykuły spożywcze,
- sprawdź na co wydajesz najwięcej pieniędzy,
- zacznij od łagodnej optymalizacji,
- zacznij tworzyć menu,
- bądź kreatywny,
- poluj na okazje,
- trzymaj się planu i stopniowo wprowadzaj zmiany.
1. Zapisuj wszystkie wydatki na artykuły spożywcze
Bez różnicy, czy mamy do czynienia z poszukiwaniem oszczędności w ogromnej korporacji czy niewielkim budżecie domowym – kluczem do sukcesu zawsze są dane. Musisz po prostu przekonać się, na co wydajesz najwięcej pieniędzy.
Dlatego przez miesiąc zbieraj wszystkie paragony ze sklepu spożywczego lub zapisuj wydatki na jedzenie w oddzielnym zeszycie. Pamiętaj, że liczby nie kłamią. Mnóstwo osób przy tworzeniu planów oszczędnościowych opiera się na swojej intuicji. Wówczas wmawiają sobie, że rezygnacja z wyjścia do baru lub kawy na mieście uratuje ich budżet. Następnie szybko się poddają, bo ich plan na oszczędności nie działa. Chcesz efektów – oprzyj się na twardych danych.
2. Sprawdź na co wydajesz najwięcej pieniędzy
Gdy już będziesz dysponował swoim miesięcznym zestawieniem, możesz łatwo podzielić je na kategorie i przekonać się, jaka pozycja odpowiada za lwią część kosztów. Czy rzeczywiście jest to kawa na mieście lub weekendowy wypad do baru? Być może Twój problem leży gdzie indziej. Najwięcej osób okazuje zdziwienie, gdy podsumuje miesięczne wydatki na napoje gazowane, słodycze i fastfoody. Często jest to nawet 30% całego budżetu przeznaczonego na artykuły spożywcze.
Mnóstwo przydatnych wskazówek o skutecznym ograniczaniu wydatków znajdziesz też w poradniku jak oszczędzać pieniądze.
3. Zacznij od łagodnej optymalizacji
Oszczędzanie to długotrwały proces, w trakcie którego zmianie muszą ulec mocno zakorzenione nawyki. Dlatego nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zdiagnozowałeś, że wydajesz za dużo pieniędzy na napoje lub słodycze? Nie rezygnuj z nich! Dokładnie tak. Jeżeli będziesz się za bardzo, spieszył szybko poczujesz się zmęczony i prawdopodobnie zrezygnujesz ze swojego postanowienia. Poszukaj tańszych (i najlepiej zdrowszych) zamienników. Lubisz słodkie napoje? Wypróbuj domowe kompoty lub syropy do rozrabiania z wodą. Wydajesz sporo pieniędzy na słodycze? Spróbuj samodzielnie upiec proste ciasto.
4. Zacznij tworzyć menu
Następnie zajmijmy się pozycjami, które nie rzucają się w oczy. Również tutaj możemy sporo oszczędzić. I znów – pamiętaj, że nie musisz z niczego rezygnować. Twoje podstawowe zadanie to racjonalizacja, a nie post. Dlatego dokładnie zaplanuj wszystkie posiłki, które zamierzasz spożyć w przyszłym tygodniu. Nie zmieniaj menu. Jedz dokładnie te same potrawy co do tej pory. Zaplanuj tylko ich kolejność i dokładną ilość produktów niezbędnych do ich wykonania.
Gdy już będziesz miał swoją listę – udaj się na większe zakupy. Kupuj tylko te rzeczy, które są Ci naprawdę potrzebne. Jeżeli z biegiem czasu ten nawyk wejdzie Ci w krew, szybko przekonasz się, ze sama zmiana do sposobu robienia zakupów jest w stanie zapewnić Ci dodatkowe kilkadziesiąt lub kilkaset złotych miesięcznie.
5. Bądź kreatywny
Kolejny krok wymaga od Ciebie kreatywności. Jeżeli dysponujesz już swoim zestawieniem wydatków i planowanym menu – pomyśl, czy nie da się tu wprowadzić kilku oszczędnościowych tricków. Mowa tu przede wszystkim o tworzeniu potraw z produktów, które zostały Ci po poprzednich potrawach.
Koniec tygodnia to świetny czas na bigos, spaghetti lub domową pizzę. W tych potrawach bez problemu wykorzystasz składniki, które pozostały w Twojej lodówce. Dlatego delikatnie zmodyfikuj swoje menu. W ten sposób możesz łatwo zmniejszyć swoje wydatki na jedzenie o 10-20%.
Chcesz w końcu uporządkować swój budżet? Koniecznie przeczytaj poradnik – jak żyć oszczędnie.
6. Poluj na okazje
Zaprzyjaźnij się z gazetkami lub aplikacjami hipermarketów z Twojej okolicy. Jeżeli chcesz tu osiągnąć znaczne oszczędności – stwórz listę produktów, z których korzystasz najczęściej np. makaron, określony rodzaj ryb, warzyw, owoców lub mięsa. Następnie poszukaj okazji. Czasami będzie to wymagało wycieczki do nieco bardziej oddalonego sklepu, jednak gra jest zdecydowanie warta świeczki. Nieco zachodu w poszukiwaniu promocji będzie skutkowało solidnymi oszczędnościami (i to bez żadnych wyrzeczeń).
7. Trzymaj się planu i stopniowo wprowadzaj zmiany
Bądź cierpliwy. Nigdzie się nie śpiesz. Pamiętaj, że oszczędzanie nie musi polegać na radykalnych cięciach. Jeżeli Twój sposób życia zmieni się zbyt szybko, będziesz po prostu nieszczęśliwy. Zacznij od poszukiwania oszczędności w obszarach, które nie sprawia Ci wielkich przykrości. Następnie trzymaj się planu i dotrwaj w swoim postanowieniu do końca miesiąca.
Później wprowadź do swojego budżetu jedną zmianę. Dokładnie tak! Tylko jedną. Dzięki temu nawet nie zauważysz, jak w kilka miesięcy zmieni się Twoje podejście do wydawania pieniędzy. Jeżeli już przekonasz się, że masz kontrolę nad swoją sytuacją finansową – będziesz mógł zmieniać pozostałe obszary swojego życia. To dlatego warto poświęcić czas na świadome planowanie budżetu, a następnie jego dokładną realizacje.
Potrzebujesz więcej inspiracji? Sprawdź najlepsze pomysły na tanie posiłki domowe.