Początki działalności gospodarczej to dla większości przedsiębiorców ogromne wyzwanie. Liczy się bowiem nie tylko pomysł na biznes, ale również pozyskanie kapitału, który umożliwi jego realizację. Finansowanie jest niezbędne m.in. do zakupu pierwszej partii towaru, wyposażenia i maszyn, oprogramowania lub w celu zatrudnienia pracowników. Niektórzy przedsiębiorcy są gotowi zaryzykować własny majątek, jednak nie zawsze jest to konieczne. Kredyt dla nowych firm to jedno z rozwiązań, które można zastosować w takiej sytuacji. Na czym polega kredyt dla nowych firm? Gdzie można się ubiegać o kredyt dla młodych przedsiębiorców? Ile pieniędzy można otrzymać w ten sposób? Szczegóły znajdziesz poniżej.
Na czym polega kredyt dla nowych firm
Jeżeli dopiero zakładasz firmę, musisz być gotowy na szereg poważnych wyzwań. Jednym z nich jest określenie źródła finansowania przedsiębiorstwa. Większość młodych biznesmenów zakłada, że będą utrzymywać się bezpośrednio z działalności operacyjnej (czyli z bieżącej sprzedaży swoich towarów i usług). Jednak w rzeczywistości nie zawsze jest to możliwe. Istnieje mnóstwo dziedzin życia gospodarczego, które wymagają zdecydowanie większej cierpliwości i nakładów finansowych (np. w pozyskiwaniu klientów). W tym wypadku należy skorzystać z zewnętrznego źródła finansowania.
Przedsiębiorcy wykorzystują w tym celu kredyt bankowy dla nowych firm, jednak szybko spotykają się na tym gruncie z kilkoma poważnymi problemami:
- banki niechętnie udzielają kredytu firmom, które działają na rynku mniej niż 6 miesięcy (jednak jest to możliwe),
- bank często wymaga posiadania zabezpieczeń kredytu, którymi nie dysponuje młoda firma (np. nieruchomości),
- młodzi przedsiębiorcy mogą wybierać tylko spośród kilku ofert banków.
Kredyt dla nowych firm – to specjalna oferta banku, przygotowana dla przedsiębiorców działających na rynku krócej niż 6 miesięcy. Środki z takiego kredytu muszą zostać przeznaczone na realizację biznes planu czyli np. zakup oprogramowania, maszyn lub pokrycie kosztów zatrudnienia.
Które banki oferują kredyt dla nowych firm? Taką ofertę znajdziemy m.in. w:
- mBank,
- Nest Bank,
- Alior Bank,
- City Handlowy,
- Bank BNP Paribas.
Teoretycznie kredyt dla firmy można otrzymać już w pierwszym dniu prowadzenia działalności. W przeciwieństwie do kredytów gotówkowych, pieniądze należy tu przeznaczyć na konkretny cel, określony we wniosku. Może to być np.:
- zakup maszyn i środków transportu,
- zakup nieruchomości dla firmy (np. lokal pod działalność handlową),
- zakup patentów, praw autorskich, licencji,
- zakup sprzętu elektronicznego i oprogramowania,
- zakup udziałów w innej firmie.
Warto przy tym podkreślić, że uzyskanie kredytu dla firm wcale nie jest proste i wiąże się z mnóstwem najróżniejszych formalności. To dlatego młodzi przedsiębiorcy, szczególnie Ci budujący startup, decydują się na korzystanie z szybszego finansowania w postaci dotacji, grantów lub programów Unii Europejskiej.
Kto może wykorzystać kredyt dla nowych firm
Jeżeli chcesz ubiegać się o kredyt dla nowych firm, powinieneś:
- stworzyć biznesplan,
- prowadzić działalność przez wskazany w ofercie czas,
- posiadać zdolność kredytową umożliwiającą terminową spłatę zobowiązania.
Podstawowym warunkiem wnioskowania o kredyt dla nowych firm jest oczywiście posiadanie biznes planu. Analitycy banku oceniają, czy ich zdaniem nasz pomysł na biznes ma szanse powodzenia. Niektóre banki wymagają też, aby osoba wnioskująca o kredyt posiadała status przedsiębiorcy już w momencie złożenia wniosku (tj. posiadała zarejestrowaną firmę), czasami do złożenia wniosku wystarczy sam biznes plan (pieniądze zostaną wypłacone już po założeniu działalności).
Wśród innych wymagań należy zwrócić uwagę m.in. na minimalny okres funkcjonowania firmy. Niektóre banki chcą, by firma wnioskodawcy działała 6 miesięcy, czasami jest to 12 lub 18 miesięcy. Dopiero po tym okresie możliwe jest przyznanie firmie kredytu.
Przedsiębiorcy nie uciekną też przed bankowym standardem, a więc dokładnym sprawdzeniem zdolności kredytowej potencjalnego klienta. W przypadku kredytów dla firm analizowane są np. wszystkie przepływy pieniężne w przedsiębiorstwie.
Do wniosku o kredyt dla nowej firmy należy najczęściej dołączyć:
- biznes plan,
- dokumenty rejestrowe oraz dokumenty finansowe wymagane przez prawo (np. w przypadku spółek),
- zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego o braku zaległości,
- wskazanie numeru NIP i REGON,
- dokumenty dotyczące ewentualnego zabezpieczenia kredytu (np. akt własności nieruchomości w przypadku hipoteki).
Do czego wykorzystuje się kredyt dla nowych firm
Zwróć uwagę, że banki niechętnie podchodzą do zagadnień takich jak kredyt na założenie przedsiębiorstwa. Musisz mieć świadomość, że działalność biznesowa w większości branży jest związana z ogromnym ryzykiem. Szczególnie w przypadku dziedzin gospodarki, których przyszłość jest niepewna lub w których występuje ogromna konkurencja (np. sklepy spożywcze).
Kredyt dla nowych firm to bardziej sposób na rozwój już istniejącego przedsiębiorstwa. Dodatkowe finansowanie z banku pozwala np. zwiększyć zatrudnienie, kupić nowe maszyny, stworzyć więcej linii produkcyjnych. W przypadku już działających przedsiębiorstw, mamy też zdecydowanie większe możliwości analityczne – możemy np. dokładnie zbadać płynność finansową przedsiębiorstwa. Bank przed założeniem biznesu nie ma takiej możliwości.
Kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń czy to możliwe
Istnieją bardzo niewielkie szanse na to, że młody przedsiębiorca otrzyma kredyt dla firmy bez żadnych zabezpieczeń. Bank zawsze stara się zminimalizować swoje ryzyko. Wobec tego wymaga od przedsiębiorców wnioskujących o kredyt:
- zabezpieczenia w postaci poręczenia kredytu
- zabezpieczenia w postaci zastawu,
- zabezpieczenia w postaci hipoteki.
Co ciekawe – zgodnie z obowiązującymi prawem firmy są jedynymi podmiotami, które mogą wnioskować o pożyczki pod zastaw nieruchomości (dla klientów indywidualnych nie ma takiej możliwości).
Kredyt dla młodych firm ile można otrzymać
Dobra wiadomość jest taka, że wnioskując o kredyt dla przedsiębiorstwa możemy otrzymać całkiem poważną kwotę pieniędzy. Kredyty dla nowych firm najczęściej oscylują w przedziale od około 500 000 zł do nawet 3 000 000 mln złotych. Czas trwania zobowiązania może wynosić nawet 10 lat. Kwota kredytu zależy oczywiście od zdolności kredytowej przedsiębiorstwa oraz indywidualnej decyzji banku (wydanej m.in. na podstawie analizy biznes planu).
Ile kosztuje kredyt dla nowych firm
Na koszty kredytu dla nowych firm składają się:
- oprocentowanie,
- prowizja za udzielenie kredytu,
- koszty ubezpieczenia kredytu,
- ewentualne koszty dodatkowe (np. w przypadku nadpłaty kredytu, cesji kredytu, prolongowania terminu spłaty itd.)
Największym kosztem jest oczywiście oprocentowanie kredytu, które jest zależne m.in. od aktualnego poziomu stóp procentowych określonych przez Narodowy Bank Polski. Wobec tego w czasach dekoniunktury i wysokich stóp procentowych takie finansowanie jest po prostu drogie.
Ponadto bank pobiera prowizję za udzielenie kredytu, a także za inne czynności związane z analizą wniosku (np. analiza biznes planu).
Bank będzie wymagał też posiadania ubezpieczenia. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której zabezpieczeniem naszego kredytu będzie nieruchomość lub sprzęt wykorzystywany w firmie (np. flota samochodów, maszyny itd.).
Jeżeli nie jest to Twój pierwszy kontakt z bankiem, wiesz już na pewno, że dodatkowe opłaty mogą pojawić się w przypadku niemal każdej innej czynności związanej z zarządzeniem kredytem. Dodatkowe opłaty mogą zostać naliczone w przypadku takich operacji jak: nadpłata kredytu, cesja kredytu na inny podmiot (co w przypadku przedsiębiorstw zdarza się dość często) oraz w przypadku prolongaty (czyli wnioskowania o odroczenie spłaty wybranych rat).
Uzyskanie kredytu dla nowych firm jest zdecydowanie trudniejsze, niż uzyskanie kredytu konsumenckiego. Jest jednak kilka ogromnych plusów takiego rozwiązania. Podstawowy z nich jest taki, że przy odpowiedniej konstrukcji prawnej, przedsiębiorca nie odpowiada za spłatę kredytu ze swojego majątku. Wobec tego większa część ryzyka znajduje się po stronie banku. Gdy biznes nie wyjdzie – firma ogłasza upadłość i bank ma ogromne trudności z odzyskaniem pieniędzy. To dlatego kredyt dla młodych przedsiębiorstw wymaga tylu formalności.
Zastanawiasz się, czy Twoja firma ma szanse na kredyt? Sprawdź na czym polega ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa.