Płynność finansowa to podstawowy wskaźnik, od którego uzależniony jest sukces przedsiębiorstwa. Chroniczny brak płynności finansowej prowadzi w konsekwencji do bankructwa i likwidacji firmy. Wolisz uniknąć tego scenariusza? Sprawdź, jak poprawić płynność finansową swojej firmy.
Co to jest płynność finansowa przedsiębiorstwa
Płynność finansowa przedsiębiorstwa – to inaczej zdolność do regulowania wszystkich bieżących zobowiązań, zarówno wewnętrznych (np. wynagrodzenia pracowników), jak i zewnętrznych (raty kredytów, leasingu itd.). Płynność finansowa umożliwia też firmie bieżącą działalność np. zaopatrywanie się w półprodukty, produkty i usługi niezbędne do kontynuowania działalności.
Jeżeli zachowujesz płynność finansową – Twoje przedsiębiorstwo działa prawidłowo. Nie pojawiają się trudności w wypłacie pensji, z powodzeniem organizujesz zaopatrzenie i opłacasz swoje zobowiązania.
Utrzymanie płynności finansowej to podstawowe zadanie każdej osoby odpowiedzialnej za prowadzenie firmy. A dokonanie tej sztuki wcale nie jest proste.
Po pierwsze – dlatego, że w realnym świecie nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i każdy przedsiębiorca prędzej czy później się o tym przekona. Dobrym przykładem była pandemia COVID-19, która zachwiała wieloma branżami, zerwała łańcuchy dostaw, a niekiedy nawet uniemożliwiła działalność gospodarczą części podmiotów.
Po drugie – w wielu branżach wykorzystuje się różne formy odroczonego terminu płatności. Często mamy do czynienia z wystawianiem dokumentów sprzedaży o terminie przekraczającym 30 dni (może to być nawet 60 lub 90 dni). W takich okolicznościach łatwo doprowadzić do sytuacji, w której firma teoretycznie wypracowuje solidny zysk, jednak jej płynność finansowa jest zagrożona (np. nie ma pieniędzy na wypłatę pensji swoim pracownikom).
I co najważniejsze – te problemy wcale nie należą do rzadkości. Ponad połowa polskich przedsiębiorców zmaga się z większymi lub mniejszymi zatorami płatniczymi,
Odrębną kwestią są oczywiście sprawy podatkowe. Fiskus nie lubi czekać na należne pieniądze. Przedsiębiorca musi zapłacić należny podatek bez względu na to, czy kontrahent uregulował już swoje zobowiązanie.
Do czego wykorzystuje się wskaźnik płynności finansowej przedsiębiorstwa
Zatem wskaźnik płynności finansowej wykorzystujemy przede wszystkim w procesie oceny kondycji przedsiębiorstwa. Przeprowadzenie rzetelnej analizy umożliwia nam stwierdzenie, które elementy firmy wymagają wdrożenia planu naprawczego i jak powinien wyglądać ten plan.
Na przykład – jeżeli problemem Twojego przedsiębiorstwa jest utrata płynności finansowej w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń, pomocne może być stworzenie poduszki finansowej. Gdy problemem jest termin płatności faktur – można wykorzystać np. usługę faktoringu. Jeżeli firma do utrzymania płynności finansowej potrzebuje zwiększenia poziomu zysku – przydadzą się jej inwestycje oraz dodatkowe źródło finansowania przedsiębiorstwa.
Jak poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa
Jak widzisz – istnieje co najmniej kilka sposobów, aby trwale poprawić płynność finansową swojej firmy.
Najskuteczniejsze sposoby poprawy płynności finansowej przedsiębiorstwa to:
- skrupulatne monitorowanie informacji o przychodach i kosztach,
- zmiana formy płatności (np. przedpłata),
- weryfikacja kontrahentów.
1. Informacje o przychodach i kosztach a płynność finansowa przedsiębiorstwa
Proste rozwiązania są z reguły najbardziej skuteczne. Dotyczy to również stałego monitorowania przychodów i kosztów prowadzonego przedsiębiorstwa. Dzięki temu odzyskasz stabilizację, dowiesz się, gdzie wypływają pieniądze i w konsekwencji – będziesz mógł podjąć działania poprawiające płynność finansową.
Analizowanie informacji o przychodach i kosztach powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Pamiętaj o zapisywaniu swoich wniosków z analizy. Dzięki temu będziesz w stanie szybko oceniać rentowność swoich projektów oraz przewidywać poziom zysków.
Dowiesz się też, którzy kontrahenci zalegają z płatnościami. Dobrym pomysłem jest wysłanie im przypomnień o konieczności uregulowania należności. Wbrew pozorom – brak płatności nie zawsze musi wynikać ze złej woli. Często jest to skutek niedbalstwa lub zapominalstwa i zawsze warto upomnieć się o swoje pieniądze.
2. Zmiana formy płatności
Jeżeli masz trudność z utrzymaniem płynności finansowej – skorzystaj z opcji przedpłaty lub zaliczki za dostarczone towary lub wykonane usługi. Zastanów się nad tym już na etapie ustalania zapisów umowy z wybranym klientem. Pomoże Ci to stworzyć jasne zapisy, a co za tym idzie – umożliwi drugiej stronie wyobrażenie sobie sposobu, w jaki zostanie wykonana umowa.
W razie braku zapłaty podejmuj czynności zaradcze – samodzielnie przypominaj o konieczności uregulowania należności lub nawiąż współpracę z jedną z firm windykacyjnych.
3. Weryfikacja kontrahentów
Dobrze przemyśl też, z kim nawiązujesz współpracę. Większa ilość klientów wcale nie musi wpływać korzystnie na kondycję finansową przedsiębiorstwa. Sprawdź opinie o swoich nowych klientach w internecie i zastanów się nad zerwaniem współpracy z podmiotami, którym regularnie zdarzają się opóźnienia płatności.
Masz problemy z nieopłaconymi fakturami? Sprawdź, co to jest faktura proforma.
Jak odzyskać płynność finansową przedsiębiorstwa
Najskuteczniejsze sposoby na odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa to:
- kredyt,
- faktoring,
- zmniejszenie kosztów.
1. Kredyt a płynność finansowa przedsiębiorstwa
Kredyt to najszybsza droga do zwiększenia płynności finansowej przedsiębiorstwa. Pamiętaj jednak, że nie możesz ograniczać się tylko do tego rozwiązania. Posługiwanie się kredytem zawsze generuje koszty (np. odsetki). Jeżeli oprócz tego nie wdrożysz innych elementów naprawczych – za jakiś czas znajdziesz się w takiej samej sytuacji (a nawet gorszej, bo do braku płynności finansowej dołożą się koszty obsługi kredytu).
Pamiętaj też, że firmy mogą liczyć na atrakcyjne kredyty w rachunku bieżącym. W wielu branżach to świetny sposób na poradzenie sobie z opóźnieniami płatności – szczegóły tego rozwiązania znajdziesz w artykule limit odnawialny.
2. Faktorning a płynność finansowa przedsiębiorstwa
Coraz więcej firm decyduje się tez na korzystanie z usług faktoringu. Ta usługa polega na sprzedaży zaległych faktur firmie zajmującej się ich egzekwowaniem. W wyniku transakcji bezpośrednio otrzymujesz na konto kwotę widniejącą na fakturze (pomniejszoną o prowizję firmy).
Usługa faktoringu jest zdecydowanie bardziej elastyczna, niż formalności związane z uzyskaniem kredytu bankowego. Warto przy tym podkreślić, że dotyczy to tylko faktur nieprzeterminowanych.
3. Zmniejszenie kosztów a płynność finansowa przedsiębiorstwa
Najskuteczniejszym sposobem na trwałe odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa jest radyklane zmniejszenie kosztów działalności. Często mamy do czynienia z sytuacją, w której poziom inwestycji oraz koszty działalności są po prostu za wysokie. Ograniczenie kosztów działalności może polegać m.in. na zmianie lokalu, zrezygnowaniu z zatrudnienia, zrezygnowaniu z obszarów działalności, które nie przynoszą spodziewanych zysków.
Masz problemy z płynnością finansową? Przeczytaj na czym polega prolongata terminu płatności.