Przedsądowe wezwanie do zapłaty
Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Aktualizacja: 11 stycznia 2024

Przedsądowe wezwanie do zapłaty u większości odbiorców wywołuje negatywne emocje. W końcu istnieją dziesiątki powodów, dla których nie mogą terminowo spłacić swojego zadłużenia i rzadko kiedy taka sytuacja wynika ze złej woli dłużnika. Co to jest przedsądowe wezwanie do zapłaty i jakie skutki rodzi odebranie takiego pisma? Jak zachować się w przypadku otrzymania wezwania do zapłaty? Na czym polegać będą dalsze czynności windykacyjne? Dowiesz się z tego artykułu.

Obraz przedstawiający jak wygląda przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Co to jest przedsądowe wezwanie do zapłaty

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – to wiadomość, którą wierzyciel wysyła dłużnikowi w celu poinformowania go o skutkach dalszego braku spłaty należności. W przeciwieństwie do innych pism wysyłanych w procesie windykacji – np. monitu – przedsądowe wezwanie do zapłaty powinno wskazywać nie tylko samą konieczność uregulowania wierzytelności, ale też wskazywać dalsze kroki prawne, które zostaną podjęte w przypadku braku spłaty (może to być np. złożenie pozwu przed właściwym sądem lub umieszczenie danych w rejestrze dłużników).

Podstawą prawną do wysyłania tego rodzaju pism jest art. 476 Kodeksu cywilnego.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty możemy otrzymać z firmy windykacyjnej, z banku lub firmy pożyczkowej, od dostawcy energii lub innych mediów, a także w procesie działalności gospodarczej (np. w przypadku braku uregulowania faktury).

Warto przy tym podkreślić, że nie ma prawnego obowiązku, aby wierzyciel przypominał swoim dłużnikom o konieczności dokonania spłaty – dłużnik powinien spłacać swoje zobowiązania z własnej inicjatywy – jednak praktyka wskazuje, że udokumentowanie czynności windykacyjnych jest obecnie niezbędne w sprawnym przeprowadzeniu postępowania przed sądem.

Sad będzie domagał się udowodnienia, że podjęta została próba polubownego załatwienia sprawy (art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego). Jednocześnie nie sprecyzowano charakteru pism wykorzystywanych w tym procesie, dlatego liczą się zarówno przedsądowe wezwania do zapłaty, ostateczne wezwania do zapłaty, a także zwykły monit.

Wysyłanie pism do dłużników to element windykacji miękkiej – czyli procesu, w którym relatywnie niewielkim kosztem staramy się doprowadzić do sytuacji uregulowania należności przez dłużnika. Takie czynności mają całkiem wysoką skuteczność i nie narażają wierzyciela na dodatkowe koszty, związane m.in. ze złożeniem pozwu w sądzie oraz postępowaniem komorniczym.

Jak wygląda przedsądowe wezwanie do zapłaty

Jednolity wzór przedsądowego wezwania do zapłaty nie istnieje. Prawo nie reguluje dokładnie tej kwestii. Zatem możemy spotkać się z pismami o najróżniejszych formatach. W tym wypadku liczy się przede wszystkim treść oraz konsekwencje prawne dostarczenia takiego pisma.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty powinno zawierać:

  • oznaczenie rodzaju dokumentu (tytuł „przedsądowe wezwanie do zapłaty„),
  • datę oraz miejsce sporządzenia dokumentu,
  • określenie nadawcy (wierzyciela) oraz adresata (dłużnika),
  • określenie źródła zadłużenia (np. numer faktury, umowy pożyczki, umowy kredytu itd.)
  • datę, w której powinna nastąpić płatność,
  • dokładną kwotę do uregulowania wraz z ewentualnymi odsetkami,
  • wskazanie terminu oraz sposobu spłaty zadłużenia (np. przelew na konto bankowe),
  • podpis osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu,
  • informacja o konsekwencjach braku spłaty (np. wpisanie na listę dłużników, złożenie pozwu w sądzie cywilnym).

Przedsądowe wezwanie do zapłaty odróżnia od innych pism stosowanych w windykacji przede wszystkim ostatni element – czyli precyzyjna informacja o konsekwencjach w przypadku dalszego zwlekania ze spłatą. Warto podać tu jak najwięcej konkretów, łącznie z nazwą bazy dłużników, z której zamierzamy skorzystać lub nazwą sądu i terminem ewentualnego złożenia pozwu.

Forma przedsądowego wezwania do zapłaty

Wezwania do zapłaty wykorzystywane w procesie windykacji mogą mieć najróżniejszą formę.

Najczęściej spotkamy się z formą:

  • telefoniczną (również sms),
  • elektroniczną (np. wiadomość e-mail),
  • pisemną.

Formę dobieramy w zależności od skali naszej działalności oraz etapu windykacji. W przypadku podstawowych monitów (co ciekawe – wysyłanych często jeszcze przed upływem terminu spłaty należności) najczęściej będziemy mieli do czynienia z wiadomością sms lub e-mail.

W przypadku przedsądowego wezwania do zapłaty właściwą formą będzie list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jest to podyktowane przede wszystkim względami dowodowymi. Potwierdzenie nadania (a jeszcze lepiej – odebrania) takiego dokumentu stanowi podstawę do udowodnienia, że wyczerpaliśmy możliwości polubownego załatwienia sprawy z dłużnikiem przed wszczęciem postępowania sądowego.

Jak wysłać przedsądowe wezwania do zapłaty

Wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty jest bardzo proste. Pismo możesz stworzyć samodzielnie, wykorzystać wzór wezwania do zapłaty znaleziony w internecie lub zlecić stworzenie pisma firmie, której przekazujesz windykację swoich należności.

Na rynku funkcjonuje też mnóstwo programów do fakturowania i księgowania, które jako dodatkową opcję umożliwiają automatyczne wygenerowanie przedsądowego wezwania do zapłaty, duplikatu faktury oraz innych przydatnych dokumentów związanych z obrotem gospodarczym.

Kto wysyła przedsądowe wezwanie do zapłaty

Przepisy nie precyzują też dokładnie podmiotu, który ma prawo wysyłania przedsądowych wezwań do zapłaty. Zatem możemy mieć tu do czynienia z sytuacją, w której to sam wierzyciel (jako osoba fizyczna) tworzy i wysyła odpowiednie pismo. Równie często czynność ta zostaje przekazana do działu windykacji, działu prawnego lub innego działu wewnątrz firmy.

Na rynku znajdziesz też mnóstwo niezależnych podmiotów, które specjalizują się w odzyskiwaniu długów. Warto przy tym pamiętać, że osoba podpisująca się pod przedsądowym wezwaniem do zapłaty powinna posiadać stosowne upoważnienie.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty co robić

Każda osoba biorąca udział w życiu gospodarczym może znaleźć się w sytuacji zadłużenia. Co więcej, taka sytuacja wcale nie musi wynikać ze złej woli tej osoby. W Polsce funkcjonuje mnóstwo branż, których cechą charakterystyczną są zatory płatnicze i powszechny brak płynności finansowej (np. branża budowlana).

Również wielu indywidualnych konsumentów znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Wpływa na to zarówno inflacja, jak i rozpoczynający się kryzys.

W razie otrzymania monitu lub przedsądowego wezwania do zapłaty – nie należy panikować. Istnieje mnóstwo sposobów, które umożliwią Ci pozbycie się tej trudnej sytuacji. Największym zainteresowaniem cieszy się tu prolongata terminu płatności, refinansowanie pożyczki lub wykorzystanie wakacji kredytowych.

Z punktu widzenia dłużnika najlepszym wyjściem jest utrzymywanie stałego kontaktu z wierzycielem, dokładne poinformowanie go o swojej sytuacji finansowej oraz zaproponowanie sposobu rozwiązania sytuacji (np. rozłożenie długu na raty).

Wykazywanie się przez dłużnika inicjatywą w dążeniu do spłaty zobowiązania ułatwia sprawne przeprowadzenie postępowania windykacyjnego, a również postępowania przed sądem i ewentualnego postępowania egzekucyjnego (z tego artykułu dowiesz się, ile wynoszą aktualne potrącenia komornicze).

Kiedy można zignorować przedsądowe wezwanie do zapłaty

Istnieje też sytuacja, w której kompletnie można zignorować otrzymane wezwanie do zapłaty i po prostu na nie nie odpowiadać.

Tą sytuacją jest przedawnienie należności.

Zwróć uwagę, że na podstawie Kodeksu cywilnego każdy dług z biegiem czasu ulega przedawnieniu. Najczęściej jest to termin dwóch albo trzech lat i wynika z charakteru Twojego zadłużenia (inaczej wygląda przedawnienie kredytu, inaczej faktury, a jeszcze inaczej przedawnienie chwilówki).

Jeżeli otrzymałeś przedsądowe wezwanie do zapłaty po przedawnieniu swojej należności – nie musisz nic robić. Z wysyłaniem żądań opłacenia przeterminowanego długu mamy najczęściej do czynienia ze stron różnych firm windykacyjnych.

Zwróć uwagę, że podjęcie czynności z zakresu windykacji miękkiej jest bardzo tanie (jedynym kosztem będzie tu nadanie listu poleconego). Firmy skupujące długi nie mają żadnych skrupułów w podjęciu prób windykacji przeterminowanego zadłużenia. Wysyłając tysiące wezwań do uregulowania zadłużenia w skali miesiąca – część z nich zakończy się sukcesem. Dlatego konieczne sprawdź, czy Twój dług jest aktualny.

Pamiętaj też, że istnieje szereg wyjątków i czynności, które przerywają bieg przedawnienia (m.in wszczęcie postępowania przed sądem). Jeżeli nie masz pewności, czy Twoje zadłużenie wciąż jest wymagalne – skonsultuj się z profesjonalnym radcą prawnym.

Masz poważne problemy z zadłużeniem? Sprawdź, jak napisać pismo do komornika.

Znajdź najlepszą pożyczkę w swoim mieście:

Przeczytaj też: