Otrzymałeś wysoki rachunek za prąd? Zastanawiasz się, czy opłata została naliczona prawidłowo? Sprawdź, kiedy warto złożyć odwołanie do zakładu energetycznego i poznaj 6 najskuteczniejszych sposobów oszczędzania energii elektrycznej.
Wysokie rachunki za prąd przyczyny
Zanim zdecydujesz się na złożenie reklamacji u swojego operatora, warto dokładnie dowiedzieć się, co jest przyczyną zwiększenia kwoty rachunku.
Może to być np.:
- błąd w obliczeniach zakładu energetycznego lub zwiększenie taryfy
- awaria licznika
- okresowe zwiększenie zużycia energii elektrycznej
1. Błąd w obliczeniach zakładu energetycznego lub zwiększenie taryfy
Pamiętaj, że za prawidłowe obliczenie kwoty rachunku ostatecznie odpowiada człowiek. Może zdarzyć się po prostu, że wystąpi pomyłka.
Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których Twój sposób korzystania z instalacji się nie zmienia, a kwota rachunku za prąd gwałtowanie wzrasta (albo się obniża) i w następnym okresie rozliczeniowym powraca do standardowego poziomu.
Pomyłki zdarzają się dość często i jeżeli podejrzewasz, że błąd w obliczeniach jest przyczyną wysokiego rachunku za prąd – zgłoś to do swojego operatora. W takiej sytuacji pieniądze zostaną Ci zwrócone przelewem lub na Twoim koncie klienta zostanie uznana nadpłata i w następnym okresie rozliczeniowym zapłacisz mniej.
Upewnij się też, że w analizowanym okresie nie nastąpiła podwyżka taryfy za dostawę energii elektrycznej. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy klienci indywidualni mieli do czynienia z podwyżkami w wysokości około 10%. Być może przegapiłeś tę informację.
2. Awaria licznika
Podstawą do obliczenia należności za prąd jest stan licznika energii elektrycznej. Czasami zdarza się, że urządzenie ulegnie awarii, przez co rachunek klienta zostanie bezpodstawnie zwiększony.
Dokładne sprawdzenie funkcjonowania licznika wymaga interwencji specjalisty z zakładu energetycznego, jednak istnieje sposób, dzięki któremu możesz przekonać się, czy jesteś na dobrym tropie.
Przyjrzyj się funkcjonowaniu swojego licznika. Sprawdź, czy podczas poboru energii (np. włączony czajnik, pralka, piekarnik) tarcza licznika się obraca. W przypadku liczników elektrycznych pobór energii powinien wyzwalać cykliczne światło diody.
Następnie przeprowadź odwrotny test – odłącz od sieci wszystkie urządzenia w swoim domu i sprawdź, czy tarcza jest nieruchoma lub dioda przestała się świecić.
Jeżeli funkcjonowanie licznika wzbudza Twoje podejrzenia, należy zlecić odczyt kontrolny. Pracownik zakładu przyjrzy się urządzeniu i w wypadku stwierdzenia nieprawidłowości dokona korekty w fakturze.
Pamiętaj aby pod żadnym pozorem samodzielnie nie dokonywać żadnych napraw i nie ingerować w układ licznika.
3. Okresowe zwiększenie zużycia energii elektrycznej
Warto też zastanowić się, czy w analizowanym okresie nie zużywałeś większej ilości energii niż zazwyczaj. Być może prowadziłeś remont, miałeś gości lub w Twoim domu pojawiły się nowe urządzenia, które odpowiadają za wyższy pobór prądu?
Wyższe rachunki za prąd często wynikają też z:
- ogrzewania mieszkania za pomocą urządzeń elektrycznych
- używania klimatyzatorów lub elektrycznych osuszaczy powietrza
- zaniedbań odbiorców (np. pozostawianie włączonego całą dobę światła)
Poświęć nieco czasu na dokładne zbadanie potencjalnych przyczyn wysokich rachunków za prąd, bo w przypadku uznania reklamacji za ewidentnie bezpodstawną, możesz zostać obciążony kosztami weryfikacji podnoszonych przez Ciebie argumentów (np. przyjazdu specjalisty i dodatkowego sprawdzenia instalacji).
Jak złożyć reklamację w firmie energetycznej
Gdy masz pewność, że wysokie rachunki za prąd nie wynikają z Twojej winy, powinieneś czym prędzej złożyć reklamacje i domagać się zwrotu nadpłaconej kwoty.
W piśmie do zakładu energetycznego należy umieścić:
- swoje dane osobowe
- numer klienta i adres instalacji
- numer i stan licznika
- dane z faktury
- uzasadnienie reklamacji
Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim treść pisma reklamacyjnego, a nie jego forma. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stworzył je samodzielnie. Jednak jeżeli wolisz wykorzystać gotowy wzór, znajdziesz go poniżej.
Wzór reklamacji w firmie energetycznej .pdf
Firma energetyczna ma obowiązek ustosunkowania się do Twojej reklamacji w terminie 14 dni roboczych od momentu jej złożenia.
Pamiętaj tylko, że złożenie reklamacji nie zwalnia Cię z obowiązku terminowej zapłaty rachunku.
Wysokie rachunki za prąd gdzie kierować reklamację
Reklamację możesz wysłać listem poleconym lub złożyć osobiście w biurze obsługi klienta. Zastanawiasz się gdzie wysłać pismo? Poniżej znajdziesz dane kontaktowe najpopularniejszych dostawców energii.
Reklamacja w Tauron Dystrybucja S.A.
TAURON Dystrybucja S.A.
Skrytka pocztowa nr 2708
40-337 Katowice
telefon na infolinię: 326 060 616 (pn.-pt. 07:00-20:00)
Reklamacja w Enea S.A.
Enea S.A.
ul. Jana Czochralskiego 6
61-248 Poznań
telefon na infolinię: 611 111 111 (pn.-pt 07:00-19:00)
Reklamacja w PGE Obrót S.A
PGE Obrót S.A
ul. 8-go Marca 6
35-959 Rzeszów
telefon na infolinię: 422 222 222 (pn.-pt 08:00-17:00)
Reklamacja w Energa Operator S.A.
Energa Operator S.A.
ul. Marynarki Polskiej 130
80–557 Gdańsk
telefon na infolinię: 801 404 404 (pn.-pt 08:00-20:00)
Zastanawiasz się jak skutecznie zmniejszyć koszty korzystania z nieruchomości? Sprawdź jak otrzymać mieszkanie komunalne.
6 skutecznych sposobów oszczędzania energii elektrycznej
Obawiasz się, że Twoje wysokie rachunki za prąd to nie przypadek i reklamacja nie przyniesie rezultatu? Głowa do góry.
Biorąc pod uwagę stan polskiej energetyki, ceny za prąd w najbliższych latach będą już tylko rosnąć i prędzej czy później wszyscy będziemy zmuszeni do oszczędzania.
Jak zabrać się do tego z głową? Poniżej znajdziesz 6 skutecznych sposób, dzięki którym zmniejszysz ogólne zużycie prądu nawet o 25%.
1. Pamiętaj o wyłączaniu światła
To jeden z najprostszych (i zarazem najskuteczniejszych) sposobów oszczędzania prądu. Pomimo tego mnóstwo osób wciąż go lekceważy.
Wykształcenie nawyku gaszenia niepotrzebnego światła zajmie Ci nieco czasu – jednak efekt może być powalający. W przypadku najbardziej zapominalskich klientów ta prosta „sztuczka” zmniejsza wysokość rachunku o 15-20%.
Wyrobienie takiego nawyku sprawia Ci trudności? Nie przejmuj się. Tam gdzie to możliwe postaraj się zainstalować czujniki ruchu i zmierzchu, które automatycznie wyłączają światło.
2. Gotuj potrawy pod przykryciem
Gotowanie potraw pod przykryciem pozwoli Ci osiągnąć ten sam efekt przy jednoczesnej oszczędności 1/3 energii.
Zadbaj też o energooszczędne wyposażenie kuchni (garnki dobrze przylegające do płyty grzewczej, szczelne pokrywki).
Nie otwieraj piekarnika zbyt często. Urządzenie po zmniejszeniu temperatury pobierze dodatkową ilość prądu. Pamiętaj, że w wielu przypadkach możesz wyłączyć piekarnik lub płytę grzewczą nawet na kilkanaście minut przed planowanym zakończeniem gotowania.
3. Wymień żarówki na energooszczędne
Inwestycja w żarówki LED może przynieść błyskawiczne efekty. Owszem – takie żarówki są nieco droższe, jednak ich koszt szybko zwróci Ci się w niższych opłatach za prąd.
W porównaniu do klasycznych żarówek pobór prądu jest mniejszy nawet o 80%. Oznacza to, że wymiana jednej żarówki pozwoli Ci zaoszczędzić około 50 zł w skali roku.
4. Uruchamiaj tylko pełną pralkę lub zmywarkę
Nie marnuj dostępnego miejsca w urządzeniach, które odpowiadają za lwią część poboru prądu.
W ten sposób skutecznie zmniejszysz liczbę cykli poboru energii, a co za tym idzie – swoje rachunki.
5. Odłączaj nieużywany sprzęt od sieci
Urządzenia w trybie stand-by wciąż pobierają energię elektryczną. Dlatego warto zadbać o to, aby po zakończeniu korzystania z komputera lub drukarki całkowicie odłączyć je od zasilania.
W oszczędzaniu prądu pomogą Ci również listwy zasilające. Dzięki skupieniu wszystkich urządzeń elektrycznych w jednym miejscu, możesz błyskawicznie odłączyć je od sieci jednym naciśnięciem przycisku.
6. Zainwestuj w nową elektronikę
Producenci elektroniki przywiązują coraz większą wagę do kwestii związanych z ochroną środowiska. Jeżeli zależy Ci na trwałym obniżeniu rachunków za prąd – powinieneś zrobić to samo.
Przy wyborze nowego urządzenia zwróć uwagę na jego klasę energetyczną (najlepsza A+++, najgorsza D). Dzięki temu będziesz miał pewność, że zużywasz tylko niezbędną ilość prądu.
Chcesz skutecznie zmniejszyć swoje rachunki? Sprawdź też jak oszczędzać wodę.
Jak zmienić dostawcę energii elektrycznej
Istnieje też jeszcze jeden sposób, dzięki któremu możesz nieco zmniejszyć swoje rachunki za energię elektryczną.
Na polskim rynku działa wiele firm zajmujących się sprzedażą i dostarczaniem prądu. Każda z nich posługuje się nieco innym sposobem naliczania należności od klientów. Konsumenci mają swobodną możliwość zmiany dostawcy prądu.
Niestety w tym wypadku nie mamy do czynienia z całkowicie wolnym rynkiem i prawdziwą konkurencją, gdyż poziom cen jest regulowany przez Urząd Regulacji Energetyki. Tak czy inaczej, możesz porównać kilka dostępnych w Twojej okolicy ofert i sprawdzić, czy możesz liczyć na mniejszy poziom opłat.
Poszukujesz sposobów na trwałą poprawę swojego domowego budżetu? Przeczytaj, jak oszczędzać pieniądze.