Wysokość opłat za wodę spędza Ci sen z powiek? Zastanawiasz się, co zrobić aby Twoje rachunki były zdecydowanie mniejsze? Poznaj 6 najskuteczniejszych sposobów oszczędzania wody i raz na zawsze pozbądź się problemów z wysokimi opłatami.

Obraz przedstawiający, jak oszczędzać wodę.

Opłaty za wodę jak na nich oszczędzić

Z roku na rok mamy do czynienia z podwyżkami opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

Podstawowymi czynnikami, kształtującymi ostateczną wysokość rachunku są:

 • zmniejszające się zasoby wody pitnej w kraju
 • wyższe stawki za energię niezbędną do ogrzania wody
 • inwestycje w zaniedbane sieci wodociągowe i kanalizacyjne
 • konieczność budowy wydajniejszych oczyszczalni ścieków

I kompletnie nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało się w tych obszarach poprawić.

Spójrzmy prawdzie w oczy – rachunki za wodę w kolejnych latach będą jeszcze wyższe.

Średnie zużycie wody w Polsce

Z danych GUS wynika, że średnie zużycie wody w Polsce wynosi obecnie około 100 litrów dziennie na obywatela, co odpowiada około 35 metrom sześciennym na jedną osobę w skali roku.

Czy to dużo? Na pewno nie w porównaniu do przeciętnego Amerykanina, który zużywa około 300 litrów wody dziennie lub Niemca, z wynikiem 123 litrów.

Tak czy inaczej – na pewno mamy pole do popisu w tym obszarze.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Polska jest krajem ubogim w zasoby wody pitnej (22. miejsce wśród krajów europejskich).

Ponadto eksperci wskazują, że z każdym kolejnym rokiem wody pitnej w naszym kraju będzie jeszcze mniej.

Zatem należy się spodziewać, że rosnące trudności w jej pozyskaniu i dostarczeniu do gospodarstw domowych będą wpływały na regularny wzrost cen.

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić aby poprawić swój budżet? Sprawdź, jak zmniejszyć swoje rachunki za prąd.

Ile wynoszą opłaty za wodę

Opłaty za wodę mogą znacznie różnić się w zależności od regionu i polityki przedsiębiorstw odpowiedzialnych za jej dostarczanie.

Możemy mieć tu do czynienia ze stawkami od kilku aż do kilkudziesięciu złotych za metr sześcienny zsumowanej ceny za wodę i ścieki.

Średnia miesięczna wysokość opłat za wodę i odprowadzanie ścieków kształtuje się na poziomie 10 zł na osobę za wykorzystany metr sześcienny.

Przeciętny mieszkaniec Polski w skali roku płaci za wodę około 350 zł. Natomiast wysokość rocznych rachunków trzyosobowej rodziny oscyluje w granicy 1050 zł.

Jest na czym oszczędzać. Prawda?

A to jeszcze nie koniec, bo powyższe wyliczenia obejmują wyłącznie wykorzystanie wody zimnej.

Gdyby do naszych szacunkowych rachunków dodać aktualnie obowiązujące stawki za podgrzanie wody bieżącej, ich wartość będzie jeszcze większa.

Zwróć uwagę, że żyjemy w kraju, który znajduje się w czołówce państw europejskich, biorąc pod uwagę ceny energii w stosunku do zarobków obywateli.

To jeszcze za mało, aby przekonać Cię do decyzji o oszczędzaniu wody?

Pamiętaj, że zgodnie z najnowszą nowelizacją Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tzw. ustawy śmieciowej) samorządy mają prawo do obliczania należnej wysokości opłat za śmieci na podstawie ilości wody zużywanej w gospodarstwie domowym.

Zatem jak skutecznie zabrać się za oszczędzanie wody?

Jak oszczędzać wodę i zmniejszyć opłaty

W każdym polskim gospodarstwie domowym średnio zużywa się:

 • 36% wody na higienę osobistą
 • 30% wody do spłukiwania wc
 • 15% wody do prania
 • 10% wody do mycia naczyń
 • 6% wody do sprzątania
 • 3% wody do picia i gotowania

I to na tych obszarach należy się skupić.

Podstawowe metody oszczędzania wody są dość proste. Możesz błyskawicznie wprowadzić je do swojego życia i cieszyć się zdecydowanie niższymi rachunkami.

Jak tego dokonać?

1. Zadbaj o szczelność instalacji

Przynajmniej raz w roku sprawdzaj stan instalacji wodnej w swoim mieszkaniu lub domu. Zwróć szczególną uwagę na szczelność baterii i zbiornika WC.

Z nieszczelnej spłuczki może wyciekać nawet 50 litrów wody dziennie! Pamiętaj, że wraz z wodą tracisz również pieniądze.

Nawet najdrobniejsze przecieki mogą stać się przyczyną marnotrawstwa oraz wysokich rachunków za wodę.

Nie mówiąc już o kosztach naprawy poważniejszej awarii, na którą narazisz się w przypadku ich zlekceważenia.

