Jak cofnąć przelew
Jak cofnąć przelew

Jak cofnąć przelew

Aktualizacja: 18 lutego 2024

Spójrzmy prawdzie w oczy – przy ręcznym wpisywaniu 26 cyfr numeru rachunku bankowego odbiorcy nie trudno się pomylić. Każdemu może zdarzyć się sytuacja, w której jego przelew trafi do zupełnie innej osoby, niż właściwy adresat. Łatwo też można pomylić się przy wpisywaniu kwoty przelewu – np. dodając lub odejmując jedno zero. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy istnieje możliwość anulowania transakcji przeprowadzonej na koncie bankowym? Jak cofnąć przelew? Dowiesz się z tego artykułu.

Obraz przedstawiający, jak cofnąć przelew.

Czy da się cofnąć przelew bankowy

Zacznijmy od ustalenia podstawowej kwestii. Przelew bankowy jest realizowany wtedy, gdy złożysz dyspozycję przekazania określonej kwoty na wskazany rachunek bankowy. Taką dyspozycje można wydać na mnóstwo najróżniejszych sposobów.

Większość osób kojarzy opcję cofnięcia przelewu wyłącznie z bankowością elektroniczną, a to nie do końca prawda. Równie często zdarzają się pomyłki przy zlecaniu przelewów bezpośrednio w oddziale banku.

Podstawowa zasada w tym wypadku jest prosta – bank stara się jak najszybciej zrealizować powierzoną dyspozycję.

Nie ma żadnego sposobu, aby w momencie wykonywania przelewu bank mógł zweryfikować, czy aby na pewno wpisałeś numer rachunku właściwego adresata lub właściwą kwotę.

Jeżeli konto bankowe, będące przedmiotem dyspozycji istnieje, a na Twoim koncie znajduje się odpowiednia kwota pieniędzy – przelew zostanie wykonany.

Czy w takim razie wszystko stracone i cofnięcie przelewu nie wchodzi w grę?

Otóż głowa do góry, poniżej znajdziesz dokładne informacje, jak cofnąć błędny przelew bankowy.

Jak cofnąć przelew w banku

W dzisiejszych czasach niemal wszyscy korzystamy z jakiejś formy bankowości elektronicznej. Każdego miesiąca wykonujemy dziesiątki przelewów do najróżniejszych instytucji, a także osób prywatnych. Na polskim rynku stale powiększa się grono osób, które niemal zaprzestały korzystania z gotówki. I nie ma co się dziwić – skoro nawet drobne płatności możemy zrobić za pośrednictwem wygodnego przelewu, systemu BLIK lub aplikacji w smartfonie. W takich warunkach łatwo o pomyłkę.

Najczęstsze błędy w dokonywaniu przelewu to:

  • wpisanie nieistniejącego rachunku odbiorcy (taki przelew zostanie Ci automatycznie zwrócony),
  • wpisanie błędnego rachunku odbiorcy (taki przelew może zostać cofnięty),
  • wpisanie błędnej kwoty przelewu (możesz ubiegać się o zwrot nienależnej kwoty).

Popełniłeś jeden z tych błędów?

Po pierwsze – nie panikuj.

Pomyłki zdarzają się każdemu, również w przypadku korzystania z bankowości elektronicznej. Jeżeli popełniłeś błąd w danych adresata, jednak skierowałeś pieniądze na właściwy numer rachunku, w ogóle nie musisz się przejmować.

Za wysoką kwotę przelewu lub kwotę przekazaną na niewłaściwy rachunek możesz odzyskać po kontakcie z odbiorcą (w skrajnych przypadkach nawet na drodze sądowej).

Jednak Twoją pierwszą myślą na pewno będzie anulowanie przelewu. W większości wypadków będziemy mogli skorzystać z takiej opcji – jednak tylko w odniesieniu do przelewu wykonanego przed sesją systemu Elixir. Dlatego bardzo istotne jest, abyś jak najszybciej zorientował się o swoim błędzie. Wówczas wystarczy kontakt z działem reklamacji banku i poproszenie o wstrzymanie wykonania określonego przelewu.

Nieco gorzej wygląda sytuacja, jeżeli korzystasz ze zleceń natychmiastowych (lub przelewów BLIK). Wówczas bank nie będzie mógł cofnąć Twojego przelewu.

Chcesz dobrze zrozumieć zapisy na swoim koncie bankowym? Przeczytaj artykuł saldo a dostępne środki.

Jak odzyskać pieniądze z błędnego przelewu

Jeżeli chcesz odzyskać pieniądze z błędnie wykonanego przelewu:

  1. niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem,
  2. skontaktuj się z bankiem obsługującym konto nieprawidłowego adresata,
  3. zgłoś sprawę na policję.

1. Niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem

Niektóre banki traktują zgłoszenie o nieprawidłowym przelewie jako reklamację, niektóre jako wniosek (argumentując to faktem, że do błędu doszło na skutek działania klienta). Tak czy inaczej – zadaniem obsługi banku jest udzielenie klientowi wszelkiej niezbędnej pomocy lub informacji.

Zgłoszenie o błędnie wykonanym przelewie możesz złożyć telefonicznie na infolinii banku lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Możliwie jest też wysłanie tradycyjnego pisma listem poleconym.

Który sposób kontaktu z bankiem najlepiej wybrać?

Jeżeli dowiedziałeś się o błędzie bezpośrednio po wykonaniu przelewu – zgłoś sprawę za pośrednictwem infolinii. To najszybszy sposób na uzyskanie pomocy i sprawienie, że bank cofnie przelew.

Jeżeli nie jesteś przekonany do tego sposobu kontaktu – wykorzystaj opcję pomocy w swojej bankowości elektronicznej. Dobrym pomysłem będzie zapisanie i wydrukowanie korespondencji z Twoim bankiem. Takie dokumenty przydadzą Ci się w przypadku, w którym cofnięcie przelewu nie będzie już wchodziło w grę, a na dalszych etapach pojawią się problemy z odzyskaniem pieniędzy.

2. Skontaktuj się z bankiem obsługującym konto nieprawidłowego adresata

Pieniądze trafiły na konto niepowołanej osoby? Głowa do góry, to jeszcze nie koniec świata. Sprawdź, który bank prowadzi rachunek, na który przelałeś pieniądze, a następnie opisz im swój problem w liście poleconym z potwierdzeniem odbioru.

Bank, zgodnie z postanowieniami RODO, nie udzieli Ci informacji o danych osobowych właściciela rachunku, jednak jest zobowiązany do poinformowania tej osoby o zaistniałym problemie. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że nie może dysponować przypadkowo uzyskanymi pieniędzmi i bezpośrednio po ich zauważeniu dokona zwrotu.

3. Zgłoś sprawę na Policję

Zgłoszenie sprawy na Policję to najszybszy sposób na uzyskanie wszystkich niezbędnych informacji, czyli danych osoby do której trafiły Twoje pieniądze oraz sposobu ich wykorzystania. Dobrze jednak, jeżeli w momencie zgłoszenia będziesz już dysponował dokumentami, które potwierdzają, że samodzielnie starałeś się wyjaśnić sprawę w banku.

Wykorzystanie nienależnych pieniędzy przelanych na nasze konto bankowe stanowi przestępstwo przywłaszczenia:

Art.  284. Kodeksu karnego [Przywłaszczenie]
§  1.
Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Policja skontaktuje się z właścicielem rachunku, który z dużym prawdopodobieństwem dobrowolnie odda Ci omyłkowo przelane pieniądze. Jeżeli tak się nie stanie – po przeprowadzeniu sprawy sądowej uzyskasz dokumenty niezbędne dla komornika i odzyskasz swoje pieniądze w drodze przymusowej egzekucji.

Przelew na zły rachunek co robić

Odpowiedź na pytanie, czy można cofnąć przelew jest jak najbardziej pozytywna. Jednak musimy spełnić kilka warunków. Podstawowy z nich to oczywiście tempo zgłoszenia reklamacji do Twojego banku. To dlatego tak istotne jest, abyś działał jak najszybciej. Usługa cofnięcia przelewu jest darmowa i możliwe, że w ten sposób błyskawicznie rozwiążesz swój problem.

Zwróć jednak uwagę, że w dzisiejszym świecie liczy się przede wszystkim szybkość z jaką bank wykonuje przelewy. W końcu nikt nie chciałby powierzać swoich pieniędzy instytucji, która ociąga się z wykonaniem dyspozycji. Dlatego nie denerwuj się, jeżeli bank oznajmi Ci, że nie dysponuje już Twoimi pieniędzmi i nie można cofnąć wykonanego przelewu.

Najważniejsze jest to, że prędzej czy później odzyskasz swoje pieniądze. Większość ludzi jest uczciwa i jeżeli zobaczy na koncie nienależny przelew zwróci Ci go nawet bez wezwania. Niektóre osoby będą potrzebowały do tego motywacji ze strony swojego banku lub Policji – co również ostatecznie przekona je do zwrócenia Ci pieniędzy. Najgorszym problemem jest oczywiście czas, który będziesz musiał poświęcić na ten proces. Takie doświadczenie na pewno przekona Cię do dokładniejszego sprawdzania przelewów następnym razem (lub do ustanowienia wygodnego zlecenia stałego).

Potrzebujesz konta w banku z dobrą obsługą klienta? Sprawdź nasz ranking najlepszych kont osobistych.

Przeczytaj też: