Dopisało Ci szczęście? Każda osoba, która wygrała w konkursie lub loterii musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku. Ile wynosi podatek od wygranej? Kiedy pojawia obowiązek jego uiszczenia i czy ten obowiązek dotyczy też Ciebie? Przekonaj się sam.

Obraz przedstawiający jak wygląda podatek od wygranej.

Kiedy nie musisz płacić podatku od wygranej

Właśnie otrzymałeś swoją wygraną? Zastanawiasz się, czy musisz samodzielnie przekazać jej część Fiskusowi?

Odpowiedź jest prosta – nie.

Podatek od wygranej pobiera się ryczałtem w wysokości 10%. Ten obowiązek leży po stronie podmiotu wypłacającego nagrodę. Dlatego kompletnie nie masz się czym martwić. Nie musisz samodzielnie płacić podatku od wygranej, ani wykazywać jej w żadnej deklaracji podatkowej.

Zwróć uwagę, czy kwota Twojej wygranej została pomniejszona o 10%. Jeżeli tak – możesz zapomnieć o swoim problemie i spokojnie zastanawiać się, na co przeznaczysz dodatkową sumę pieniędzy. Jeżeli nie – również możesz spać spokojnie. Prawdopodobnie zostałeś objęty jedną z zapisanych w ustawie ulg.

Ulgi w podatku od wygranej

Ustawa o podatku dochodowym jasno wskazuje, że obowiązek zapłaty podatku nie dotyczy nagród w wysokości do 2000 zł, uzyskanych w konkursach organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu, specjalnych o tematyce naukowej, kulturalnej, dziennikarskiej, sportowej lub artystycznej.

Uwaga – ta ulga dotyczy tylko osób fizycznych oraz osób prowadzących działalność rolniczą. W przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą istnieje obowiązek wykazania kwoty wygranej jako przychodu uzyskanego z działalności (pod warunkiem, że nagroda miała związek z działalnością firmy).

Grałeś w totolotka lub inne gry liczbowe? W tym wypadku, na podstawie przepisów ustawy, również obejmuje Cię ulga. Nie jesteś zobowiązany do zapłaty żadnego podatku, o ile wygrana nie przekroczyła kwoty 2280 zł.

Podatek od wygranej w grach online

W 2011 roku w życie weszły przepisy nowelizacji ustawy o grach hazardowych, na mocy której wprowadzono zakaz uczestniczenia w grach hazardowych urządzanych w internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych, organizowanych przez podmioty posiadające stosowne zezwolenie (np. bukmacherzy).

Warto przy tym podkreślić, że ustawa dopuszcza jedynie udział w internetowych zakładach wzajemnych (tj. u bukmacherów posiadających zezwolenie). Internetowy hazard jest obecnie całkowicie nielegalny – i pieniądze pochodzące z tego źródła nie podlegają opodatkowaniu, lecz przepadkowi, jako środki pochodzące z przestępstwa.

Wygrane w internetowych zakładach wzajemnych, które są prowadzone na podstawie zezwolenia, podlegają takim samym przepisom, jak wygrane w grach tradycyjnych. Oznacza to, że jednorazowa wygrana o wartości nieprzekraczającej kwoty 2280 zł jest zwolniona z opodatkowania. Jeżeli ta kwota zostanie przekroczona – podmiot organizujący grę pobierze od Ciebie 10% wartości wygranej.

Zastanawiasz się, jak mądrze wykorzystać swoją wygraną? Sprawdź, jak osiągnąć wolność finansową.

Podatek od sprzedaży wygranej w konkursie

Jeżeli Twoja wygrana ma formę rzeczową, możesz wpaść na pomysł jej spieniężenia. Warto wstrzymać się z realizacją tego pomysłu.

Jeżeli Twoja wygrana ma inną formę niż nieruchomość (np. samochód) i sprzedasz ją w okresie do 6 miesięcy od jej otrzymania – pojawia się konieczność zapłaty podatku od wzbogacenia, a przychód należy umieścić w rocznej deklaracji podatkowej. Po upływie 6 miesięcy nie powstaje już obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży.

Natomiast w przypadku wygranej nieruchomości – będziesz musiał uzbroić się w jeszcze większą cierpliwość. W tym wypadku obowiązek podatkowy wygasa dopiero po 5 latach, od momentu nabycia nieruchomości. Z tego artykułu dowiesz się dokładnie jak funkcjonuje podatek od sprzedaży nieruchomości.

Konstrukcja podatku od wygranej

Podstawą prawną do naliczenia podatku od wygranej jest art. 30 ust 1 ustawy o podatku dochodowym. Podatek od wygranej obowiązuje wszystkie osoby, które uzyskały przychód z wygranych konkursów, gier lub zakładów wzajemnych (jednak obowiązek pobrania i przekazania podatku leży po stronie organizatora).

Podatkiem objęte są również wszystkie wygrane, uzyskane na terenie Polski, państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Warto przy tym zauważyć, że organizatorzy gier spoza terytorium RP nie podlegają polskiej jurysdykcji i nie odprowadzają zryczałtowanego podatku na podstawie polskich przepisów. Wobec tego obowiązek wykazania wygranej w zeznaniu podatkowym leży po stronie wygranego. W tym wypadku będzie musiał samodzielnie odprowadzić podatek. Jednak przed wykonaniem tych czynności, w celu wykluczenia możliwości podwójnego opodatkowania, warto zapoznać się z regulaminem konkursu. Organizator może w nim zawrzeć obowiązek rozliczenia podatku w kraju, w którym organizowana jest gra.

Chcesz na stałe poprawić swój budżet? Przeczytaj jak oszczędzać pieniądze.