Chcesz zabezpieczyć się przed skutkami wypadków, które mogą powstać w trakcie jazdy na rowerze? Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie roweru zapewni Ci spokój i w razie potrzeby pomoże rozwiązać problemy? Sprawdź, czy warto wykupić polisę ubezpieczeniową na rower i przekonaj się, ile to kosztuje.

Obraz przedstawiający jaki rower warto ubezpieczyć.

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty dlaczego warto

Spójrzmy prawdzie w oczy – rowery znów są w modzie! Każdego roku nad Wisłą przybywa około miliona jednośladów. Coraz łatwiej jest spotkać osoby, wykorzystujące je jako całoroczny środek transportu.

Trend ten widać jeszcze wyraźniej w dobie pandemii, gdy rower z powodzeniem zastępuje zatłoczone środki transportu publicznego.

Warto przy tym pamiętać, że rowerzysta jest takim samym uczestnikiem ruchu drogowego, jak kierowca samochodu.

Co prawda nie musi on posiadać ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej (wszystkie formy ubezpieczenia rowerzysty są całkowicie dobrowolne), jednak nawet najlepszy sprzęt, kask i ochraniacze nie zapewniają 100% ochrony przed kontuzją lub wypadkiem.

Statystyki policyjne wskazują, że rowerzyści (zaraz za pieszymi i kierowcami samochodów) są najbardziej narażeni na udział w wypadkach drogowych. Ponadto specyfika ich pojazdów sprawia, że podobnie jak piesi, są w znacznym stopniu narażeni na śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu.

W trakcie zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów najczęściej dochodzi do:

 • złamań kończyn
 • uszkodzenia roweru
 • zniszczenia bagażu, odzieży oraz podręcznych przedmiotów kierującego jednośladem

W odpowiedzi na potrzeby rowerzystów coraz więcej ubezpieczycieli oferuje specjalne polisy, pomagające w rozwiązywaniu tego typu problemów. Wykupienie takiej polisy to jeden ze sposób na zabezpieczenie się przed nieprzyjemnymi (i nieraz kosztownymi) następstwami wypadków w trakcie kierowania rowerem.

Takie polisy mogą zabezpieczać zdrowie, życie, a także sam pojazd.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje nieco inny wariant ubezpieczenia. Podczas wyboru konkretnej oferty, należy zwracać uwagę na:

 • zakres ochrony
 • kwotę ubezpieczenia pieniężnego
 • pomoc informacyjną
 • pomoc serwisową
 • pomoc organizacyjną

Rodzaje ubezpieczeń roweru i rowerzysty

Ubezpieczenia rowerowe są najczęściej sprzedawane w pakietach.

Podstawą pakietu popularnych ofert dla rowerzystów jest ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) rowerzysty. Za dodatkową opłatą można wykupić OC rowerzysty, casco roweru i ubezpieczenie bagażu.

a) Ubezpieczenie NNW rowerzysty

To ubezpieczenie chroni Cię w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Towarzystwo wypłaci Ci pieniądze, gdy w trakcie jazdy rowerem dojdzie do uszkodzenia Twojego ciała.

Przykład: Jeżeli jadąc rowerem wyrządzisz sobie krzywdę – np. złamiesz rękę, skręcisz kostkę lub doznasz innych obrażeń ciała, będziesz mógł przeznaczyć ustaloną kwotę ubezpieczenia na pokrycie kosztów leczenia lub na dowolny inny cel.

b) Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej

W wypadku posiadania takiej polisy, towarzystwo gwarantuje pokrycie szkód wyrządzonych przez rowerzystę innym uczestnikom ruchu.

Przykład: Jadąc rowerem zarysujesz auto, potrącisz pieszego lub uszkodzisz jego ciało albo jego rzeczy osobiste – sprawa może zostać skierowana do sądu, a Ty możesz otrzymać nakaz zapłaty znacznego odszkodowania (czasami bywa to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych). Jeżeli dysponujesz polisą OC – wyrządzone przez Ciebie szkody pokryje ubezpieczyciel.

c) Ubezpieczenie casco roweru

To ubezpieczenie od kradzieży lub zniszczenia roweru. W tym wypadku warto zwracać szczególną uwagę, jakie sytuacje przewiduje ubezpieczyciel (m.in. czy wypłata odszkodowania przysługuje wyłącznie za kradzież Twojego roweru z garażu, domu lub pomieszczenia gospodarczego, czy polisa zapewnia także wypłatę odszkodowania w wypadku kradzieży roweru z ulicy lub stojaka).

Przykład: Jeżeli ktoś uszkodzi Twój rower lub go ukradnie otrzymasz pieniężne odszkodowanie na naprawę lub zakup nowego sprzętu.

d) Ubezpieczenie bagażu rowerzysty

W tym wypadku ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub utraty bagażu.

Przykład: W wyniku upadku z roweru zbijasz ekran swojego telefonu komórkowego. Ubezpieczyciel wypłaci Ci ustaloną kwotę w gotówce lub pokryje koszty naprawy.

Chcesz poznać inne rodzaje ubezpieczeń? Przeczytaj na czym polega ubezpieczenie psa.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru

Na rynku ubezpieczeń, również tych rowerowych, niezmiernie trudno jest posługiwać się sztywnymi cenami składek. Każda firma posiada wewnętrzne procedury oceny ryzyka i opłacalności zawieranej umowy. Na pewno spotkasz oferty polis, które teoretycznie zapewniają szeroki zakres ochrony już za cenę kilkudziesięciu złotych rocznie. Jednak standardowa cena całego pakietu polis wynosi najczęściej od około 200 zł do około 500 zł za rok.

Cały problem w tym, że gdy przyjrzysz się tym polisom nieco bliżej, szybko dojdziesz do wniosku, że ubezpieczenie jednośladu wcale nie musi być łatwe, tanie, a w niektórych przypadkach nawet możliwe.

Najważniejsze czynniki podczas obliczania wysokości składki ubezpieczenia roweru to:

 • suma ubezpieczenia
 • wartość roweru
 • wiek roweru
 • sposób wykorzystywania jednośladu

Podstawowym czynnikiem przy obliczaniu wysokości składki jest suma ubezpieczenia – czyli kwota pieniędzy, na jaką możesz liczyć w przypadku wystąpienia określonego w umowie zdarzenia (np. uszkodzenia ciała lub roweru). Wraz ze wzrostem sumy ubezpieczenia rośnie też wysokość składki.

Wartość roweru jest najczęściej określana na dzień zawarcia umowy z firmą ubezpieczeniową (w formie sztywnej kwoty lub widełek cenowych). Warto przy tym zaznaczyć, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają zawierania umów na ubezpieczenie jednośladów, których wartość przekracza określoną kwotę (często jest to 5000 zł).

Towarzystwa zwracają również uwagę na wiek roweru. I podobnie jak w przypadku wartości, wiek roweru również może być czynnikiem dyskwalifikującym przy zawieraniu umowy (firmy niechętnie ubezpieczają rowery starsze niż 4 lata).

Przy zawieraniu umowy istotny jest również sposób wykorzystywania roweru. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zastrzec, że ochrona nie obowiązuje w przypadku wykorzystywania roweru do celów sportowych (nawet tych amatorskich). Zadeklarowanie wykorzystywania roweru do amatorskich celów sportowych (sic!) może być związane ze znacznym zwiększeniem wysokości składki ubezpieczenia.

Przy wyborze oferty ubezpieczenia roweru zwracaj również uwagę na okres trwania polisy. W przytłaczającej większości wypadków będzie to 12 miesięcy, ale możesz też spotkać oferty obejmujące ochroną „sezon rowerowy” – tj. 7 miesięcy.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru od kradzieży

Ubezpieczenie roweru od kradzieży jest najczęściej jednym z elementów całego pakietu polis (koszt takiego pakietu, w zależności od wybranych opcji wynosi najczęściej od około 200 do około 500 zł rocznie).

Przez wiele lat na polskim rynku ubezpieczeń próżno było doszukiwać się naprawdę atrakcyjnych ofert dostosowanych do potrzeb rowerzystów.

Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach korzystali z ogólnodostępnych ubezpieczeń od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, jednak brak było produktów dedykowanych bezpośrednio dla nich.

Firmy niechętnie podchodziły do największego wyzwania w tym segmencie rynku – czyli ubezpieczenia od utraty roweru w wyniku kradzieży.

Nie trudno odgadnąć dlaczego. Wystarczy szybki rzut oka na serwisy społecznościowe lub fora dyskusyjne, których użytkownicy próbują na własną rękę odszukać ukradziony sprzęt.

W dzisiejszych czasach jest już z tym trochę lepiej, jednak jeżeli szukasz kompleksowej ochrony drogiego modelu roweru przed wszystkimi formami kradzieży – raczej się rozczarujesz.

Z kolei wypłata ubezpieczenia od kradzieży roweru jest obwarowana najróżniejszymi warunkami.

Podstawowe warunki wypłaty ubezpieczenia za kradzież roweru, które spotkasz niemal w każdej umowie to:

 • rower musi być odpowiednio zabezpieczony (np. z wykorzystaniem zapięć składanych typu U-lock).
 • kradzież trzeba zgłosić na Policji i zachować dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia o popełnionym przestępstwie
 • szkodę trzeba zgłosić ubezpieczycielowi w terminie 7 dni od kradzieży

Ale to nie wszystko. Niektóre polisy zapewniają ochronę wyłącznie w wypadku utraty roweru w wyniku rozboju (czyli kradzieży z wykorzystaniem przemocy) lub kradzieży roweru z określonego miejsca (np. własnego domu). Dlatego dokładnie zapoznaj się z warunkami wypłaty ubezpieczenia przed podpisaniem umowy!

Uwaga: większość ubezpieczycieli obejmuje ochroną od kradzieży tylko rowery nowe oraz rowery używane do 4 lat eksploatacji.

Mnóstwo informacji o popularnych wyłączeniach odpowiedzialności towarzystw znajdziesz też w artykule ubezpieczenie telefonu czy warto.

Firmy oferujące ubezpieczenia dla rowerzystów

Poniżej znajdziesz odnośniki do najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, oferujących pakiety ochrony rowerów i rowerzystów.

1. Nationale Nederlanden

Link: https://www.nn.pl/dla-ciebie/hobby-i-turystyka/ubezpieczenie-roweru-i-rowerzysty.html

Dedykowane ubezpieczenie dla rowerzystów oraz właścicieli hulajnóg –  „Na dwa koła”.

Teren działania:

 • Tylko Polska

Ubezpieczenie obejmuje:

 • NNW
 • OC dla rowerzysty
 • ubezpieczenie od kradzieży
 • pomoc assistance

Ubezpieczenie nie działa w przypadku gdy:

 • do zdarzenia doszło poza terenem Polski
 • do zdarzenia doszło w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych
 • rower wykorzystywano do prowadzenia działalności gospodarczej
 • rower nie został odpowiednio zabezpieczony od kradzieży (brak blokady)
 • brak czytelnego dowodu zakupu roweru (paragon, faktura)
 • jeżeli szkoda jest niższa niż 100 zł

Szacunkowy koszt ubezpieczenia nowego roweru na 12 miesięcy:

 • o wartości 1000 zł – 113 zł
 • o wartości 2000 zł – 153 zł

Promocja: bon do Decathlonu o wartości 20 zł (w przypadku wykupienia polisy na okres co najmniej 12 miesięcy o wartości 100 zł)

Wolisz wybrać produkt z najwyższym zakresem ochrony? Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie na życie.

2. PZU

Link: https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/zycie-i-zdrowie/ochrona-zdrowia/ubezpieczenie-dla-rowerzystow

Ubezpieczenie „Rowerzysta” stanowi uzupełnienie podstawowego pakietu NNW oferowanego przez PZU.

Teren działania:

 • Wypadek może mieć miejsce zarówno w Polsce jak i za granicą

Ubezpieczenie obejmuje:

 • NNW
 • OC dla rowerzysty
 • ubezpieczenie bagażu
 • ubezpieczenie od kradzieży (tylko w przypadku rabunku – tj. utraty roweru w wyniku rozboju)
 • pomoc assistance

Ubezpieczenie nie działa w przypadku gdy:

 • szkody powstały na skutek wyczynowego uprawiania sportu (OC)
 • wartość szkody nie przekracza 5% kwoty ubezpieczenia (casco)
 • w bagażu roweru znajdowały się przedmioty wartościowe tj. m.in.: pieniądze i inne środki płatnicze, bilety na przejazdy środkami komunikacji, rzeczy o wartości naukowej, artystycznej, kolekcjonerskiej, sprzęt elektroniczny, sprzęt sportowy używany do wyczynowego uprawiania sportu (ubezpieczenie bagażu)
 • rower nie był odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą (casco)

Szacunkowy koszt pełnego pakietu ubezpieczeń nowego roweru na 12 miesięcy – teren Polski:

 • rower o wartości 1000 zł – 195 zł
 • rower o wartości 2000 zł – 245 zł

3. Aviva

Link: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/ubezpieczenie-roweru/

Oferta dla rowerzystów stanowi uzupełnienie pakietu ubezpieczenia nieruchomości w towarzystwie Aviva.

Teren działania:

 • Wypadek może mieć miejsce zarówno w Polsce jak i za granicą

Ubezpieczenie obejmuje:

 • NNW
 • OC dla rowerzysty
 • ubezpieczenie bagażu
 • ubezpieczenie od kradzieży
 • pomoc assistance

Ubezpieczenie nie działa w przypadku gdy:

 • rower został zakupiony poza terytorium RP
 • rower został zakupiony jako używany
 • wartość roweru w dniu zakupu przekroczyła kwotę 5.000 złotych
 • okres eksploatacji roweru przekroczył 5 lat
 • rower nie został zabezpieczony od kradzieży zapięciem składanym lub U-lock

Szacunkowy koszt pełnego pakietu ubezpieczeń nowego roweru na 12 miesięcy – teren Polski:

 • rower o wartości 1000 zł – 213 zł
 • rower o wartości 2000 zł – 342 zł

Robisz porządki w swoich finansach? Przeczytaj jak zamknąć niepotrzebne konto w banku.