Planujesz zakup nowego, drogiego telefonu? Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć go przed uszkodzeniem lub utratą? Gdzie można ubezpieczyć telefon i czy warto to zrobić? Przekonaj się sam.

Obraz przedstawiający, jak wygląda ubezpieczenie telefonu.

Na czym polega ubezpieczenie telefonu

Z ofertą ubezpieczeń telefonu komórkowego możesz spotkać się coraz częściej.

To nic dziwnego, skoro wartość najdroższych modeli powoli zaczyna zbliżać się do wartości samochodu.

Dostęp do ubezpieczenia oferuje większość popularnych sklepów z elektroniką oraz dostawcy usług telekomunikacyjnych.

Klienci, podczas wybierania drogiego modu smartfona, są najbardziej zainteresowani ubezpieczeniami, które gwarantują naprawę sprzętu w wypadku uszkodzenia lub wymianę zniszczonego telefonu na nowy (gdy szkody nie da się zlikwidować w inny sposób).

Jednak telefonu nie musisz ubezpieczać przy zakupie – możesz to zrobić w dowolnej chwili.

Co obejmuje takie ubezpieczenie?

To zależy od firmy ubezpieczeniowej oraz konkretnej oferty. Najczęściej spotkasz się z ubezpieczeniem od:

 • awarii
 • zniszczenia
 • kradzieży

Ważne: ubezpieczenie telefonu od zagubienia na ogół nie jest objęte umową i nie stanowi podstawy do wypłaty odszkodowania.

Pamiętaj, że każda dodatkowa okoliczność, od której chcesz się ubezpieczyć, wiąże się ze zwiększeniem składki ubezpieczeniowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie telefonu

Cena ubezpieczenia zależy przede wszystkim od wartości telefonu oraz od okoliczności, w których ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Najpopularniejsze oferty można podzielić na trzy podstawowe kategorie:

 • standardowe – obejmujące ochronę przed kradzieżą (pamiętaj, że fakt kradzieży musisz zgłosić na Policję), uszkodzeniami wyświetlacza oraz wykonaniem nieautoryzowanych połączeń do określonej w umowie kwoty – koszt ok. 10 zł miesięcznie
 • rozszerzone – oprócz okoliczności wymienionych w ofercie podstawowej, takie ubezpieczenie chroni również od zalania telefonu, które jest jedną z najczęstszych przyczyn powstania szkody – koszt ok. 15 zł miesięcznie
 • premium – czyli oferta uzupełniona np. o wypłatę odszkodowania w sytuacji, w której uszkodzenie miało miejsce za granicą – koszt ok. 20 zł miesięcznie

Rozpoczęcie ochrony może być też związane z jednorazową opłatą w wysokości około 100 zł.

Towarzystwa ubezpieczeniowe regularnie uzależniają kwotę maksymalnej wypłaty od upływu czasu, który minął od zakupu. I tak właściciel telefonu:

 • w przedziale do 6 miesięcy od zakupu może liczyć na odszkodowanie w wysokości 100% jego wartości początkowej
 • w przedziale od 6 do 12 miesięcy może liczyć na kwotę odpowiadającą 80% początkowej wartości urządzenia
 • w przedziale od 12 do 24 miesięcy może liczyć na kwotę odpowiadającą 60% wartości urządzenia
 • w przedziale od 24 do 42 miesięcy może liczyć na kwotę odpowiadającą 40% wartości urządzenia

Możesz spotkać oferty, w których kwota ubezpieczenie jest płacona z góry za cały okres jego obowiązywania, jednak zdecydowanie częściej kwota składek ubezpieczenia jest rozłożona na raty. Za chwilę przekonasz się dlaczego.

Od czego zależy wypłata ubezpieczenia telefonu

Zacznijmy jednak od przypomnienia, że przy zawieraniu każdej umowy, a już szczególnie przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej, powinieneś zwracać szczególną uwagę na jej postanowienia.

Konstrukcja tych umów często jest skomplikowana, a wypłata świadczeń może zależeć od mnóstwa czynników.

W umowach o ubezpieczenie telefonu należy zwracać szczególną uwagę na:

 1. postanowienia dotyczące wartości odszkodowania – koniecznie sprawdź, czy w wypadku powstania szkody możesz liczyć na zwrot pełnej wartości telefonu, czy tylko jej części
 2. postanowienia dotyczące czasu użytkowania – im później zdecydujesz się na ubezpieczenie telefonu, tym mniejszą sumę otrzymasz (ponadto wiele firm odmawia zawarcia umowy na ubezpieczenie smartfona po upływie trzech miesięcy od momentu zakupu)
 3. postanowienia dotyczące sposobu powstania uszkodzeń – dowiedz się, czy polisa obejmuje wyłącznie uszkodzenia mechaniczne, czy może obowiązuje też w wypadku często zdarzającego się zalania telefonu płynem
 4. postanowienia dotyczące warunków wypłaty odszkodowania – tj. czy ubezpieczenie obejmuje odszkodowanie za całkowite zniszczenie sprzętu, czy tylko za jego ewentualną naprawę
 5. postanowienia dotyczące sposobu powstania uszkodzeń – tj. czy umowa obejmuje wyłącznie zniszczenie telefonu, czy też może jego utratę w wyniku kradzieży, a jeżeli tak to jakiej (czasami istnieje konieczność dopłaty za ubezpieczenie telefonu od kradzieży kieszonkowej)
 6. postanowienia dotyczące miejsca obowiązywania polisy – czyli określenie, czy ubezpieczenie obowiązuje wyłącznie w Polsce, czy też np. możesz liczyć na odszkodowanie w wypadku utraty telefonu gdy przebywasz za granicą.

W trakcie zapoznawania się z umową sprawdź też, czy ubezpieczenie obejmuje sam telefon, czy może również akcesoria (np. baterię, ładowarkę, kartę pamięci) oraz jaką maksymalną liczbę napraw w roku przewiduje ubezpieczyciel (czasami może to być tylko 1 naprawa).

Porównaj warunki co najmniej kilku towarzystw. Szybko przekonasz się, że występują między nimi spore różnice.

Każda z tych ofert jest skierowana do nieco innej grupy klientów i stara się odpowiadać na ich potrzeby.

Również Ty postaraj się wybrać ofertę, która będzie najbardziej opłacalna w Twojej sytuacji. Na przykład – jeżeli nie planujesz w najbliższym czasie wakacji za granicą, być może lepiej sprawdzi się tańsze ubezpieczenie, obejmujące wyłącznie obszar Polski.

Robisz porządek w swoich ubezpieczeniach? Sprawdź, czy warto wykupić ubezpieczenie psa.

Czy warto ubezpieczyć telefon

Telefon to obecnie szalenie istotne urządzenie. Już od dawna nie służy wyłącznie do komunikacji. Smartfon to dla wielu osób podstawowe narzędzie pracy, rozrywki, przyswajania wiedzy oraz zarządzania finansami.

Telefony oferują coraz więcej możliwości, są coraz bardziej skomplikowane, a co za tym idzie – coraz droższe.

To normalne, że w takiej sytuacji obawa o uszkodzenie lub utratę telefonu wielu użytkownikom spędza sen z powiek.

Szczególnie tym, którzy zamierzają kupić smartfona za kilka tysięcy złotych, a zdarzyła im się już nieprzyjemna sytuacja jego zniszczenia lub utraty.

Ubezpieczenie to przede wszystkim sposób na zapewnienie komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

Świadomość, że w razie problemów możesz liczyć na odszkodowanie znacznie zmniejsza poziom stresu.

Jednak emocje nigdy nie są dobrym doradcą. Przy wyborze ubezpieczenia telefonu najbardziej przyda Ci się kalkulator.

Zrób szybkie zestawienie potencjalnych zysków i strat.

W trakcie zakupu drogiego telefonu, koszty ubezpieczenia w wysokości kilkunastu złotych miesięcznie wydają się dość małą sumą. To dlatego większość sprzedawców ubezpieczeń woli pobierać opłaty w niskich ratach.

Nie daj się zwieść pozorom i podejmij samodzielną decyzję, czy faktycznie potrzebujesz takiej usługi.

Zwróć uwagę na to, że wykupienie 24 miesięcznego ubezpieczenia ze średniej półki będzie Cię kosztowało w sumie około 400 zł (a to już spora część wartości smartfona).

Konstrukcja umów ubezpieczenia sprawia, że większość z nich jest dobra tylko wtedy, gdy nie trzeba usuwać szkody. Mnóstwo klientów nawet nie zadaje sobie trudu, aby zapoznać się z warunkami, od których zależy wypłata świadczenia.

W momencie awarii lub utraty telefonu może okazać się, że sytuacja nie została przewidziana w Twoim ubezpieczeniu, a Ty zostaniesz z niczym.

Ponadto wiele towarzystw formułuje postanowienia umowy niesamowicie wieloznacznie, co stanowi pole do późniejszych nieporozumień i ewentualnego dochodzenia swoich roszczeń na długotrwałej drodze sądowej.

Pamiętaj, że istnieją inne sposoby na zabezpieczenie telefonu. Możesz wykorzystać w tym celu etui ochronne albo dodatkową osłonę ekranu w postaci szkła lub specjalnej nalepki.

Chcesz zabezpieczyć swoje najcenniejsze przedmioty? Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie roweru.