2. Popracuj nad korzystnymi nawykami

Szacuje się, że w każdym gospodarstwie domowym około 36% zużywanej wody przeznacza się na higienę osobistą (to około 40 litrów dziennie!).

Przy czym znaczna jej część jest po prostu marnowana.

Ilość zużywanej wody, a także wysokość rachunków ograniczysz dzięki:

 • zakręcaniu wody podczas mycia zębów lub golenia
 • zamianie kąpieli w wannie na bardziej ekonomiczny prysznic
 • myciu naczyń w komorze zlewu, a nie pod bieżącą wodą

Zastanawiasz się, czy warto popracować nad zmianą tych nawyków?

Być może na Twoją wyobraźnię zadziała fakt, że w trakcie 3 minutowego mycia zębów przy odkręconym kranie marnujesz około 15 litrów wody. Zwykłe zakręcenie kranu podczas mycia zębów to oszczędność około 100 zł rocznie na każdą osobę w Twoim domu.

3. Zainwestuj w oszczędne stelaże podtynkowe lub spłuczki

Około 1/3 zużywanej wody wykorzystujesz do spłukiwania nieczystości. Jak wygenerować oszczędności na tym gruncie?

Po pierwsze – pamiętaj, aby nie wykorzystywać toalety do pozbywania się drobnych śmieci poprzez ich spłukiwanie. Wrzucanie do toalety chusteczek higienicznych lub resztek jedzenia naraża Cię na zdecydowanie większe rachunki za wodę.

Po drugie – sprawdź ustawienia swojego stelaża podtynkowego oraz spłuczki. Nowsze modele oferują użytkownikowi możliwość wyboru jednego z kilku trybów spłukiwania (np. 3l/6l). W niektórych z nich znajdziesz również możliwość ustawienia trybu ekologicznego, który znacząco zmniejsza ilość pobieranej wody.

4. Zainwestuj w oszczędne baterie

Najwięcej wody marnuje się w trakcie mycia rąk. Dotyczy to wszystkich osób, które mają nawyk namydlania dłoni przy odkręconym kranie.

Podstawowym pomysłem na oszczędności w tym obszarze jest oczywiście zmniejszenie strumienia, a to nie zawsze najlepsze wyjście. Mniejszy strumień wody obniża komfort i przedłuża proces mycia.

Na rynku znajdziesz baterie wyposażone w oszczędnościowe perlatory, które mieszają wypływającą wodę z powietrzem, dzięki czemu ograniczysz jej zużycie nawet o połowę.

Ciekawym rozwiązaniem są również baterie bezdotykowe, dostarczające wydzieloną ilość wody. To rozwiązanie, które często możesz spotkać w hotelach lub toaletach publicznych.

Być może zaskoczy Cię fakt, że ich zastosowanie zmniejsza zużycie wody od 50% do nawet 80% w porównaniu do standardowych baterii umywalkowych.

Mnóstwo wody marnujesz też podczas ustawiania jej temperatury.

Jeżeli zdecydujesz się na baterie termostatyczne, temperaturę wody ustalasz raz, a system automatycznie zmiesza niezbędną ilość wody ciepłej i zimnej.

5. Zakup energooszczędnej zmywarki i pralki

Na pranie i zmywanie przeznaczasz około 25% zużywanej wody. Jeżeli w najbliższym czasie zamierzasz wymienić sprzęt AGD, warto wziąć to pod uwagę.

Jeden cykl w zmywarce zużywa sześciokrotnie mniej wody, niż mycie takiej samej ilości naczyń pod bieżącą wodą.

Podobnie wygląda sprawa w przypadku pralki. Najnowsze urządzenia nie tylko pobierają zdecydowanie mniej energii elektrycznej – umożliwiają również swoim użytkownikom wykorzystanie programów oszczędnościowych.

Jedno pranie w systemie eko zużywa trzykrotnie mniej wody, niż pranie takiej samej ilości ubrań w zwykłym programie automatycznym.

Wybór ekologicznych urządzeń AGD pozwala zaoszczędzić na rachunkach za wodę kwotę około 100 zł rocznie na każdą osobę w gospodarstwie domowym. Wymiana sprzętu AGD ma jeszcze jedną ważną zaletę – jeżeli dysponujesz nowszym sprzętem istnieje zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo awarii i zalania mieszkania.

6. Oszczędzanie wody na posesji

Wykorzystujesz wodę pochodzącą z wodociągu do podlewania ogrodu lub trawnika?

Jeżeli tak – szykuj się na ogromne wydatki.

Przygotowanie systemu zbierania i używania wody deszczowej jest zdecydowanie bardziej opłacalne.

Na rynku bez problemu znajdziesz specjalne pojemniki, które ustawione na posesji zbierają wodę podczas opadów.

Taka inwestycja pomoże Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Poszukujesz innych skutecznych sposobów na poprawę domowego budżetu? Przeczytaj poradnik, jak oszczędzać pieniądze.