Obraz wyróżniający dla strony o bankowości.

Co tu znajdziesz

Od kont oszczędnościowych do technicznych aspektów funkcjonowania banków. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci wybrać najlepsze produkty związane z bankowością.

Obraz, który przedstawia jak wygląda najlepsze konto osobiste.
Obraz, który przedstawia, jak wygląda najlepsze konto firmowe.
Obraz, który przedstawia, jak wygląda najlepsze konto dla dziecka.

Często zadawane pytania

Zanim założysz konto w banku, upewnij się że rozumiesz, jak funkcjonują te instytucje i dowiedz się, jak uniknąć niepotrzebnych opłat.

Ile kont bankowych powinienem posiadać?

Spójrzmy prawdzie w oczy – w dobie płatności elektronicznych trudno funkcjonować bez konta bankowego. Zgodnie z danymi NBP – ponad 80% Polaków posiada konto w banku. Jedno konto bankowe to absolutne minimum.

Natomiast dodatkowe konto w banku może Ci się przydać do:

  • porządkowania finansów
  • oszczędzania
  • wykorzystywania aktualnych promocji (np. premii pieniężnych lub bonów zakupowych)

 

Czy mogę równocześnie posiadać kilka kont w różnych bankach?

Tak! Na tym gruncie nie funkcjonują żadne ograniczenia. Prowadzenie kilku kont pozwoli Ci utrzymać porządek w finansach osobistych. Dla wielu osób to również świetna motywacja do oszczędzania.

Co to jest debet?

Z debetem masz do czynienia wtedy, gdy wypłacisz ze swojego konta więcej pieniędzy, niż na nim było. To środki, które bank Ci „pożycza” w ramach usługi prowadzenia konta. Wysokość debetu jest najczęściej ustalana już na etapie zakładania rachunku, chociaż może być później modyfikowana. Kwota pieniędzy dostępna w ramach tej usługi zależy od Twojej zdolności kredytowej oraz analizy historii rachunku (m.in. wartości wpływów na konto).

Za przekazanie Ci dostępu do dodatkowych środków bank pobiera opłatę. Najczęściej jest to pewien procent od kwoty, którą pożyczasz, chociaż spotkasz się też z ofertami udzielenia dostępu do debetu w ramach stałej opłaty rocznej (np. w wysokości kilkudziesięciu złotych).

W jakich sytuacjach bank może zablokować moje konto?

Bank może zablokować Twoje konto:

  • gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa (na wniosek prokuratora)
  • celem zabezpieczenia egzekucji należności (np. w postępowaniu komorniczym)
  • gdy klient wyrazi taką wolę
Ile kosztuje prowadzenie konta bankowego?

Prowadzenie konta często jest związane z comiesięcznymi opłatami, chociaż istnieją też banki, które dokonują całkowitych zwolnień z opłat – np. na podstawie kryterium wpływów (konto jest darmowe, jeżeli co miesiąc przelewasz na nie określoną kwotę pieniędzy) lub kryterium płatności (konto jest darmowe, jeżeli dokonujesz z niego określonej liczby płatności miesięcznie).