Ubezpieczenie turystyczne czy warto
Ubezpieczenie turystyczne czy warto

Ubezpieczenie turystyczne czy warto

Aktualizacja: 20 lutego 2024

Wybierasz się za granicę? Zastanawiasz się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie turystyczne. Przekonaj się, kiedy warto je wykupić oraz w jakich okolicznościach możesz liczyć na wypłatę polisy.

Obraz przedstawiający, jak wygląda ubezpieczenie turystyczne.

Na czym polega ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne to produkt, który pozwoli Ci objąć ochroną wszystkie podróże. Bez różnicy, czy wybierasz się w nasze polskie góry, czy w nieco bardziej egzotyczną podróż.

Na co możesz liczyć, decydując się na wykupienie polisy?

Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w przypadku mnóstwa niespodziewanych zdarzeń, które mogą zburzyć Twój spokój w trakcie wyjazdu.

Przede wszystkim – polisa turystyczna pokrywa koszty leczenia oraz transportu do szpitala, a także koszty najróżniejszych szkód, które mogą pojawić się w podróży (np. uszkodzenie wyposażenia hotelu lub sprzętu sportowego).

Ale to nie wszystko. Wybierając dobrą ofertę ubezpieczenia, zapewniasz sobie ochronę nie tylko na wakacjach, ale również po powrocie do domu (np. jeżeli w podróży zdarzył się wypadek i będziesz musiał skorzystać z rehabilitacji).

Ochronę możesz rozszerzyć również na wypadek szkód powstałych w wyniku aktów terroryzmu i niespodziewanego wybuchu wojny.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne

Dostępne na rynku ubezpieczenia podróżne obejmują najczęściej:

Co istotne – większość ubezpieczycieli oferuję usługę assistance. Oznacza to, że jeżeli podczas wyjazdu przesadzisz z opalaniem, skaleczysz się, doznasz zatrucia pokarmowego lub spotkają Cię inne dolegliwości, ubezpieczyciel znajdzie Ci odpowiednią placówkę, zorganizuje transport na miejsce oraz pokryje koszty leczenia.

To szczególnie istotne dla wszystkich osób, które nie znają języków obcych i mają trudności w samodzielnym poruszaniu się po wybranym kraju.

Ubezpieczenie OC na czas wyjazdu pomoże Ci np. gdy wyrządzisz szkodę parkingową wynajętym samochodem lub nieumyślnie uszkodzisz wyposażenie hotelu.

Ubezpieczenie podróżne na co zwracać uwagę

Za każdym razem, gdy decydujesz się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej, powinieneś zwracać szczególną uwagę na dokument oznaczony jako Ogólne Warunki Ubezpieczenia (tzw. OWU).

Znajdziesz w nim całą listę definicji i warunków, które musisz spełnić, aby mieć pewność otrzymania pieniędzy z polisy.

1. Okres obowiązywania ubezpieczenia turystycznego

W przytłaczającej większości przypadków ubezpieczenie turystyczne zacznie obowiązywać już następnego dnia po opłaceniu składki.

Jeżeli dopiero planujesz podróż, pamiętaj, że takie ubezpieczenie możesz wykupić najwcześniej na 90 dni przed wyjazdem.

Jesteś już zagranicą lecz zapomniałeś wykupić ubezpieczenia? Nic straconego.

Wciąż możesz zawrzeć umowę z wybranym towarzystwem za pośrednictwem internetu. Zwróć tylko uwagę, że w tym wypadku zostanie przesunięty okres obowiązywania ubezpieczenia (np. umowa zacznie obowiązywać dopiero po 3 dniach od momentu opłacenia składki).

2. Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne

Nie zamierzasz spędzić urlopu na zwiedzaniu zabytków lub wypoczynku w hotelu? Konieczne sprawdź, czy wybrane przez Ciebie ubezpieczenie obejmuje ochronę na wypadek uprawiania sportów.

Szczególnie jeżeli zamierzasz zajmować się narciarstwem, snowboardingiem lub nurkowaniem.

Na rynku znajdziesz również możliwość rozszerzenia polisy o ubezpieczenie sprzętu sportowego od kradzieży lub uszkodzenia.

W tym wypadku musisz jednak liczyć się z nieco wyższym kosztem składki.

Jednak zanim podejmiesz taką decyzję, koniecznie przeczytaj warunki ubezpieczenia, które odnoszą się do tego punktu. Może okazać się, że ubezpieczyciel zastrzega, że odpowiada wyłącznie za kradzież sprzętu w wyniku przestępstwa z użyciem przemocy (np. rozboju), a odmawia wypłaty np. w wyniku włamania do pokoju hotelowego.

Podobnie wygląda sytuacja z uszkodzeniem sprzętu sportowego i bagażu. Towarzystwa ubezpieczeniowe regularnie zastrzegają, że w określonych okolicznościach (np. uszkodzenie bagażu na lotnisku) odpowiadają wyłącznie za niewielką część wartości uszkodzonej rzeczy (np. 10%).

Więcej o różnych problemach, związanych z wypłatą polisy za uszkodzone przedmioty przeczytasz w artykułach opisujących ubezpieczenie telefonu oraz ubezpieczenie roweru.

3. Wysokość sumy ubezpieczeniowej

Wysokość sumy ubezpieczeniowej to inaczej limit wydatków, które zobowiązuje się pokryć ubezpieczyciel w przypadku powstania szkody.

Jeżeli chodzi o koszty leczenia i assistance mamy najczęściej do czynienia z limitami:

  • 200 000 zł
  • 400 000 zł
  • 600 000 zł

Wysokość sumy ubezpieczeniowej w przypadku następstw nieszczęśliwych wypadków kształtuje się na poziomie:

  • 10 000 zł
  • 25 000 zł
  • 50 000 zł

Z kolei limit ubezpieczeniowy w przypadku odpowiedzialności cywilnej to najczęściej:

  • 100 000 zł
  • 300 000 zł
  • 500 000 zł

Ogólna zasada jest prosta, im większą sumę ubezpieczenia wybierzesz, tym większą składkę zapłacisz.

W przypadku podstawowej opcji koszty ubezpieczenia turystycznego wyjazdu jednej osoby do kraju europejskiego na 7 dni wyniosą około 60 zł. Wybór najdroższego wariantu powiększa składkę ubezpieczeniową do około 120 zł na osobę.

Kwoty sum ubezpieczeniowych, nawet w najtańszym wariancie, wydają się na pierwszy rzut oka dość solidne. Zwróć jednak uwagę, że są wyrażone w złotówkach. Jeżeli wybierasz się do kraju ze zdecydowanie mocniejszą walutą i drogą służbą zdrowia, być może warto wybrać większą sumę ubezpieczenia.

Należy przy tym zauważyć, że ostateczny koszt składki zależy również od kilku innych czynników – m.in. od tego czy na wakacjach zamierzasz uprawiać sporty zimowe lub sporty ekstremalne.

Koszty składki zwiększa również ochrona podczas wykonywania pracy w określonych zawodach. Jeżeli podczas swojego wyjazdu zamierzasz pracować, lepszym rozwiązaniem może być porządne ubezpieczenie NNW lub ubezpieczenie na życie, którego zakres terytorialny obejmuje docelowy kraj Twojej podróży.

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne możesz wykupić całkowicie online. Wystarczy, że wybierzesz ofertę, która odpowiada Twoim potrzebom, wypełnisz krótki wniosek i dokonasz płatności.

Polisa, wraz ze wszystkimi niezbędnymi informacjami jest przesyłana na Twój adres e-mail. To wygodne rozwiązanie, bo ubezpieczenie możesz wykupić zdalnie, nawet jeżeli już jesteś poza granicami kraju.

Jeżeli zamierzasz skorzystać z oferty biura podróży, w trakcie zakupu wycieczki otrzymasz również propozycję wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Często warto z niej skorzystać.

Organizatorzy turystyki zbiorowej wiedzą dokładnie, z jakimi niebezpieczeństwami można spotkać się w wybranym kraju i pomogą Ci dopasować odpowiedni zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Możesz również skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego, który na umówionym spotkaniu podpowie Ci jak wybrać polisę turystyczną.

Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy poważnym wyzwaniem stało się ubezpieczenie podróżnych w zakresie kosztów leczenia związanych z pandemią COVID-19.

Towarzystwa ubezpieczeniowe dość szybko odpowiedziały na potrzeby rynku, w związku z czym wykupienie takiego ubezpieczenia jest już możliwe.

Chociaż, jak zawsze w przypadku produktów tego typu, pod pewnymi warunkami.

Objęcie ochroną ubezpieczeniową na wypadek kosztów leczenia i assistance, wynikających z zarażenia wirusem, jest najczęściej możliwe wyłącznie w przypadku podróży zagranicznych na terytorium Unii Europejskiej oraz krajów basenu Morza Śródziemnego.

W trakcie wyboru ubezpieczenia zwróć też szczególną uwagę na okres ochrony. Firmy ubezpieczeniowe regularnie zastrzegają, że świadczenie w zakresie kosztów leczenia covid-19 obowiązuje wyłącznie w przypadku umów zawartych na okres do 21 dni.

Wśród popularnych zastrzeżeń towarzystw ubezpieczeniowych znajdziesz również:

  • brak możliwości ubezpieczenia od skutków epidemii powstałych na terenie kraju
  • brak pokrywania kosztów rezygnacji z wyjazdu lub kosztów skrócenia pobytu
  • brak pokrywania kosztów pobytu na kwarantannie

Pamiętaj też, że konstrukcja umowy z każdym towarzystwem może wyglądać nieco inaczej. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy ubezpieczenie obejmuje skutki COVID-19, zapytaj o to przedstawiciela wybranej firmy.

Ubezpieczenie turystyczne opinie

W sieci znajdziesz mnóstwo skrajnych opinii o ubezpieczeniach turystycznych. Od opisu wrażeń „pozytywnych” (np. pokrycie całości kosztów zagranicznego leczenia lub akcji ratunkowej) po zdecydowanie negatywne (np. długotrwałe procesy sądowe wobec odmowy wypłaty świadczenia).

Prawda jest taka, że satysfakcja z wybranej usługi zależy przede wszystkim od Ciebie.

Jeżeli poważnie podejdziesz do wyboru ubezpieczenia i dokładnie zapoznasz się z jego zasadami, na pewno znajdziesz produkt dopasowany do Twoich potrzeb.

Weź pod uwagę specyfikę regionu, w którym zamierzasz wypoczywać. Zastanów się, na jakie zagrożenia będziesz tam najbardziej narażony. Problemem może być np. koszt świadczeń medycznych, tropikalne choroby lub obciążanie turystów kosztem akcji ratunkowej z wykorzystaniem helikoptera.

W dobie internetu znalezienie takich informacji to nic trudnego.

Mnóstwo przydatnych wskazówek znajdziesz też w przewodnikach turystycznych oraz na blogach podróżniczych. Ich autorzy regularnie wskazują konkretne pakiety ubezpieczeniowe, które warto wybrać podczas podróży w określony rejon świata.

Gdy podejmujesz decyzję o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego nie kieruj się wyłącznie ceną. Może się okazać, że rozszerzenie ubezpieczenia w kwocie kilkunastu złotych zapewni Ci ochronę przed wydatkami, które w innych okolicznościach kompletnie zrujnowałyby Twój budżet.

Posiadanie solidnej polisy zapewni Ci kompleksową pomoc w razie wszystkich niespodziewanych zdarzeń i pozwoli w pełni cieszyć się planowanym urlopem.

Zamierzasz wyruszyć w podróż ze swoim pupilem? Koniecznie sprawdź, na czym polega ubezpieczenie psa.

Przeczytaj też: