Bankomat nie wypłacił pieniędzy co robić
Bankomat nie wypłacił pieniędzy co robić

Bankomat nie wypłacił pieniędzy co robić

Aktualizacja: 10 lutego 2024

Próbowałeś pobrać pieniądze z bankomatu, ale operacja się nie udała? Następnie zauważyłeś, że kwota, którą próbowałeś wypłacić zniknęła z konta? Sprawdź, co zrobić gdy bankomat nie wypłacił żądanej kwoty i dowiedz się, jak odzyskać swoje pieniądze.

Obraz wyróżniający do wpisu o tym co zrobić, gdy bankomat nie wypłacił pieniędzy a pobrał z konta.

Bankomat nie wypłacił pieniędzy a pobrał z konta

Po pierwsze – nie panikuj!

Jeżeli do tej sytuacji doszło w wyniku awarii bankomatu lub systemu informatycznego, na pewno odzyskasz swoje pieniądze.

Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić aby Twoja reklamacja została rozpatrzona szybko i pozytywnie.

Dlaczego bankomat nie wypłacił pieniędzy

Pamiętaj, że bankomat, jak każde inne urządzenie, ulega awariom. Oprócz tego – proces wypłaty gotówki tylko pozornie jest prosty. W trakcie obsługi bankomat wykonuje mnóstwo skomplikowanych operacji, w trakcie których mogą pojawić się najróżniejsze błędy. Najczęściej spotykane z nich to:

  • problemy z nawiązaniem połączenia z systemem banku (np. awaria sieci telekomunikacyjnej lub brak prądu)
  • brak banknotów, którymi można wykonać żądaną operację
  • brak żądanej sumy wypłaty w urządzeniu
  • awaria systemu bankomatu lub awaria systemu banku

W przytłaczającej większości przypadków jedyną konsekwencją wystąpienia błędu jest komunikat awaryjny, który wyświetlony na ekranie, poinformuje Cię, dlaczego wypłata pieniędzy nie doszła do skutku.

Pieniądze na Twoim koncie pozostaną bezpieczne.

Jednak może się też zdarzyć tak, że bank obciąży Twój rachunek, pomimo że nie wypłaciłeś żadnej gotówki.

Co zrobić jeśli bankomat nie wypłacił pieniędzy

W tym wypadku jedynym rozwiązaniem pozostaje złożenie reklamacji. Im lepiej przygotujesz się do jej złożenia, tym szybciej odzyskasz swoje środki.

Problemy z wypłatą pieniędzy w bankomacie swojego banku

Gdy próbowałeś wypłacić pieniądze w bankomacie swojego banku – sprawa jest zdecydowanie prostsza. Wiesz już przynajmniej, do kogo kierować reklamację. Masz też zdecydowanie więcej narzędzi do jej złożenia (np. formularze kontaktowe w aplikacji mobilnej lub na stronie bankowości elektronicznej).

a) Jestem przy bankomacie – co robić

Jeżeli jesteś jeszcze przy bankomacie – nie zapomnij pobrać wydruku potwierdzającego transakcję. Znajdziesz na nim mnóstwo przydatnych informacji. Najbardziej interesują Cię:

  • numer bankomatu i adres
  • rodzaj żądanej operacji
  • data i godzina operacji
  • ewentualne adnotacje o błędzie (np. kod błędu)

Jeżeli nie otrzymałeś wydruku – postaraj się odszukać i zapisać te informacje (np. na kartce lub w telefonie komórkowym). Informacje o numerze i adresie bankomatu znajdziesz najczęściej na nalepce urządzenia lub specjalnej tabliczce, umieszczonej obok urządzenia.

Reklamacje możesz złożyć bezpośrednio przy bankomacie, wykonując telefon na infolinię swojego banku. Numer również powinien być zapisany na urządzeniu. Jeżeli go nie znajdziesz – poszukaj numeru kontaktowego w internecie. Mnóstwo klientów przekonuje się wtedy, że dodzwonienie się do konsultanta zajmującego się reklamacjami i błędami wcale nie jest proste (w przeciwieństwie do konsultanta odpowiadającego np. za marketing 😉 ).

Nie denerwuj się!

Nie masz żadnego obowiązku, aby reklamacje zgłaszać bezpośrednio w momencie zdarzenia. Nie musisz też „okupować” bankomatu, pilnując, aby następna osoba w kolejce przez przypadek nie otrzymała gotówki, którą przed chwilą próbowałeś wypłacić.

Nawet jeśli hipotetycznie dojdzie do takiej sytuacji (a jest to mało prawdopodobne) – jako klienta kompletnie nie interesuje Cię, co stało się w wyniku awarii. Zajmie się tym obsługa banku. Ciebie interesuje tylko to, że próbowałeś wypłacić pieniądze, a ich nie otrzymałeś.

b) Już odszedłem od bankomatu – co robić

Jednak może zdarzyć się również tak, że nie będziesz miał czasu na bezpośrednie zgłoszenie reklamacji. Istnieje również szansa, że o błędzie dowiesz się z opóźnieniem – np. po kilku dniach, w trakcie przeglądania operacji na swoim rachunku.

Nic straconego! Wciąż możesz zgłosić reklamację i odzyskać pieniądze.

Niezbędne dane (data, godzina, numer bankomatu) znajdziesz w opisie podejrzanego obciążenia rachunku – najwygodniej wykorzystać w tym celu listę operacji z bankowości elektronicznej. Możesz też poprosić o papierowy wydruk operacji na koncie w takcie osobistej wizyty w oddziale swojego banku.

Następnie wystarczy opisać mailowo lub opowiedzieć przedstawicielowi banku (telefonicznie albo bezpośrednio w oddziale), że nie mogłeś wypłacić gotówki, a Twoje konto zostało bezpodstawnie obciążone.

Problemy z wypłatą pieniędzy w bankomacie innego podmiotu

Sytuacja nieco się komplikuje, gdy próbowałeś wypłacić pieniądze z bankomatu innego podmiotu, niż ten, w którym prowadzisz rachunek. Jednak głowa do góry! Z tym też sobie poradzimy.

a) Jestem przy bankomacie – co robić

Ponownie zacznijmy od zebrania danych niezbędnych do złożenia reklamacji. Jeżeli otrzymałeś wydruk potwierdzający operacje – świetnie! Problem z głowy. Jeżeli nie – będziesz zmuszony, aby samodzielnie odszukać i zapisać niezbędne dane. I znów, interesują nas przede wszystkim:

  • numer bankomatu i jego adres – w tym wypadku warto to uzupełnić o nazwę, adres i telefon firmy obsługującej bankomat
  • rodzaj żądanej operacji
  • data i godzina operacji
  • ewentualne adnotacje o błędzie (np. kod błędu)

Jeżeli nie uda Ci znaleźć konkretnych informacji o błędzie – zapisz po prostu (lub zapamiętaj), jak zachowywał się bankomat w trakcie wykonywania operacji.

Gdy dysponujesz czasem – możesz zgłosić reklamacje bezpośrednio na miejscu, wykonując telefon na numer wskazany na bankomacie. Jednak pamiętaj, że reklamację możesz też zgłosić później.

b) Już odszedłem od bankomatu – co robić

W tym wypadku Twoim podstawowym problemem będzie określenie podmiotu, do którego należy skierować reklamację. Jeżeli nie jesteś pewny, do jakiej firmy należy bankomat, z którego korzystałeś – wykorzystaj aplikację: https://bankomap.pl/ . W okienku na górze strony wpisz po prostu miasto oraz ulicę, na której znajdował się bankomat. Jeżeli nie jesteś pewny – w poszukiwaniach pomoże Ci również aplikacja Google Maps: https://www.google.pl/maps/preview.

Następnie skieruj swoją reklamację do operatora bankomatu, który uległ awarii. Czasami wystarczy wypełnienie formularza na stronie internetowej operatora lub telefon na infolinię. W niektórych przypadkach będziesz zmuszony opisać swój problem w klasycznym liście poleconym, skierowanym na adres siedziby firmy.

Gdzie złożyć reklamację dotyczącą bankomatu

Większość klientów, doświadczających problemów z działaniem bankomatów, decyduje się na złożenie reklamacji za pośrednictwem infolinii telefonicznej. Konsultant w rozmowie postara się uzyskać najważniejsze informacje dotyczące awarii i wypełni wniosek w Twoim imieniu. Jednak istnieją dużo szybsze sposoby na złożenie reklamacji.

Najwygodniej wykorzystać w tym celu bankowość elektroniczną. Wystarczy zalogować się na swoje konto i wykorzystać zakładkę „kontakt”. Znajdziesz tam możliwość złożenia reklamacji. Otrzymasz też zwrotne potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.

Reklamację możesz również złożyć osobiście, w trakcie wizyty w oddziale banku. Pracownik banku pomoże Ci wypełnić odpowiedni formularz i skieruje go do rozpatrzenia.

Możesz też wysłać do banku list polecony, w którym opiszesz swój problem. Listu nie musisz tworzyć według określonego wzoru. Ważne tylko, abyś zaznaczył w nim, że treść wiadomości dotyczy reklamacji oraz dokładnie opisał przebieg awarii, w wyniku której straciłeś pieniądze. W tym wypadku warto też uzbroić się w cierpliwość. Do czasu rozpatrzenia Twojego zgłoszenia musisz doliczyć termin doręczenia listu oraz czas przeznaczony na obieg dokumentów wewnątrz banku.

Zamierzasz wcześniej spłacić swój kredy? Sprawdź, jak otrzymać zwrot prowizji bankowej.

Kiedy bank zwróci pieniądze z reklamacji

Termin rozpatrzenia reklamacji znajdziesz w regulaminie swojego banku. Najczęściej wynosi on do 30 dni od daty otrzymania zgłoszenia. Jednak niewykluczone, że bank zwróci Ci pieniądze zdecydowanie szybciej. Jeżeli wykorzystasz elektroniczny lub telefoniczny sposób zgłoszenia reklamacji i dostarczysz bankowi wszystkie niezbędne dane – pieniądze mogą wrócić na Twoje konto już w kilka dni po złożeniu reklamacji.

Jeżeli nie dysponujesz wszystkimi niezbędnymi informacjami (tj. numer i adres bankomatu, data, godzina i rodzaj żądanej operacji, kod błędu) – również nic nie stoi na przeszkodzie, abyś złożył reklamacje (podając tylko te dane, którymi dysponujesz). W tym wypadku musisz się jednak liczyć z tym, że proces rozpatrzenia reklamacji może znacznie się przedłużyć. Bank będzie usiłował sam zgromadzić dane dotyczące błędu lub poprosi Cię o ich uzupełnienie.

Masz już dosyć problemów z awariami u aktualnego operatora rachunku? Sprawdź, jak zamknąć konto w banku.

Przeczytaj też: