Przedsiębiorczość, podobnie jak niemal każda inna dziedzina naszego życia, podlega różnego rodzaju modom oraz trendom. Jeżeli interesujesz się nowoczesnym biznesem, na pewno spotkałeś się już z pojęciem startup. Co należy rozumieć, słysząc to określenie? Czym startup różni się od innych przedsiębiorstw? Jak wygląda definicja startupu i czy warto założyć takie przedsiębiorstwo? Dowiesz się z tego artykułu.
Co to jest startup
Startup, start-up – to początkujące przedsiębiorstwo lub nowa organizacja, która dopiero poszukuje modelu biznesowego. Ze startupami spotkamy się najczęściej w łatwo skalowalnych branżach, a więc IT, technologiach komunikacyjnych oraz high tech. Nadrzędnym celem działalności takiego przedsiębiorstwa jest szybki rozwój i zdobycie znaczącej pozycji na rynku (często nawet w wymiarze globalnym).
Rozwój technologiczny otworzył mnóstwo nowych okazji biznesowych. Przedsiębiorcze jednostki szybko udowodniły, że w dzisiejszym świecie największe znacznie ma dobry pomysł. Sposoby realizacji pomysłu często schodzą na drugi plan – a to dlatego, że biznes w branży nowoczesnych technologii charakteryzuje się zdecydowanie niższym progiem wejścia, niż biznes tradycyjny.
Skuteczne przedsiębiorstwo w branży IT może być jednoosobową działalnością, prowadzoną w przysłowiowym „garażu”. Nie wymaga, przynajmniej na początku, budowy fabryk, zakupu ziemi, lokali oraz zatrudniania mnóstwa pracowników. Teoretycznie każdy przedsiębiorca może sprawić, że jego pomysł stanie się „drugim Uberem”. To właśnie okoliczności, w których najczęściej mamy do czynienia ze startupami.
Najważniejsze cechy startupu to:
- innowacyjność,
- skalowalność (możliwość gwałtownego i szybkiego rozwoju),
- wysokie ryzyko biznesowe,
- krótka historia działalności.
Startupy często opierają się o zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw. Oznacza to, że w celu jak najszybciej realizacji pomysłu korzystają z kredytów, grantów, dotacji, emisji akcji lub obligacji. Zatem ich działalność jest związana z dużym ryzykiem po stronie potencjalnych inwestorów. Przytłaczająca większość startupów ponosi bowiem porażkę, jednak w przypadku sukcesu – zwrot z inwestycji może być niesamowity. Gdy mamy do czynienia z pojawieniem się regularnych zysków, fuzją, przejęciem – przedsiębiorstwo przestaje mieścić się w definicji startupu.
Definicje startupów
Start-up to w ostatnich latach całkiem modne słowo. Słyszymy je z ust polityków, inwestorów, biznesmenów. Jednak niewielu z nich zastanawia się, jaka jest prawdziwa definicja startupu. Podstawowym problemem jest tu fakt, że funkcjonuje ich co najmniej kilka.
Najpopularniejsze definicje startupu to:
- definicja spiralna,
- definicja Steve’a Blanka,
- definicja Erica Riesa.
1. Definicja spiralna startupu
Zgodnie ze spiralną definicją startupu, możemy określić tak każdą organizację, która ma ograniczone zasoby, a popyt na jej produkty lub usługi jest niepewny (albo jeszcze w ogóle nie istnieje).
Taka organizacja podlega następującym fazom:
- definiowanie pomysłu,
- definiowanie modelu biznesowego,
- wykorzystywanie nowoczesnych technologii,
- dysponowanie innowacyjnym produktem,
- zapewnienie szybkiego rozwoju liczby użytkowników (skalowalność),
- zmiana popularności produktu w regularny wzrost przychodów,
- doprowadzenie do gwałtownego wzrostu wartości firmy.
2. Definicja startupu wg Steve’a Blanka
Amerykański przedsiębiorca i autor poradników biznesowych Steve Blank zaproponował nieco inną definicję startupu:
” Startup to tymczasowa organizacja, która poszukuje rentownego, skalowalnego i powtarzalnego modelu biznesowego. „
Autor podkreśla tu, że dla objęcia podmiotu definicją startupu nie ma znaczenia, czy analizujemy zarejestrowany podmiot gospodarczy, czy grupkę znajomych, którzy w nieformalny sposób pracują nad innowacyjnym pomysłem. Jeżeli mamy do czynienia z innowacyjnym, skalowalnym pomysłem – można wykorzystać tu określenie startup. W momencie jego realizacji, tj. po znalezieniu modelu biznesowego i po wprowadzeniu produktu lub usługi na rynek – analizowany podmiot przestaje być startupem.
3. Definicja startupu wg Erica Riesa
Z kolei popularny przedsiębiorca i bloger Eric Ries określa startup jako:
” Instytucję stworzoną przez człowieka w celu budowania produktów lub usług w warunkach skrajnej niepewności. „
W tej definicji mamy do czynienia z podkreśleniem elementu ryzyka, które jest nieodłącznie związane z każdym innowacyjnym działaniem biznesowym.
Chcesz ograniczyć ryzyko w swoim biznesie? Przeczytaj, na czym polega płynność finansowa przedsiębiorstwa.
Które przedsiębiorstwa możemy uznać za startup
Jak widzisz – osoby decydujące się na założenie startupu muszą wykazywać się wysokim poziomem ambicji oraz tolerancji na ryzyko biznesowe. W końcu dość często słyszymy informacje o spektakularnych klęskach startupów, które miały zmieniać świat, a zmieniły tylko stan konta swoich inwestorów (i to w negatywny sposób).
Jednak czasami zdarza się, że pomysł po prostu „wypali”. W nowoczesnej historii przedsiębiorczości znajdziesz też mnóstwo tzw. „jednorożców”, czyli firm, które w błyskawiczny sposób przeszły drogę od zwykłego pomysłu do przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej miliard dolarów. To dlatego mnóstwo biznesmenów i inwestorów uznaje, ze gra jest warta świeczki. Państwa na całym świecie decydują się na finansowanie startupów w nadziei, że wypracowana przewaga technologiczna pomoże im zrealizować swoje cele (prym wiodą tu Stany Zjednoczone oraz Chiny).
Do kategorii startupów możemy śmiało zaliczyć firmy z branży IT, finansowej, komunikacyjnej, a także energetyki i biotechnologii. Owszem – nie każda z tych branży będzie równie łatwo skalowalna, co portal lub usługa internetowa, jednak owoce jej pracy z reguły mogą być szybko wdrażane i konsumowane wśród użytkowników na całym świecie.
Działasz w innowacyjnej branży? Sprawdź, co oznaczają skróty CEO CFO CSO.