Według danych NBP Polacy posiadają ponad 40 milionów plastikowych kart płatniczych (ich liczba z roku na rok regularnie rośnie). Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami kart i jakie możliwości uzyskują ich właściciele? Co to jest karta debetowa? Czym karta debetowa różni się od karty kredytowej i która z nich bardziej się opłaca? Dowiesz się z tego artykułu.
Jak działa karta debetowa
Większość kart w Polsce to właśnie karty debetowe (ok. 80%). Ich podstawową zaletą jest możliwość wykonywania wygodnych płatności bezgotówkowych.
Karta debetowa – to rodzaj karty płatniczej, który jest ściśle powiązany z Twoim osobistym rachunkiem bankowym. To przede wszystkim wygodny sposób korzystania z pieniędzy, które znajdują się na Twoim koncie. Taką kartę możesz wykorzystywać w np. w celu wypłaty gotówki z bankomatu lub płatności zbliżeniowych (płatność do 100 zł z reguły nie wymaga wpisywania kodu PIN),
Karta debetowa umożliwia Ci również:
-
wypłatę gotówki w kasie sklepu (tzw. cashback),
-
wpłacanie pieniędzy na powiązany rachunek we wpłatomatach,
-
płatności online w sklepach polskich oraz zagranicznych.
Co do zasady możesz z niej korzystać wyłącznie do osiągnięcia limitu środków, które zostały zgromadzone na Twoim koncie. Wyjątkiem będzie tu np. limit odnawialny lub inna forma salda debetowego, która umożliwi Ci płatności nawet po wykorzystaniu podstawowych środków.
Jeżeli chcesz skorzystać z takiej opcji – ustal limit salda debetowego w trakcie zakładania rachunku. Możesz też zrobić to w trakcie trwania umowy. Wystarczy, że udasz się do lokalnego oddziału banku lub wykorzystasz w tym celu bankowość elektroniczną.
Więcej o prawidłowym zrozumieniu i obsłudze swojego konta bankowego przeczytasz w poradniku saldo a dostępne środki.
Jak otrzymać kartę debetową
Kartę debetową otrzymasz bezpośrednio po założeniu konta w wybranym banku. Korzystanie z niej jest z reguły bezpłatne, chociaż spotkasz na tym gruncie najróżniejsze ograniczenia. Bowiem zwolnienie z opłat za korzystanie z karty może być uzależnione np. od określonej liczby lub wartości płatności zbliżeniowych w miesiącu.
Wniosek o wydanie karty debetowej możesz złożyć:
-
przez serwis internetowy banku,
-
przez aplikację mobilną,
-
telefoniczne przez infolinię banku,
-
osobiście w oddziale banku.
Pamiętaj, że minie co najmniej kilka dni, zanim karta do Ciebie trafi. Otrzymasz ją za pośrednictwem poczty. W tym okresie możesz śmiało korzystać z bankowości elektronicznej, aplikacji mobilnej, kodów BLIK itd.
Masz problemy z poziomem obsługi swojej bankowości? Nie trać czasu na nieskuteczne rozwiązania – sprawdź, jak zamknąć konto w banku i wybierz ofertę konkurencji.
Karta debetowa a karta kredytowa różnice
Zarówno karta debetowa, jak i karta kredytowa mieści się w kategorii kart płatniczych. Podstawowa różnica odnosi się do rachunku, na podstawie którego funkcjonuje karta.
Karta kredytowa – zapewnia Ci możliwość korzystania ze środków pochodzących z kredytu (który nie jest bezpośrednio powiązany z Twoim rachunkiem osobistym). Limit dostępnych środków jest ustalany przez bank w trakcie podpisywania umowy z klientem. Charakterystyczny dla kart kredytowych jest okres bezodsetkowy, w którym bank niemal nie pobiera opłat za korzystanie z kredytu.
Co równie istotne – karta debetowa jest ściśle powiązana z Twoim rachunkiem i w trakcie jej wydawania bank nie dokonuje szczegółowego sprawdzenia Twojej zdolności kredytowej (np. sprawdzeń w BIK). W przypadku kart kredytowych sytuacja wygląda inaczej. Otwierany jest nowy rachunek powiązany z kartą, a zdolność kredytowa klienta jest skrupulatnie sprawdzana.
Banki pożyczają swoim klientom pieniądze na mnóstwo najróżniejszych sposobów. Na rynku spotkamy najczęściej kredyty gotówkowe oraz kredyty celowe (np. hipoteczne). Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, czy musisz informować bank, na co przeznaczasz pożyczone środki.
Karta kredytowa umożliwia Ci zatem szybkie zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Warto jednak zwrócić uwagę, że w tym wypadku środki nie są przelewane na Twój rachunek bankowy. Korzystasz z limitu kredytowego na wybranej karcie – bank prowadzi dla niej odrębny rachunek.
Funkcjonalności karty kredytowej są takie same, jak każdej innej karty płatniczej. Możesz nią płacić zarówno w sklepach, jak i w internecie.
Jak wygląda spłata zobowiązania zaciągniętego za pośrednictwem karty kredytowej? To również dziecinnie proste. Linia kredytu jest odnawiana automatycznie. Oznacza to, że za każdym razem, gdy spłacisz swoje zadłużenie, uzyskujesz ponowny dostęp do dodatkowych środków.
Jak ustalany jest limit na karcie kredytowej? Bank analizuje przepływy na Twoim koncie (przede wszystkim będzie to poziom i regularność wpływów) i dokonuje oceny Twojej zdolności kredytowej. Przed otrzymaniem linii kredytowej zostaniesz też sprawdzony w Biurze Informacji Kredytowej.
Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej
Cechą charakterystyczną kart kredytowych jest tzw. okres bezskładkowy. Jego długość jest wyrażona w dniach, Najczęściej będzie to 50 lub 60 dni – w zależności od oferty wybranego banku.
Środki pożyczone na tej podstawie trzeba oczywiście zwrócić. Jeżeli wyrobisz się we wskazanym terminie, bank nie doliczy żadnych odsetek. Jeżeli go przekroczysz, narazisz się na konieczność spłaty zadłużenia wraz z odsetkami.
Ile kosztuje karta debetowa i karta kredytowa
W większości przypadków będziemy mieli do czynienia z jakąś formą opłaty za korzystanie z karty płatniczej. Opłata ta przyjmuje najczęściej formę miesięczną lub roczną. Będzie to najczęściej kwota od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jej dokładną wysokość znajdziesz w swojej umowie z bankiem.
Banki wprowadzają zwolnienia z tych opłat na podstawie najróżniejszych kryteriów. Najczęściej będziemy mieli do czynienia z kryterium wpływów oraz kryterium płatności. W pierwszym przypadku opłata nie zostanie naliczona, jeżeli nasze wpływy na konto osiągną określony poziom miesięcznie. W drugim przypadku zostaniemy zwolnieni z opłat, jeżeli wykonamy określone płatności (może tu chodzić np. o liczbę lub wartość płatności kartą).
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na prowizje i opłaty naliczane w przypadku korzystania z bankomatów innego banku lub wypłaty niewielkiej kwoty gotówki (najczęściej do 100 zł). W przypadku karty kredytowej może to być nawet do 5% wypłacanej kwoty.
Posługiwanie się kartą kredytową naraża Cię również na odsetki oraz inne opłaty naliczane w przypadku przekroczenia terminu spłaty zobowiązania. Jeżeli chcesz poznać dokładną wysokość opłat – dokładnie przeczytaj umowę ze swoim bankiem. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje.
Karta debetowa wady i zalety
Posługiwanie się kartą debetową zapewnia Ci możliwość dysponowania pokaźną kwotą pieniędzy bez konieczności noszenia ze sobą gotówki. Teoretycznie możesz w ten sposób dysponować wszystkimi środkami, które zgromadziłeś na koncie. W praktyce większość użytkowników, ze względów bezpieczeństwa, ustala dzienny limit płatności.
Należy przy tym podkreślić, że z zalet karty debetowej możemy korzystać wyłącznie wtedy, gdy na naszym koncie w banku znajdują się środki niezbędne do zrealizowania planowanej transakcji (za wyjątkiem osób posługujących się kredytem w rachunku bieżącym).
Wśród wad tego środka płatniczego należy wymienić przede wszystkim trudności w kontrolowaniu wydatków oraz to, że nie wszystkie sklepy i punkty usługowe przyjmują płatności kartą (co jest szczególnie widoczne i dokuczliwe poza granicami kraju).
Bezpieczeństwo przy posługiwaniu się kartą debetową
Karta debetowa rozwiązuje w tym obszarze tyle samo problemów, co stwarza nowych. Owszem, nie musimy ze sobą nosić portfela wypchanego gotówką, przez co jesteśmy mniej narażeni chociażby na kradzież kieszonkową, jednak pojawia się tu kilka nowych wyzwań – takich jak nieautoryzowane płatności zbliżeniowe lub nieautoryzowane skanowanie karty.
Z pierwszym problemem poradzono sobie już systemowo. Otóż od ostatniej nowelizacji prawa, raz na kilka transakcji zbliżeniowych jesteśmy zmuszeni do podania kodu pin (bez względu na ich wartość). Ogranicza to potencjalne szkody, które mogą wyrządzić osoby niepowołane, które posługują się skradzioną kartą. W drugim wypadku sprawdzają się specjalne etui na kartę, które blokują przepływ sygnału elektromagnetycznego. To szczególnie wskazane rozwiązanie dla wszystkich osób, poruszających się komunikacją publiczną.
Warto przy tym podkreślić, że bezpieczne korzystanie z karty debetowej jest uzależnione przede wszystkim od wyobraźni i przezorności jej użytkownika. Nie pożyczaj nikomu swojej karty. Nie zapisuj kodu pin nigdzie w portfelu. Nie pozwalaj obsłudze sklepu na opuszczanie z Twoją kartą pomieszczenia, w którym dokonujesz płatności. To podstawowe zasady, których przestrzeganie znacznie zwiększy Twoje bezpieczeństwo.
Mnóstwo przydatnych porad w zakresie bezpieczeństwa i kontaktu ze swoim bankiem znajdziesz też w artykule bankomat nie wypłacił pieniędzy co robić.